Ręce trzymające smartfon, który robi zdjęcie uszkodzonego przedniego reflektora i zderzaka samochodu.
LINKI AFILIACYJNE

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu i jak je kupić online lub ze smartfona

4 minuty czytania
Komentarze

Ubezpieczenie samochodu to coś, co powinien mieć na uwadze każdy kierowca. Brak polisy może skutkować dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Wyjaśniamy, jak wygląda sprawa z cenami ubezpieczeń aut oraz podpowiadamy, jak wybrać najlepszą ofertę dla siebie bez wychodzenia z domu.

Ubezpieczenie samochodu – czym jest i ile kosztuje OC?

fot. Gustavo/Unsplash

Najpopularniejszą polisą dla posiadaczy samochodów jest OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Powód jest prosty – to jedyne z opisywanych w tym tekście rodzajów ubezpieczeń, które jest w Polsce obowiązkowe. Brak polisy OC może skutkować karą finansową (w przypadku samochodów osobowych to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia), która jednak może być najmniejszym problemem. W przypadku braku OC i zdarzenia drogowego z naszej winy sami będziemy musieli bowiem zapłacić za wyrządzone szkody – koszty mogą iść w dziesiątki lub nawet setki tysięcy złotych. Zdecydowanie nie warto ryzykować.

Trudno jednoznacznie powiedzieć, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu OC. Ceny są bardzo różne w zależności od konkretnego przypadku. Na wysokość składki mają wpływ takie czynniki, jak miejsce zamieszkania, parametry pojazdu, wiek kierowcy oraz to, od jak długiego czasu posiada on prawo jazdy.

Wg. danych z porównywarki ubezpieczeń Rankomat przeciętna składka OC w styczniu 2023 roku wynosiła 492 zł. Szczęśliwi posiadacze najwyższych zniżek i samochodów z małolitrażowymi silnikami płacą nawet poniżej 300 zł, natomiast osoby, które dopiero co odebrały prawo jazdy, muszą czasem płacić ok. 2000 zł. W takiej sytuacji częstym zjawiskiem jest wpisywaniem do dowodu rejestracyjnego dwóch osób (opcja ze współwłaścicielem), w tym jednego doświadczonego kierowcy (np. rodzica). To pozwala obniżyć wyjątkowo wysoką stawkę, której oczekuje firma ubezpieczeniowa.

Ubezpieczenie samochodu – czym jest i ile kosztuje AC, NNW oraz Assistance?

fot. Fredrik Ohlander/Unsplash

Oprócz obowiązkowego OC posiadacz auta może wykupić też dodatkowe ubezpieczenie samochodu. AC, czyli Autocasco, chroni przed skutkami finansowymi kradzieży pojazdu, a także przed uszkodzeniami spowodowanymi np. przez warunki atmosferyczne i dzikie zwierzęta. Konkretne sytuacje, w których AC znajduje zastosowanie, zależą od danej polisy.

NNW to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Pozwala ono uzyskać odszkodowanie kierowcy (nawet, jeśli był on sprawcą zdarzenia) i jego pasażerom, gdy doszło do uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku, ale także np. podczas wysiadania z samochodu lub prób jego naprawy.

Assistance to ubezpieczenie samochodu, które pozwala uzyskać pomoc w razie awarii samochodu. Posiadacz takiej polisy może liczyć na bezpłatne holowanie do najbliższego warsztatu lub wyznaczonego miejsca, a w określonych sytuacjach także na samochód zastępczy oraz pomoc na drodze w przypadku problemów z akumulatorem lub oponą.

Koszty ubezpieczenia AC są bardzo zróżnicowane w zależności od wartości samochodu, zakresu ubezpieczenia (kradzież, pożar, kolizja z dzikim zwierzęciem, skutki zjawisk atmosferycznych), formy naprawy (autoryzowany serwis, zwykły warsztat) i ew. kilkunastoprocentowego wkładu finansowego posiadacza auta w razie naprawy lub braku takiego wkładu. Jeśli samo OC za kilkunastoletni pojazd kosztuje kilkaset złotych, to pakiet OC+AC może kosztować zarówno ok. 1000 zł, jak i ok. 3000 zł, w zależności od wspomnianych wcześniej czynników.

Jeśli wybieramy ubezpieczenie samochodu w jednej firmie, to dobranie do OC polisy NNW nie powinno skutkować znacznym podwyższeniem finalnej ceny. Może to być ok. kilkudziesięciu złotych. Za Assistance będziemy musieli dopłacić od ok. 100 zł w górę – zależy to od zasięgu działania ubezpieczenia od naszego miejsca zamieszkania oraz szczegółowego zakresu usług (pomoc przy uszkodzeniu akumulatora lub koła, auto zastępcze).

Jak kupić ubezpieczenie samochodu online, przez komputer lub smartfon?

telefon
fot. NordWood Themes/Unsplash

Chcąc kupić ubezpieczenie samochodu, możemy udać się do agenta, który zaproponuje nam jakieś oferty. Da się jednak również kupić OC, AC, NNW lub Assistance przez internet, wypełniając na komputerze lub telefonie specjalny formularz o dowolnej porze. Można szukać go na stronie poszczególnych firm ubezpieczeniowych, jednak lepszym rozwiązaniem może być skorzystanie z porównywarek cen.

Poszczególne firmy ubezpieczeniowe mają różne mechanizmy obliczania kosztów składek. Identyczne ubezpieczenie samochodu w dwóch firmach może wiązać się z zupełnie innym wydatkiem. Porównywarki cen ubezpieczeń po wpisaniu szczegółowych parametrów pojazdu oraz danych o jego użytkownikach wyświetlą oferty różnych firm uszeregowane od najtańszych do najdroższych.

fot. Depositphotos/achiratchep

Motyw