Osoba dokonuje płatności zbliżeniowej smartfonem przy terminalu płatniczym.
LINKI AFILIACYJNE

Wszystko o NFC w telefonie. Wyjaśniamy czym jest, gdzie występuje i jak włączyć oraz wyłączyć

4 minuty czytania
Komentarze

NFC to moduł, który występuje w większości smartfonów dostępnych w sklepach. Znajdziemy go nie tylko we flagowcach oraz telefonach ze średniej półki, ale także w budżetowych urządzeniach. Wyjaśniamy, czym jest NFC oraz jak włączyć i wyłączyć ten moduł.

NFC w telefonie – co to jest?

płatność nfc
fot. CardMapr.nl/Unsplash

NFC (Near Field Communication) jest standardem bezprzewodowej komunikacji wykorzystywanym m.in. w płatnościach zbliżeniowych. W kontekście telefonów komórkowym mówimy o NFC jako o module, który umożliwia korzystanie z tej technologii. Od strony technicznej NFC umożliwia przekazanie danych między urządzeniami wykorzystującymi tę technologię po ich zbliżeniu. W przeciwieństwie do innych standardów, np. Bluetooth, nie jest jednak konieczne odnajdowanie i parowanie urządzeń. Wszystko dzieje się automatycznie.

NFC powinno nas zainteresować głównie wtedy, gdy zamierzamy płacić smartfonem, zbliżając go do terminala jak kartę płatniczą. W ogromnej większości przypadków właśnie do tego jest wykorzystywany ten moduł w telefonie. Warto jednak mieć też na uwadze, że czasami opisywaną technologię wykorzystują również producenci innych urządzeń. Przykładowo niektóre głośniki mobilne połączymy z telefonem właśnie za pośrednictwem NFC, a nie Bluetooth.

Jakie telefony są wyposażone w NFC?

Fot. Redmi materiały prasowe

Współcześnie zdecydowana większość smartfonów dostępnych w sklepach jest wyposażona w NFC, choć zdarzają się także wyjątki. Kupując nowy telefon, warto zajrzeć do specyfikacji i upewnić się, czy urządzenie jest wyposażone w omawiany moduł, jeśli zamierzamy z niego korzystać. By ułatwić wam zadanie, przygotowaliśmy gotowe listy smartfonów wyposażonych w NFC z różnych przedziałów cenowych.

Jak włączyć i wyłączyć NFC w telefonie?

Włączanie i wyłączanie NFC jest bardzo proste. Wystarczy znaleźć odpowiednią opcję w ustawieniach telefonu (np. w smartfonach Samsunga klikamy kolejno połączenia>NFC i płatności bezdotykowe). Skrót do włączania i wyłączania NFC często znajdziemy również, ściągając górną belkę z powiadomieniami i ustawieniami. Jeśli nie ma tam tego skrótu, a często korzystamy z omawianego modułu, warto edytować układ i dodać do panelu właśnie NFC.

Trzeba jednak pamiętać, że samo włączenie NFC w ustawieniach nie wystarczy, by od razu płacić telefonem. Musimy jeszcze odpowiednio skonfigurować tę opcję, zapisując kartę płatniczą w smartfonie. Można do tego wykorzystać np. aplikację Portfel Google.

Alternatywy dla płatności NFC

fot. Mika Baumeister/Unsplash

Jeżeli chcemy płacić bezgotówkowo w sklepie, oprócz wykorzystania NFC w telefonie mamy jeszcze kilka możliwości do wyboru:

  • płacenie opaską lub zegarkiem (o ile urządzenie ma NFC)
  • płacenie kartą płatniczą
  • płatności Blik
  • Płatności bonami i kartami podarunkowymi honorowanymi przez dany sklep

Jeśli natomiast zastanawiacie się, co jest lepsze: gotówka czy pieniądz cyfrowy, zajrzycie do podlinkowanego tekstu.

Jeżeli z kolei jesteście zainteresowani zakupem nowego telefonu, to skorzystajcie z naszych rankingów, które pomogą Wam kupić najlepsze urządzenie:

zdjęcie główne: Jonas Leupe/Unsplash

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw