osoba trzymająca w dłoni smartfon z włączonym testem szybkości internetu 5G

Wiemy, gdzie w Polsce jest najszybszy internet. Sprawdź, jak wypada twoje miasto

3 minuty czytania
Komentarze

Zastanawialiście się, w jakiej miejscowości w Polsce jest dostępny najszybszy internet? SpeedTest opublikował zestawienie, które pozwala to sprawdzić. Zobaczcie, jak wypadło wasze miasto.

Najszybszy internet mobilny w Polsce

SpeedTest porównał prędkość internetu mobilnego (3G/4G/5G) w 63 miastach oraz szybkość internetu 5G w 11 miastach. Poszczególne miejscowości zostały wytypowane do opisania w raporcie na podstawie największej liczby testów w danej kategorii. Dane opracowywane przez SpeedTest pochodzą bowiem od samych użytkowników, którzy sprawdzają szybkość internetu mobilnego w aplikacji oraz na stronie internetowej.

najszybszy internet mobilny wykres speedtest
Najszybszy internet mobilny 3G/4G/5G. Fot. SpeedTest / materiały prasowe

Omawianie wyników zacznijmy od kategorii 3G/4G/5G. Najszybszym internetem w pierwszym kwartale 2024 roku mogli cieszyć się mieszkańcy Katowic (142 Mb/s), na podium znalazły się także Olsztyn (137 Mb/s) oraz Warszawa (135 Mb/s).

To właśnie w największych miastach widać wpływ nowej sieci 5G, gdyż przyrosty prędkości w tej kategorii są 2, 3-krotne w porównaniu z IV kwartałem 2023 roku. Na przeciwległym biegunie znajdują się mniejsze miasta, jak Konin (37 Mb/s) czy Siedlce (50 Mb/s), w których w dalszym ciągu podstawowy zasięg budowany jest przez LTE.

Komunikat SpeedTest

Najszybszy internet 5G w Polsce

W rankingu szybkości internetu 5G zwyciężył Kraków z wynikiem 289 Mb/s. Drugie miejsce przypadło Katowicom (278 Mb/s), na podium znalazł się także Poznań (262 Mb/s).

Kolejne miejsca zajęły następujące miejscowości: Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Lublin, Łódź, Gdynia oraz Bydgoszcz.

Kraków, często wskutek problemów z pozwoleniami na budowę nadajników (szczególnie w starej części miasta), miewał problemy z jakością internetu mobilnego. Obecne wyniki wskazują, że ten czas dawna stolica Polski ma już chyba za sobą. Prędkość 5G, osiągając w tym mieście aż 289 Mb/s, dosłownie „odleciała” w porównaniu z ostatnim kwartałem 2023 roku (77 Mb/s). Był to wzrost blisko czterokrotny, największy spośród wszystkich analizowanych miejscowości.

Komunikat SpeedTest

W sieciach 5G rośnie także prędkość wysyłania danych. Tu wzrosty nie są aż tak spektakularne, lecz w przypadku Wrocławia, Krakowa oraz Lublina wynoszą ok. 50%.

Sprawdź szybkość internetu w swoim mieście

Osoba korzystająca z laptopa z holograficznym wyświetlaczem prędkości internetu.
Fot. MMD Creative / Shutterstock

SpeedTest ma w swojej bazie statystyki dotyczące szybkości internetu w 360 miastach w Polsce. Korzystając z tych danych, można sprawdzić prędkość internetu mobilnego (w tym internetu na kartę) oraz internetu domowego (także światłowodu) w swoim miejscu zamieszkania.

Kilka kliknięć pozwala też dowiedzieć się, który operator oferuje najszybszy internet w naszej lokalizacji. To naprawdę przydatna wiedza przy wyborze operatora. SpeedTest publikuje wprawdzie także zbiorcze dane pokazujące, którzy operatorzy oferują najszybszy internet, jednak są to uśrednione wyniki ustalone na podstawie pomiarów w całym kraju. Możliwe, że akurat w waszej miejscowości świetnie wypada operator, którego internet w innych rejonach Polski nie osiąga wybitnych rezultatów.

Żeby sprawdzić szybkość internetu w swoim mieście, wejdźcie na tę stronę SpeedTest i wybierzcie z listy waszą miejscowość. Pamiętajcie, że żeby korzystać z możliwie najszybszego internetu na urządzeniu mobilnym, przyda się sprzęt obsługujący 5G (oraz oczywiście oferta, która pozwala korzystać z tej sieci). Zachęcamy więc do sprawdzenia naszego rankingu najlepszych smartfonów oraz zestawienia ofert subskrypcyjnych operatorów.

Źródło: SpeedTest. Zdjęcie otwierające: aslysun / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw