biały router z czterema antenami stojący na biurku, obok laptop, przed biurkiem mężczyzna siedzący z telefonem w ręce
LINKI AFILIACYJNE

Ranking szybkości internetu w Polsce. Jeden z operatorów całkowicie odleciał konkurencji

7 minut czytania
Komentarze

Szybkość internetu to niezwykle istotny parametr w obecnych czasach. Wiele osób uczy się i pracuje zdalnie, ogląda filmy i seriale w wysokiej rozdzielczości, a także przesyła duże pliki. Którzy polscy operatorzy oferują najszybszy transfer danych? By to sprawdzić, zajrzeliśmy do najnowszych danych SpeedTest.

Szybkość internetu w Polsce

Osoba podłącza kabel sieciowy do routera obok doniczki z zieloną rośliną na biurku.
Fot. Depositphotos/IgorVetushko

Jest wiele rankingów szybkości internetu, o poszczególnych z nich dosyć często wspominamy na łamach naszego portalu. Ostatnie zestawienie SpeedTest postanowiliśmy jednak opisać nieco szerzej, bo zawarte w nim dane powinny być ponadprzeciętnie miarodajne.

Po pierwsze, wyniki przedstawione przez SpeedTest obejmują cały pierwszy kwartał 2024 roku. Jeśli w przypadku jakiegoś telekomu miało miejsce chwilowe odchylenie od normy, nie powinno ono w istotny sposób zaburzyć końcowych danych. Po drugie, zestawienie powstało na podstawie realnych testów wykonywanych przez użytkowników. Takich pomiarów przez pierwsze trzy miesiące 2024 roku wykonano na stronie i w aplikacjach SpeedTest ponad 12 milionów.

Omawiany raport jest też o tyle ciekawy, że przez zdecydowaną większość okresu, w którym wykonywano testy szybkości internetu, operatorzy oferowali już tzw. prawdziwe 5G z pasma C. Nie przedłużając, przejdźmy do wyników.

Szybkość internetu mobilnego w Q1 2024

Maszt telekomunikacyjny z antenami na tle niebieskiego nieba.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Który operator ma najszybszy internet 5G?

Zaczynamy od internetu mobilnego, a konkretnie od kategorii, w której brano pod uwagę wyłącznie prędkości osiągane w ramach sieci 5G. W pierwszym kwartale 2024 roku znaczącą przewagę nad konkurencją miało dwóch operatorów: T-Mobile oraz Orange, przy czym to ten pierwszy zajął finalnie najwyższe miejsce na podium.

OperatorPobieranie [Mb/s]Wysyłanie [Mb/s]Ping [ms]Liczba testów
T-Mobile201,629,72348 tys.
Orange194,731,82526 tys.
Plus130,121,92630 tys.
Play125,130,62729 tys.
Szybkość internetu mobilnego 5G w Polsce w Q1 2024. Źródło: SpeedTest.pl

Po wdrożeniu C-band w II połowie stycznia 2024 r. liczba testów 5G wzrosła aż o 60% w porównaniu do IV kwartału i obecnie stanowi 14% wszystkich testów w sieciach mobilnych. […] Nie ma wyraźnego lidera jeśli chodzi o upload – u trzech operatorów Orange, Play i T-Mobile jest on na podobnym poziomie i wynosi ok. 30-32 Mb/s.

Komunikat SpeedTest
szybkość internetu 5G wykres
Fot. SpeedTest / materiały prasowe

Na uwagę zasługuje ogromny postęp dokonany przez Play. Operator ten zamyka stawkę w rankingu 5G za pierwszy kwartał, jednak w ostatnich tygodniach bardzo poprawił osiągane prędkości pobierania danych. Widać to na powyższym wykresie.

Jeśli brać pod uwagę tylko wyniki za marzec 2024 roku, to Play prześcignął już Plusa. Zielony operator osiągnął w minionym miesiącu najsłabszy wynik z tzw. wielkiej czwórki, a to przecież właśnie on przez długie miesiące był niekwestionowanym liderem szybkości 5G w Polsce. Było to jednak jeszcze przed udostępnieniem pasma C, gdy Play, Orange i T-Mobile byli skazani na współdzielenie pasm między 5G a LTE.

Który operator ma ogólnie najszybszy internet mobilny (3G/4G/5G)?

Dane dotyczące sieci 5G są bardzo istotne, bo udział tej sieci będzie coraz większy. Wciąż jednak wiele osób łączy się z internetem np. przez sieć 4G ze względu na starsze lub tańsze urządzenie nieobsługujące sieci nowej generacji, lub brak zasięgu 5G w okolicy. SpeedTest opracował też zbiorcze dane, pokazujące, kto ma najszybszy internet mobilny, jeśli wziąć pod uwagę pomiary w sieciach 3G, 4G i 5G.

OperatorPobieranie [Mb/s]Wysyłanie [Mb/s]Ping [ms]Liczba testów
T-Mobile83,016,326247 tys.
Orange60,914,228234 tys.
Plus55,712,635192 tys.
Play52,915,529312 tys.
Szybkość internetu mobilnego 3G/4G/5G w Polsce w Q1 2024. Źródło: SpeedTest.pl

Zwycięzcą ponownie okazał się T-Mobile. Operator może pochwalić się sporą przewagą nad resztą stawki.

Duży wpływ na statystyki miał udział testów 5G w stosunku do wszystkich testów mobilnych i ten był najwyższy właśnie w T-Mobile. W przypadku uploadu podobnie jak w poprzednim kwartale liderem był Play (wzrost z 12,9 do 15,5 Mb/s), a najmniejszymi opóźnieniami charakteryzował się T-Mobile (26 ms).

Komunikat SpeedTest

Jak zatem widać, na to, jak wypadli poszczególni operatorzy, istotny wpływ miała też dostępność 5G. Lepszy zasięg sieci nowej generacji przekładał się na wyższy odsetek testów wykonywanych przez użytkowników w ramach tego standardu.

szybkość internetu mobilnego wykres
Fot. SpeedTest / materiały prasowe

Zerknijmy jeszcze na wykres pokazujący, jak zmieniała się szybkość internetu mobilnego w ciągu ostatnich miesięcy, jeśli chodzi o pobieranie. Tu ewidentnie widać, że T-Mobile odleciał konkurencji.

Szybkość internetu stacjonarnego w Q1 2024

router
Fot. Compare Fibre / Unsplash

Który operator ma najszybszy internet domowy?

SpeedTest w swoim kwartalnym raporcie przedstawił również dane dotyczące internetu domowego w Polsce. To już trzecia kategoria, w której zwycięzcą okazał się T-Mobile. Trzeba jednak zaznaczyć, że różnice między operatorami nie są zbyt duże, przynajmniej jeśli chodzi o pobieranie.

OperatorPobieranie [Mb/s]Wysyłanie [Mb/s]Ping [ms]Liczba testów
T-Mobile Stacjonarny254,6114,212209 tys.
Vectra248,349,715520 tys.
INEA244,1223,610262 tys.
Play Stacjonarny236,447,016845 tys.
Szybkość internetu domowego w Polsce w Q1 2024. Źródło: SpeedTest.pl

Choć T-Mobile zajął pierwsze miejsce, to SpeedTest zwraca uwagę na świetne wyniki jeszcze jednego operatora.

W uploadzie tradycyjnie bezkonkurencyjna jest INEA ze swoimi symetrycznymi łączami (224 Mb/s, przed T-Mobile Stacjonarnym (114 Mb/s). INEA jest również najlepszym dostawcą w kategorii najniższych opóźnień (10 ms).

Komunikat SpeedTest
szybkość internetu domowego wykres
Fot. SpeedTest / materiały prasowe

Na koniec omawiania tej kategorii tradycyjnie zerknijmy na wykres pokazujący zmiany w prędkości pobierania u poszczególnych operatorów.

Który operator ma najszybszy światłowód?

Ostatnia kategoria raportu SpeedTest za pierwszy kwartał 2024 roku dotyczy światłowodu FTTH. Tu zwycięzcą okazał się Orange, a na podium znaleźli się także INEA oraz T-Mobile.

OperatorPobieranie [Mb/s]Wysyłanie [Mb/s]Ping [ms]Liczba testów
Orange289,788,69816 tys.
INEA270,7258,89199 tys.
T-Mobile Stacjonarny254,6114,212209 tys.
Netia247,6112,112202 tys.
Szybkość światłowodu FTTH w Polsce w Q1 2024. Źródło: SpeedTest.pl

Światłowód FTTH jest niezmiennie najszybszą technologią dostępu do internetu w Polsce, ze średnią prędkością pobierania 263 Mb/s, wysyłania – 112  Mb/s i z najniższymi opóźnieniami na poziomie 10 ms. Podobnie jak w całym 2022 i 2023 roku, w I kwartale 2024 roku najszybszy światłowód oferował Orange, którego klienci pobierali dane ze średnią prędkością 290 Mb/s.

Komunikat SpeedTest

Popatrzmy jeszcze na to, jak zmieniały się wyniki w ostatnich miesiącach.

szybkość światłowodu wykres
Fot. SpeedTest / materiały prasowe

Ranking SpeedTest a wybór operatora

Jeśli chodzi o internet mobilny w Polsce, najlepsze wyniki odnotowuje T-Mobile, zarówno, jeśli weźmiemy pod uwagę pomiary wykonane w ramach sieci 5G, jak i wtedy, gdy przeanalizujemy zbiorczo prędkości we wszystkich sieciach. Magentowy operator ma także najszybszy internet domowy (choć mocno wyróżnia się też INEA), z kolei Orange oferuje świetny światłowód.

Pamiętajcie jednak, że nie można bezpośrednio przełożyć wyników w rankingach pokazujących szybkość internetu na wybór operatora. Szczególnie chodzi tu o internet mobilny. Bardzo wiele zależy bowiem od zasięgu dostępnego w konkretnym miejscu. Może się zdarzyć, że choć w skali kraju operator X ma najszybszy internet, to akurat tam, gdzie mieszkacie, jego zasięg jest słabszy i internet teoretycznie słabszego operatora Y będzie u was działał lepiej. To jednak nie wszystko.

O kwalifikacji danego ISP do rankingu decyduje minimum 0,5% udziału w całkowitej liczbie testów w danej kategorii, a o miejscu w rankingu średni wynik dla prędkości pobierania danych (download) za cały I kwartał 2024 roku.

komunikat SpeedTest

Może się więc zdarzyć, że działa u was lokalny operator oferujący świetną szybkość internetu, jednak funkcjonuje na małą skalę i przez to nie mógł znaleźć się w rankingach.

Koniecznie zajrzyjcie do rankingu internetu mobilnego oraz rankingu internetu na kartę. To zestawienia, które pomogą wybrać wam odpowiednią ofertę dopasowaną do własnych potrzeb. Możecie również zapoznać się z poradnikiem, w którym dokładnie tłumaczymy, jak wybrać operatora.

Źródło: SpeedTest, opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: Depositphotos/escapaja

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw