Recenzowany telefon realme 12 5G na białym tle obok żółtego pudełka z numerem 12.
LINKI AFILIACYJNE

Recenzja realme 12 5G. Wystarczy, że się zauroczysz

14 minut czytania
Komentarze

Czas zacząć recenzję realme 12 5G, czyli smartfona, który w portfolio firmy ma za zadanie być tym modelem, co to potrafi wiele, ale kosztuje niewiele. Świadczy o tym sama nazwa, gdyż pojawienie się w niej wyłącznie liczby oznacza właśnie urządzenie, które kontynuuje tradycję zapoczątkowaną przez pierwszego smartfona realme w historii.

Co przez to można rozumieć? Przede wszystkim to, że realme 12 5G jest racjonalnie wycenionym modelem ze średniej półki cenowej, ale skrywa też interesujące wyposażenie i rozwiązania. Tylko jak to wszystko razem działa? Przekonacie się o tym, czytając nasz test realme 12 5G, do którego serdecznie was zapraszam.

PS. Równolegle na naszym portalu znajdziecie recenzję realme 12+ 5G, czyli mocniejszej odmiany tego samego smartfona.

Najważniejsze cechy ze specyfikacji

Test realme 12 5G

Wyświetlacz

6,72-calowy IPS LCD
120 Hz

Procesor i pamięć

Dimensity 6100+
8 GB LPDDR4X RAM
256 GB UFS 2.2

Główny aparat

108 Mpx (f/1.8)
Samsung S5KHM6

Akumulator

5000 mAh
ładowanie 45 W

Pełna specyfikacja

Zalety

  • Przemyślana konstrukcja
  • Android 14 na pokładzie
  • Gniazdo słuchawkowe i obsługa kart pamięci znajdą swoich fanów
  • Rozbudowane oprogramowanie pod względem personalizacji

Wady

  • Poprzednik miejscami był lepszy
  • Przeciętny aparat do selfie
  • Ekran IPS LCD odstaje od konkurencji
  • Sporo zbędnych aplikacji

Recenzja realme 12 5G – krótka opinia

realme, wprowadzając na rynek testowany model 12 5G, postanowiło nie stawiać na żadne rewolucje, zostawiając miejsce dla wyżej notowanych modeli. Dlatego recenzowane realme 12 5G w stosunku do poprzednika jest swego rodzaju mieszanką zmian na plus i na minus. Na pewno trzeba docenić poprawioną konstrukcję i ogólne wykonanie, ale czysto techniczne aspekty zostały ograniczone, np. szybkość ładowania.

8/10
Ocena

realme 12 5G (8/256 GB)

  • Zestaw 9
  • Budowa 9
  • Wyświetlacz 7
  • Akumulator 8
  • Aparaty 7
  • Oprogramowanie 8
  • Wydajność 8

Zestaw, specyfikacja techniczna i cena realme 12 5G

Opakowanie smartfona Realme 12 5G na drewnianym stole, idealne do recenzji Realme 12 5G.
Fot. Łukasz Pająk / Android.com.pl

Żółte pudełka smartfonów realme to cecha szczególna, która od lat pozostaje bez większych zmian i realme 12 5G nie przerywa tej tradycji. Wraz z recenzowanym smartfonem otrzymałem:

  • papierologię,
  • kluczyk do tacki na kart SIM oraz microSD,
  • gumowe etui,
  • modułową ładowarkę (zasilacz 45 W, kabel USB-C – USB-A).

Trzeba mieć jedynie na względzie, że w polskiej dystrybucji nie pojawi się zasilacz w zestawie, co ma redukować emisję dwutlenku węgla i pozwala dostosować się do nowych regulacji Uni Europejskiej.

Zestaw sprzedażowy realme 12 5G, recenzowanego smartfona, który zawiera etui i modułową ładowarkę z zasilaczem 45 W.
Fot. Łukasz Pająk / Android.com.pl

Dołączone do zestawu etui można pochwalić za to, że dobrze przylega do urządzenia, a więc też dobrze chroni jego krawędzie. Tył również został należycie zabezpieczony, gdzie wyspa aparatów otrzymała dodatkową obwódkę, minimalizującą uszkodzenia podczas upadków na płasko. Z przodu realme zastosowało podobny zabieg, więc to guma jako pierwsza powinna zamortyzować upadek. Kolejne zabezpieczenie to fabrycznie nałożona folia na ekran.

Cena realme 12 5G ma być główną kartą przetargową

realme wyceniło testowany model na 1399 złotych, czyli jest to reprezentant segmentu „średniaków”. Oczywiście w przypadku tej firmy możemy spodziewać się częstych promocji, które obniżają cenę lub tworzą ciekawe zestawy.

Konkurencji realme 12 5G zdecydowanie nie brakuje, bo smartfony tzw. midrange to bardzo popularna półka cenowa. Wystarczy wymienić takie modele jak Nothing Phone (2a)Redmi Note 12 Pro+ 5GRedmi Note 13 ProSamsung Galaxy A54 lub POCO X6 Pro 5G, aby przekonać się, że jest w czym wybierać. Klasycznie w tym miejscu zachęcam was do zajrzenia do naszego rankingu polecanych smartfonów do 1500 złotych, aby przekonać się, na co aktualnie warto zwrócić uwagę.

Specyfikacja techniczna realme 12 5G

Recenzowane realme 12 5G z wyjętą tacką na karty SIM i microsd, z kluczykiem obok i fragmentem żółtego pudełka.
Fot. Łukasz Pająk / Android.com.pl
PODZESPOŁYSZCZEGÓŁY
Wyświetlacz6,72-calowy IPS LCD
rozdzielczość: 2400×1080 (20:9, 392 ppi)
86,5% wypełnienia frontu
częstotliwość odświeżania obrazu: 120 Hz
jasność do 950 nitów
ProcesorMediaTek Dimensity 6100+
litografia: 6 nm
CPU: 2x Cortex A76 (2,2 GHz) + 6x Cortex A55 (2 GHz)
GPU: Mali G57 MC2
Pamięć operacyjna8 GB LPDDR4X RAM
Pamięć na dane256 GB UFS 2.2
microSDXC (hybrydowy z Dual SIM)
AparatyPrzód: 8 Mpx (f/2.0)
Tył:
108 Mpx (f/1.9, PDAF, Samsung S5KHM6)
2 Mpx (f/2.4, czujnik głębi)
Akumulator5000 mAh
przewodowe ładowanie 45 W
ŁącznośćDual SIM (5G)
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth 5.2
NFC
USB-C (2.0)
Inneczytnik linii papilarnych,
certyfikat IP54 (odporność na zachlapanie),
głośniki stereo,
gniazdo słuchawkowe Jack 3,5 mm
SystemAndroid 14 (realmeUI 5.0)
Wymiary165,6×76,1×7,7 mm
Waga188 g
WykonanieFront: szkło
Korpus i tył: tworzywo sztuczne
Wersje kolorystyczneTwilight Purple, Woodland Green

realme wraz z serią 12 żegna się z wydaniami bez wsparcia dla 5G. O ile dopisek w nazwie pozostał, tak próżno szukać odmian, które ograniczają się wyłącznie do 4G. Ok, jest wyjątek w postaci realme 12 Lite, ale na szczęście nie dotyczy on polskiego rynku. To bardzo dobry ruch ze strony producenta. Patrząc na pozostałą specyfikację techniczną, warto docenić obecność gniazda słuchawkowego.

Względem poprzednika (patrz: test realme 11 5G) realme zmieniło niewiele, a wręcz miejscami zabrało (gorszy aparat do selfie i wolniejsze ładowanie), zostawiając miejsce dla modelu z plusem w nazwie. Na koniec cieszy obecność Androida 14 tuż po wyjęciu smartfona z pudełka.

Budowa realme 12 5G i jakość wykonania

Smartfon Realme 12 5G i żółte opakowanie na drewnianym tle, recenzja smartfona.
Fot. Łukasz Pająk / Android.com.pl

Design realme 12 5G nawiązuje do droższych modeli poprzez swoją wyspę aparatów i malowanie. Jednak w przypadku testowanego modelu producent nie poszedł w stronę eko-skóry (jak w realme 12+ 5G), a postawił na klasyczne tworzywa sztuczne. Niemniej wykończenie jest matowe, więc pozytywnie odbieram aspekty związane z ergonomią użytkowania. Budowa nie brudzi się nadmiernie i dobrze leży w dłoni.

Front pozostaje klasyczny w swej formie, więc nie idzie z duchem czasu, co widać m.in. po grubszej, dolnej ramce wokół ekranu. Niemniej nie powinna ona odstraszać podczas codziennego użytkowania. Podobnie jak głośnik, który jest częścią stereo i został zlokalizowany nad aparatem do selfie. Jakość ujęć z tego ostatniego niestety już nie wypada najlepiej i ewidentnie widać, że kuleje zarówno poziom detali, jak i reprodukcja barw.

Z tyłu wita nas duża wyspa z aparatami, ale z racji, że została umieszczona centralnie i zajmuje większość szerokości realme 12 5G, to nie przeszkadza nadmiernie podczas codziennego użytkowania. Matowe wykończenie już doceniałem na początku i tyczy się ono obu dostępnych wersji kolorystycznych. Co prawda nie ma eko-skóry, ale widoczna linia, biegnąca przez środek plecków realme 12 5G, jest wyczuwalna pod palcem.

Krawędzie realme 12 5G podkreślają wydźwięk konstrukcji

Krawędzie realme 12 5G są już połyskliwe, więc zarówno łatwo się brudzą, jak i są bardziej śliskie względem innych form wykończenia. Niemniej smartfon dobrze leży w dłoni, a na poszczególnych bokach znajdziemy następujące elementy:

  • góra: tacka na karty SIM i microSD, dodatkowa maskownica głośnika, dodatkowy mikrofon,
  • dół: maskownica głośnika, złącze USB-C, główny mikrofon, gniazdo słuchawkowe Jack 3,5 mm,
  • lewa strona: klawisze fizyczne, w tym czytnik linii papilarnych scalony z przyciskiem blokady,
  • prawa strona: pusto.

Cieszy fakt, że realme nie zapomina o wyposażeniu, które równie dobrze moglibyśmy już uznać za pochodzące z minionej epoki. Oczywiście odwołuję się w tym momencie m.in. do gniazda słuchawkowego oraz obsługi kart pamięci microSD.

Z drugiej strony otrzymujemy powiew świeżości, bo do gry wchodzą głośniki stereo, które oferują odpowiednią jakość do reprezentowanego segmentu. To jedna z tych różnic względem poprzednika, którą możemy docenić. Rozpiętość odgrywanych częstotliwości może nie jest piorunująca, ale efekt stereo został dobrze uzyskany i mówimy o odpowiednio donośnym zestawie głośników.

Wyświetlacz realme 12 5G i jakość obrazu

Recenzując realme 12 5G, telefon trzymany jest w dłoni, pokazując przedni ekran z wyświetloną aplikacją oraz żółte opakowanie z numerem 12.
Fot. Łukasz Pająk / Android.com.pl

Głośniki stereo są nowością w realme 12 5G, podczas gdy wyświetlacz zdaje się został ulepszony względem realme 11 5G tylko na papierze. Producent podaje wyższe wartości oferowanej jasności, choć w praktyce różnice nie są piorunujące.

Oczywiście to wciąż panel IPS LCD, więc nie może mierzyć się z konkurentami z AMOLED, ale w codziennych warunkach powinniśmy być zadowoleni. Jasność na poziomie 550 nitów pozwala swobodnie korzystać z urządzenia w pomieszczeniach. W słońcu już mogą się pojawić problemy, więc warto pamiętać o dodatkowym przełączniku w ustawieniach, który pozwala wykrzesać nieco więcej w ramach „Dodatkowej jasności” kosztem wyższego zużycia energii.

Oczywiście jakość obrazu również nie może równać się z panelami AMOLED, choć testowany realme 12 5G wypada dobrze w kontekście paneli IPS LCD pod względem głębokości czerni, a przy okazji kontrastu. Recenzowany sprzęt wspiera certyfikat Widevine L1, więc możemy oglądać filmy w FullHD na Netflixie i innych platformach. Niemniej bez HDR i innych urozmaiceń.

W ramach testu realme 12+ 5G zaskoczyła mnie ograniczona chęć współpracy oprogramowania ze wspieraną przez ekran podniesioną częstotliwością odświeżania obrazu. Okazuje się, że w przypadku tytułowego realme 12 5G jest nieco lepiej.

Również możemy skusić się na 120 Hz i również dotyczy to głównie aplikacji producenta. W niewielu przypadkach dojrzymy jeszcze 90 Hz (np. w galerii), ale to, co mnie pozytywnie zaskoczyło, to szybka reakcja systemu na to, aby zwolnić wyświetlacz ze 120 do 60 Hz, gdy nie ma żadnych ruchomych elementów. Niemniej wszelkie gry pozostają zablokowane w 60 kl./s.

Akumulator realme 12 5G – czas pracy i ładowania

Ładowarka 45W SuperVOOC i kabel USB-C w zestawie z realme 12 5G, prezentacja akcesoriów w recenzji smartfona.
Fot. Łukasz Pająk / Android.com.pl

W dosyć smukłej obudowie realme 12 5G znalazł się akumulator o pojemności 5000 mAh, co w połączeniu z 6,72-calowym wyświetlaczem pozwala działać przez 2 dni. Z racji, że mamy do czynienia z ekranem typu IPS LCD, to końcówka drugiego dnia może wymagać pewnych kompromisów i ograniczenia bardziej wymagających procesów (np. gier lub YouTube). Niemniej większość użytkowników powinna być w pełni zadowolona z możliwości recenzowanego smartfona.

Swego rodzaju zmianą na minus względem poprzednika jest ograniczenie mocy ładowania. Zamiast 67 W i zasilacza 80 W w zestawie pojawia się wsparcie dla Super VOOC w wydaniu 45 W i dostosowaną do tej mocy ładowarką. Tym sposobem ładowanie do pełna trwa 1 godzinę i niecały kwadrans, ale po 30 minutach bateria realme 12 5G naładuje się w około 50%.

Aparaty realme 12 5G – jakość zdjęć i filmów

Recenzje realme 12 5G - szczegółowy widok aparatu 108 MP.
Fot. Łukasz Pająk / Android.com.pl

Program, którym robimy zdjęcia z pomocą aparatów realme 12 5G, można uznać za prosty i przejrzysty. Nie został on przeładowany masą zbędnych przełączników, które udają coś na wyrost. Tym sposobem cała obsługa jest w pełni czytelna i szybko odnajdziemy się w dostępnych funkcjach. Dodatkowych rozwiązań nie ma zbyt wiele, ale nie zabrakło trybu dla bardziej zaawansowanych w robieniu zdjęć.

realme 12 5G pozwala nagrywać filmy w następujących rozdzielczościach:

  • 720p w 30 kl./s.
  • 1080p w 30 kl./s.

Brak wsparcia dla 60 klatek na sekundę to w głównej mierze ograniczenie zastosowanego układu obliczeniowego. Jednostka Dimensity 6100+ stawia wiele ograniczeń, jeśli ma współpracować z aparatem 108 Mpx.

Duża wyspa realme 12 5G skrywa tylko jeden użyteczny aparat

Recenzując realme 12 5G, widać ekran telefonu pokazujący zdjęcie opakowania tego modelu.
Fot. Łukasz Pająk / Android.com.pl

Na plecach realme 12 5G znajdziemy dużą wyspę z czterema kołami, ale jedynie w ramach dwójki pojawiają się obiektywy. Skupiając się na matrycy 2 Mpx z czujnikiem głębi, nie ma ona większego znaczenia dla użytkownika, bo nawet po pełnym zasłonięciu sensora efekty poszczególnych ujęć są dokładnie takie same. Nawet w trybie portretowym.

Dlatego możemy od razu przejść do głównego aparatu, którym jest doskonale znana jednostka od Samsunga (S5KHM6). Aparat 108 Mpx można pochwalić za dobry zoom cyfrowy (3x) oraz niezłą jakość zdjęć za dnia, gdy nie brakuje światła. Kolory są żywe, dobrze odwzorowywane, choć momentami aż zbyt intensywne, więc pod social media jak znalazł. Poziom detali także zasługuje na uznanie w tym segmencie.

Nieco gorzej wygląda sytuacja, gdy robi się ciemno. Wtedy do gry wkraczają algorytmy, które nie do końca są w stanie pozbyć się szumów. Jednocześnie wyraźnie spada poziom szczegółów w ujęciach. Podobnie jest z ostrością, która łatwo się gubi, a mimo wszystko potrzebujemy chwilę utrzymać realme 12 5G w bezruchu.

Podobnie wygląda sytuacja z filmami, czyli za dnia powinniśmy być mniej, więcej zadowoleni z efektów. Widać obecność elektronicznej stabilizacji obrazu poprzez drobne skoki, ale jest to do przełknięcia. Tymczasem w nocy ponownie doświadczamy wyjątkowego braku jasności obiektywu, mimo że ten na papierze nie wydaje się aż tak ciemny.

Oprogramowanie realme 12 5G i wydajność

Recenzowany smartfon realme 12 5G z ekranem pokazującym logo "realme UI" i informację o wersji systemu Android 14, na tle żółtego elementu z numerem 12.
Fot. Łukasz Pająk / Android.com.pl

Doceniam rosnącą świadomość zarówno konsumentów, jak i producentów w rozumieniu istotności korzystania z urządzeń z możliwie najbardziej aktualną wersją oprogramowania, która jest dostępna. To nie tylko wygoda, ale też bezpieczeństwo.

Tym sposobem realme 12 5G notuje plusa za obecność Androida 14 pod przebraniem realme UI 5.0. Nakładka gwarantuje spore możliwości personalizacji, choć oczywiście ograniczone względem wyżej notowanych modeli. Niemniej producent nie ograniczył mnogości dodatkowych aplikacji od firm trzecich, które od razu instalowane są z urządzeniem. Na szczęście możemy je odinstalować, ale w mojej opinii jest po prostu tego za dużo.

Pozytywnie wypada jeszcze zapewnienie producenta o swoim wsparciu realme 12 5G. Testowany smartfon ma otrzymać dwie duże aktualizacje, do Androida 16 włącznie. Do tego dochodzi gwarancja 3 lat dostarczania nowych paczek zabezpieczeń. Jak na ten segment cenowy, to dobre podejście.

MediaTek Dimensity 6100+ to na pewno sprawdzona jednostka, choć można odczuć, że swoje lata już ma, bo jej dziadkiem jest Dimensity 700 – procesor z 2020 roku. Oczywiście producent w międzyczasie poprawił proces technologiczny i wsparcie dla odświeżonych modułów łączności, ale brakuje Wi-Fi 6 oraz GPU pozostało bez zmian.

Tym sposobem praca na co dzień z realme 12 5G nie sprawia problemów, ale co mocniejsze aplikacje potrafią na chwilę zwolnić testowanego smartfona.

Im wyższy wynik, tym lepiej.

Recenzja realme 12 5G. Podsumowanie i nasza opinia

Trzy obiektywy aparatu fotograficznego smartfona realme 12 5G z napisem "108MP" na metalowym kole, znajdujące się na białym tle z rozmytym żółtym numerem 12.
Fot. Łukasz Pająk / Android.com.pl

Kończymy test realme 12 5G, czyli smartfona, który nie przeszedł drastycznej przemiany względem swojego poprzednika. Do gry wkroczyło nowe wzornictwo, które zdecydowanie może się podobać i dlatego podobne jest to tytułowe zauroczenie.

W tym wypadku faktycznie doceniam konstrukcję nie tylko pod względem estetycznym, ale przede wszystkim praktycznym. Poza tym nietaktem byłoby pominięcie w ramach zalet obecności gniazda słuchawkowego, obsługi kart pamięci i zainstalowanego Androida 14 z gwarancją dwóch aktualizacji.

W porównaniu do realme 11 5G najbardziej bolą dwie rzeczy: gorszy aparat do selfie i ograniczona moc ładowania. Cała reszta pozostała praktycznie bez zmian, więc jest to zabieg czysto marketingowy, który sprawił, że znalazło się miejsce dla realme 12+ 5G.

Dlatego, jeśli możecie dołożyć do wyżej notowanego modelu, to w mojej opinii warto rozważyć taką opcję. Skrywa on te same zalety, co omówione realme 12 5G (i wiele swoich), ale też powiela wady pokroju oprogramowania z ogromną liczbą zbędnych aplikacji od firm trzecich.

Zdjęcie otwierające: Łukasz Pająk / Android.com.pl

Produkt na okres testów został udostępniony przez firmę realme. Dostawca nie miał wpływu na treść materiału – prezentowana opinia jest niezależnym i subiektywnym poglądem autora tekstu. Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw