Atrapa fotoradaru? Lepiej nie ryzykować i zwolnić

Kolejny bat na kierowców. Nowy typ fotoradarów na polskich drogach

2 minuty czytania
Komentarze

Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) poinformował, że rozszerzy system kontroli prędkości w Polsce, dodając nowy typ fotoradarów. Maszyny mają w sprytny sposób sprawdzać, czy kierowcy nie mkną rodzimymi drogami za szybko.

Będzie więcej maszyn do kontroli prędkości

Atrapa fotoradaru przy drodze z kwiatami w pierwszym planie i parkującymi samochodami w tle.
Fot. Krzysztof Grabowski / X

GITD zapowiedział, że wkrótce na polskich drogach może pojawić się dodatkowych od 120 do 160 maszyn kontroli prędkości. W tym celu instytucja chce skorzystać ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Z tej puli mają zostać zakupione fotoradary, urządzenia do odcinkowych pomiarów prędkości czy monitoring przejazdów kolejowych lub skrzyżowań.

Jak podaje Rzeczpospolita, szczególnie warto przyjrzeć się, co oznacza nowy typ fotoradarów, który chce pozyskać GITD – w końcu to na nie będziemy niedługo musieli uważać najbardziej. Chodzi o mobilne fotoradary produkowane przez niemiecką firmę Vitronic.

Jesteśmy zainteresowani zakupem takich urządzeń. Na przykład po 1 września stawiałbym takie urządzenia w okolicy szkół, żeby przypomnieć kierowcom, że dzieci rozpoczynają naukę.

Tomasz Połeć, wiceszef GITD, cytowany przez Rzeczpospolitą

Czym mobilny fotoradar różni się od zwykłego?

Mobilne fotoradary produkowane przez niemiecką firmę Vitronic to zaawansowane systemy wykorzystujące technologię LIDAR (ang. Light Detection and Ranging) do dokładnego pomiaru prędkości pojazdów. Jak wynika ze strony producenta, są zdolne do monitorowania kilku pasów ruchu i obu kierunków jednocześnie.

Nowy typ fotoradarów. Znak "kontrola prędkości fotoradar" w kolorze niebieskim zamontowany na słupie przy drodze
Fot. Michał Borowski / Android.com.pl

Technologia pozwala na automatyczne rejestrowanie wykroczeń w gęstym ruchu drogowym bez konieczności instalacji urządzeń w jezdni. Dzięki temu, pomiary prędkości są dokładne i niezawodne, niezależnie od warunków pogodowych czy natężenia ruchu. Systemy te oferują również inne funkcje, jak możliwość integracji z systemami rozpoznawania tablic rejestracyjnych, co zwiększa ich efektywność w egzekwowaniu przepisów ruchu drogowego.

Widok z wnętrza samochodu, ręce na kierownicy, jazda na autostradzie wśród innych pojazdów.
Fot. anyaberkut / Depositphotos

Rzeczpospolita zaznacza, że prezentacja takiego sprzętu już się odbyła i miała miejsce na drodze S7 pod Warszawą. Urządzenie to zostało umieszczone na nieoznakowanej przyczepie.

Swoją drogą, warto już teraz sprawdzić, jaki uchwyt na telefon do samochodu wybrać, aby nie zarobić jeszcze dodatkowego mandatu za prowadzenie rozmowy bez zestawu głośnomówiącego. Zachęcamy również do sprawdzenia naszych tekstów o darmowych nawigacjach samochodowych i kontrolkach w samochodzie.

Źródło: Rzeczpospolita, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: zbg2 / GettyImages

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

    Motyw