Mężczyzna w czarnej koszuli korzystający ze smartfona.

Android 15 wyśle aplikacje na kwarantannę. Najwyższa pora

3 minuty czytania
Komentarze

Wygląda na to, że Android 15 doczeka się funkcji, która miała już zadebiutować w obecnej wersji systemu. Mowa o wysyłaniu aplikacji na kwarantannę, czyli blokowaniu ich w sytuacji, kiedy zostanie zaobserwowana podejrzana aktywność. Użytkownik nic nie będzie musiał robić, ponieważ system za niego zablokuje aplikację, która może być problematyczna.

Android 15 z kwarantanną aplikacji

Dwa smartfony z systemem Android prezentujące funkcję kwarantanny aplikacji. Lewy telefon pokazuje listę aplikacji z możliwością ich kwarantanny, prawy telefon wyświetla komunikat o niedostępności aplikacji Ampere z opcją wyłączenia kwarantanny.
Fot. Android Authority / zrzut ekranu

Instalowanie aplikacji ze sklepu Play Store nie jest przesadnie trudnym zadaniem. Wystarczy jedno, no może dwa kliknięcia i gotowe. Nie oznacza to jednak, że dostępne tam programy są w pełni bezpieczne. Zdarzają się przecież sytuacje, że wśród aplikacji znajdują się takie, które są niczym innym, jak złośliwym oprogramowaniem. Do tego dochodzą też programy instalowane z innych sklepów czy źródeł, więc Google postanowiło wprowadzić dodatkowe zabezpieczenie dla użytkowników.

Grafika z trójkątnym logo Android 15 z numerem 15 i drogą prowadzącą do horyzontu, umieszczonym na rozmytym zielonym tle.
Fot. Google / montaż własny

Wprawdzie mówimy o wersji beta nowego systemu, ale podobna funkcja była już zauważona wcześniej w Android 14. Istnieje więc duża szansa, że trafi do nowej wersji oprogramowania. Mowa o kwarantannie aplikacji, czyli funkcji podobnej do tej, która dostępna była w systemie Windows. W Androidzie będzie to część Google Play Protect, które już teraz ostrzega przed niebezpiecznymi aplikacjami, ale to za mało, by w pełni chronić użytkowników. Jeżeli nic się nie zmieni, to w Android 15 taka ochrona zostanie solidnie wzmocniona.

Jak będzie działać kwarantanna aplikacji?

Ikony usług Google na smartfonie - Chrome, Gmail, Home, Mapy oraz sklep Play
Fot. dyi13 / Depositphotos

Jeżeli system wykryje podejrzaną aktywność, aplikacja będzie zawierała podejrzane linijki kodu lub po prostu przestarzała, zostanie zablokowana. Użytkownik dostanie stosowne powiadomienie o takim wydarzeniu. Program dalej będzie dostępny na smartfonie, ale nie będzie się z niego dało skorzystać, choć wygląda na to, że dostępna będzie opcja samodzielnego „wyciągnięcia” aplikacji ze strefy kwarantanny. Będzie to robił oczywiście na własną odpowiedzialność.

Jeśli chcemy zachować szczególną ostrożność, warto nie kopiować do schowka wrażliwych danych, takich jak numer konta bankowego. Odpowiedź na pytanie, gdzie jest schowek w telefonie, znajdziecie w innym naszym tekście.

Oczywiście nigdy nie można być pewnym, czy Google rzeczywiście wprowadzi nową funkcję, ale byłoby to wskazane. W końcu w sieci czyha wiele niebezpieczeństw, a aplikacje z niewiadomych źródeł są jednym z nich. Nowe funkcje w Android 15 mają przynieść m.in. możliwość wysyłania wiadomości z wykorzystaniem łączy satelitarnych czy automatyczne wyłączenie ekranu w nowej formie. Zobaczymy, ile z nich trafi do finalnej wersji systemu.

Źródło: Android Authority. Zdjęcie otwierające: Andrankin2017 / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw