Palce dotykające ekran smartfona z wyeksponowaną ikoną aplikacji YouTube wśród innych nieostrych ikon aplikacji.

Oglądanie YouTube bez reklam będzie trudniejsze. Google dokręca śrubę

3 minuty czytania
Komentarze

Oglądanie YouTube bez reklam i konieczności wykupowania subskrypcji Premium dalej jest możliwe. Google jednak dość mocno od jakiegoś czas to utrudnia, czyli blokuje możliwość oglądania tym, którzy korzystają z AdBlocków. Teraz firma postanowiła jeszcze mocniej dokręcić śrubę, choć nie będzie robiła nic, czego nie ma zapisanego w swoich regulaminach.

YouTube bez reklam w aplikacjach firm trzecich

Oglądanie YouTube bez reklam. Smartfon z logo YouTube Premium, usługą kasującą reklamy na YouTube, na ekranie. Urządzenie leży na biurku obok laptopa, sztucznej rośliny i notatnika z długopisem.
Fot. [email protected] / Depositphotos

Czy płacenie za YouTube Premium, by oglądać treści bez reklam na platformie, jest dobrym rozwiązaniem? Na to każdy odpowiedzieć musi sobie sam, ale takie reklamy są źródłem dochodu dla Google, ale i samych twórców. Mówimy więc tutaj o wspieraniu poniekąd tych, których oglądamy. Niemniej wiele osób nie zamierza dodatkowo inwestować i opłacać subskrypcji Google, a dalej chciałoby oglądać YouTube bez reklam. Tutaj z pomocą przychodzą AdBlocki, ale i aplikacje firm trzecich, które korzystają z API samej aplikacji. Mowa tutaj, chociażby o YouTube ReVanced czy nawet o alternatywnych przeglądarkach internetowych, które mogą blokować reklamy.

fragment smartfona z logo YouTube widocznym w lewym górnym rogu. Widoczny fragment samej aplikacji, a poza smartfonem ciemne tło
Fot. FellowNeko / Depositphotos

Na stronach pomocy YouTube opublikowano wiadomość, która pokazuje, że Google zamierza ukrócić możliwość oglądania YouTube bez reklam. Korzystanie z API YouTube oznacza zaakceptowanie warunków narzuconych przez Google i jeżeli zewnętrzne firmy nie będą ich spełniać, użytkownicy tych aplikacji mogą zobaczyć komunikat „Poniższa zawartość nie jest dostępna w tej aplikacji”. Google nie zamierza blokować dostępu do API, a chce jedynie, by firmy zewnętrzne korzystały z niego zgodnie z założeniami firmy.

Chcemy podkreślić, że nasze warunki nie zezwalają aplikacjom innych firm na wyłączanie reklam, ponieważ uniemożliwia to wynagradzanie twórców za oglądalność, a reklamy w YouTube pomagają wspierać twórców i pozwalają miliardom ludzi na całym świecie korzystać z usługi przesyłania strumieniowego. Rozumiemy również, że niektórzy chcieliby doświadczać oglądania zupełnie bez reklam i dlatego oferujemy YouTube Premium.

Strona pomocy YouTube

Ile kosztuje YouTube Premium?

Trzy karty z planami subskrypcji YouTube Premium: "Indywidualna" za 25,99 zł/miesiąc, "Dla rodzin" za 46,99 zł/miesiąc z opcją dodania do pięciu osób, i "Studencka" za 14,99 zł/miesiąc, każda z możliwością darmowego wypróbowania przez miesiąc.
Fot. Google / zrzut ekranu

W 2023 roku Google podniosło ceny za dostęp do swojej usługi, ale dalej nie są one aż tak wysokie, jak np. cena Netflix. Oczywiście w zamian dostajemy zupełnie inne treści. Niemniej korzystanie z wersji Premium to nie tylko oglądanie bez reklam, ale także odtwarzanie filmów w tle czy dostęp do YouTube Music. Tak prezentują się obecne ceny usługi w Polsce.

  • Indywidualna – 25,99 złotych miesięcznie (miesiąc za darmo dla nowych użytkowników);
  • Dla rodzin – 49,99 złotych miesięcznie (miesiąc za darmo dla nowych użytkowników), można dodać do 5 osób mieszkających w tym samym gospodarstwie;
  • Studencka – 14,99 złotych miesięcznie (miesiąc za darmo dla nowych użytkowników).

Źródło: Google. Zdjęcie otwierające: pavelyar105 / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw