trzech operatorów dronów w odblaskowych kamizelkach

Aplikacja DroneTower z fatalnym startem. Użytkownicy nie zostawili na niej suchej nitki

3 minuty czytania
Komentarze

15 kwietnia została uruchomiona ważna aplikacja dla operatorów dronów. Niestety jeszcze tego samego dnia pojawiły się doniesienia o poważnych problemach z nowym narzędziem. Użytkownicy skarżą się na to, jak ono działa, w dodatku miało dojść do… ataku hakerskiego.

Aplikacja DroneTower i pierwsze poważne problemy

drony latające nad ziemią
Fot. PAŻP / materiały prasowe

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wprowadziła aplikację DroneTower służącą m.in. do zgłaszania zamiaru wykonania lotu dronem. Narzędzie miało zastąpić dotychczasowe, przejściowe rozwiązanie checkin.pansa.pl. Niestety użytkownicy nie mieli zbytnio jak nacieszyć się nowym programem.

Wkrótce po prezentacji aplikacji na grupach dla posiadaczy dronów zaczęły pojawiać się krytyczne wpisy na temat programu. Chodziło m.in. o to, że DroneTower nie działa, ładuje się w nieskończoność lub zasypuje użytkownika ogromną liczbą powiadomień o identycznej treści. Osoby, które zainstalowały aplikację, wstawiały zrzuty ekranu pokazujące, na czym polegają problemy.

Na tym jednak nie koniec, bo 15 kwietnia późnym wieczorem Ministerstwo Infrastruktury miało poinformować na platformie X o ataku hakerskim na nową aplikację. Informację o tym przekazała PAP, a następnie powieliły ją niektóre media. Obecnie jednak wspomniany wpis nie jest widoczny na profilu resortu infrastruktury.

Zapytaliśmy Polską Agencję Żeglugi Powietrznej m.in. o to, czy rzeczywiście doszło do ataku hakerskiego oraz kiedy aplikacja powinna znów działać poprawnie. Następnie te same pytania skierowaliśmy do Ministerstwa Infrastruktury. PAŻP po kilku godzinach nie odpowiedziała na nasze pytania, z kolei resort infrastruktury odesłał nas właśnie do PAŻP, z którą już się kontaktowaliśmy.

aplikacja dronetower nie działą - wpis pażp na X
Fot. PANSA / X

Już po przesłaniu przez nas pytań, na które PAŻP nie udzieliła odpowiedzi, na jej profilu na platformie X pojawił się krótki komunikat.

Korzystanie z aplikacji dronowej jest utrudnione. Powody są ustalane. Może to być działanie celowe lub znacznie większy ruch. Prowadzimy prace związane z ulepszeniem stabilności systemu. Zgłaszanie lotu odbywa się przez CheckIn.pansa.pl. Przepraszamy za niedogodności.

X / PANSA (PAŻP)

Czym jest aplikacja DroneTower?

aplikacja DroneTower prezentacja
Fot. PAŻP / materiały prasowe

Aplikacja DroneTower od Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej pojawiła się w sklepach Google Play i App Store. Program w zamyśle twórców pozwala sprawdzić warunki lotu w wybranym miejscu, daje możliwość zgłoszenia przez operatora/pilota bezzałogowego statku powietrznego (BSP) zamiaru wykonania lotu (Check-In), niewerbalnego, dwustronnego komunikowania się z kontrolerem ruchu lotniczego w przypadku wykonywania lotów w strefie kontrolowanej lotnisk, a także informowania o awaryjnych zdarzeniach.

Uruchomienie tej aplikacji było koniecznością, bardzo nam zależało, żeby to był produkt nasz, własny, polski, kontrolowany przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Czasy mamy niespokojne, czasy, w których dzisiaj żyjemy, wymagają ścisłego powiązania i z bezpieczeństwem i z gospodarką, dlatego zdecydowaliśmy się na korzystanie z aplikacji, która jest naszą własnością.

Dariusz Klimczak, minister infrastruktury

Aplikacja DroneTower teoretycznie przypomina również o kończącym się czasie Check-In’u. Użytkownik telefonu do 2000 zł, a także dowolnego innego smartfona z zainstalowanym programem powinien także móc liczyć na informacje o innych zgłoszonych lotach BSP wykonywanych w najbliżej okolicy. Powinien, ale obecnie nie może, bo aplikacja DroneTower nie działa tak, jak powinna.

Źródło: X, RMF24 / PAP, opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: PAŻP / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw