drony latające nad ziemią

Nowa aplikacja DroneTower już działa. Posiadacze dronów muszą ją pobrać

3 minuty czytania
Komentarze

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej uruchomiła rozwiązanie, jakim jest aplikacja DroneTower. Od 15 kwietnia to właśnie ona staje się oficjalnym systemem teleinformatycznym do zgłaszania zamiaru wykonania lotu dronem. Na tym jednak funkcje programu się nie kończą.

Aplikacja DroneTower, czyli nowość dla operatorów dronów

aplikacja DroneTower prezentacja
Fot. PAŻP / materiały prasowe

Aplikacja DroneTower od Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej trafiła do sklepów Google Play i App Store. Program pozwala na sprawdzenie warunków lotu w wybranej lokalizacji, daje możliwość zgłoszenia przez operatora/pilota bezzałogowego statku powietrznego (BSP) zamiaru wykonania lotu (Check-In), prowadzania niewerbalnej dwustronnej komunikacji z kontrolerem ruchu lotniczego w przypadku wykonywania lotów w strefie kontrolowanej lotnisk, informowania o sytuacjach awaryjnych.

Na tym nie koniec, bo aplikacja DroneTower przypomina również o kończącym się czasie Check-In’u. Użytkownik telefonu do 1000 zł, a także dowolnego innego smartfona z zainstalowanym programem może liczyć również na informacje o innych zgłoszonych lotach BSP wykonywanych w najbliżej okolicy.

trzech operatorów dronów w odblaskowych kamizelkach
Fot. PAŻP / materiały prasowe

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej poinformowała, że dotychczasowe, przejściowe rozwiązanie checkin.pansa.pl zostało wycofane z
działania operacyjnego i będzie używane jedynie w sytuacjach awaryjnych.

Uruchomienie tej aplikacji było koniecznością, bardzo nam zależało, żeby to był produkt nasz, własny, polski, kontrolowany przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Czasy mamy niespokojne, czasy, w których dzisiaj żyjemy, wymagają ścisłego powiązania i z bezpieczeństwem i z gospodarką, dlatego zdecydowaliśmy się na korzystanie z aplikacji, która jest naszą własnością.

Dariusz Klimczak, minister infrastruktury

Aplikacja DroneTower jest bezpłatna.

Nie tylko zgłaszanie lotów, czyli co jeszcze pojawi się w aplikacji?

Dariusz Klimczak przed mikrofonem na prezentacji aplikacji DroneTower
Fot. PAŻP / materiały prasowe

Maciej Włodarczyk, kierownik Ośrodka Bezzałogowych Statków
Powietrznych w PAŻP wspomniał, że DroneTower wraz z nowymi rozwiązaniami i systemami wspierającymi loty ma stworzyć spójny i kompleksowy ekosystem dronowy w Polsce. Co konkretnie miałoby się jednak zmienić dla użytkowników?

W pierwszej kolejności w aplikacji powinny pojawić się informacje pogodowe, następnie do programu będą dodawane funkcje, których wprowadzenie sugerowało środowisko BSP.

W najbliższych tygodniach udostępniony zostanie nowy moduł systemu PansaUTM – Geozones, służący do wnioskowania o strefy geograficzne dla podmiotów uprawnionych.

Komunikat PAŻP

PAŻP przypomina, że na mocy „Wytycznych Nr 15 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 1 czerwca 2023 r.” każdy lot BSP w polskiej przestrzeni powietrznej powinien się odbyć po poinformowaniu PAŻP o zamiarze wykonania lotu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, określonego przez agencję. W praktyce oznacza to konieczność zgłoszenia w aplikacji DroneTower.

Źródło: PAŻP / informacja prasowa. Zdjęcie otwierające: PAŻP / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw