telefon przy laptopie z otwartą aplikacją mObywatel

Aplikacja mObywatel będzie uznawana w całej Europie. Ale Unia stawia warunek

2 minuty czytania
Komentarze

mObywatel musi się zmienić, jeśli chcemy, aby ta aplikacja była również uznawana w Unii Europejskiej za nośnik naszych dokumentów. Wcześniej pisaliśmy o łatwiejszym ściąganiu podatków przez program, a teraz czekają go kolejne modyfikacje, tym razem związane z rozporządzeniem eIDAS2.

mObywatel jest użyteczny tylko w Polsce, ale może to się zmienić

Smartfon wyświetla ekran aplikacji "mObywatel" Ministerstwa Cyfryzacji na tle roślinności.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

mObywatel jest użyteczny jako elektroniczny dowód osobisty, aplikacja do recept, czy też skrót do załatwienia najważniejszych urzędowych spraw. Niestety, tylko w Polsce. Nawet przed wylotem z kraju trzeba zabrać ze sobą plastikowy dowód osobisty, bo inaczej nie wsiądziemy do samolotu.

To jednak może się zmienić, ale pod warunkiem wdrożenia zgodności z rozporządzeniem eIDAS2. Przegłosowane przez Parlament Europejski pod koniec lutego 2024 r., ma za zadanie ujednolicić elektroniczne portfele we wszystkich państwach wspólnoty i nakazać krajom członkowskim dostosowanie swoich aplikacji tak, by urzędnicy łatwo mogli je rozpoznać na całym terenie Unii Europejskiej.

Jakie korzyści dla polskiej aplikacji przyniesie eIDAS 2?

Flagi Unii Europejskiej na masztach przed nowoczesnym budynkiem z szklaną fasadą.
Fot. Guillaume Périgois / Unsplash

Oprócz najważniejszego, czyli uznania dokumentu w krajach UE, pojawi się jeszcze zaufany podpis elektroniczny, z którego mogłyby korzystać potem urzędy w Europie, a także najbardziej uznane platformy internetowe (nowa, bezpieczniejsza metoda logowania). Przy okazji – jeśli korzystanie z mObywatela na urządzeniu mobilnym, pamiętajcie o włączonej lokalizacji telefonu, aby łatwo było go namierzyć w przypadku kradzieży.

Teraz pozostaje jedynie czekać, aż Rada Unii Europejskiej przegłosuje rozporządzenie eIDAS 2., by to mogło się stać prawem. Jak podaje Infor, szacunki zakładają, że dostosowanie mObywatel do międzynarodowych regulacji może zająć około roku.

Źródło: Europa.eu, Infor. Zdjęcie otwierające: mindea / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw