Smartfon wyświetla ekran aplikacji "mObywatel" Ministerstwa Cyfryzacji na tle roślinności.

mObywatel sprawi, że państwo łatwiej ściągnie z ciebie podatki. Nowa funkcja już w aplikacji

2 minuty czytania
Komentarze

mObywatel to jedna z tych aplikacji, które jako pierwsze instalujemy na naszym smartfonie. To dzięki niej skorzystamy z mDowodu, łatwo sprawdzimy nasze recepty, czy też zastrzegamy PESEL przed oszustami. Tym razem jednak aplikacja pomoże bardziej państwu niż obywatelom, bo mowa o opłatach, tych związanych z podatkami, ale też i urzędami.

W jakich miastach skorzystamy z ePłatności?

Fot. Gov.pl / makieta systemu ePłatności

ePłatności zostały już pilotażowo wprowadzone w 45 miejscowościach. Z tych większych mówimy m.in. o Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Kaliszu, Kielcach, Poznaniu, Sopocie, Toruniu oraz Zielonej Górze. Pełną listę znajdziecie na oficjalnej stronie projektu. Lista nie jest sztywna i jest stopniowo rozszerzana o kolejne miejscowości.

Jak dokładnie działają ePłatności w mObywatel?

Fot. Gov.pl / makieta systemu ePłatności

Jakie opłaty można zrealizować z pomocą ePłatności? Na razie jest ich niewiele, bo 5 rodzajów opłat. Znajdują się wśród nich:

  • podatek od nieruchomości;
  • podatek leśny od osób fizycznych;
  • podatek rolny od osób fizycznych;
  • łączne zobowiązania finansowe;
  • zagospodarowanie odpadów komunalnych.

Aplikacja działa w taki sposób, że gdy opłata pojawi się w systemie ePłatności, możemy ją opłacić online za pośrednictwem BLIK. Jest to w obecnej chwili jedyna opcja dostępna w systemie mObywatel, więc warto się upewnić, że mamy to rozwiązanie włączone w naszym banku. W ten sposób nie musimy nadawać zbędnych przekazów lub wybierać się do urzędu.

Zdjęcie otwierające: Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw