Mężczyzna od tyłu używa smartfona na tle rozmytego chodnika.
LINKI AFILIACYJNE

Kierowcy otrzymują fałszywe SMS-y o przekroczeniu prędkości. CANARD ostrzega

3 minuty czytania
Komentarze

Fałszywe SMS-y to istna plaga naszych czasów. Oszuści próbują wyłudzić pieniądze od klientów banków, emerytów czy internautów, a do tego szerokiego grona dołączyli właśnie kierowcy. Główny Inspektorat Transportu Drogowego ostrzega przed cyberprzestępcami, którzy rozsyłają podejrzane wiadomości.

Uważajcie na fałszywe SMS-y wysyłane do kierowców

Uważajcie na fałszywe SMS-y wysyłane do kierowców. Osoba trzymająca smartfona i korzystająca z niego na zewnątrz.
Fot. Akaberka / Depositphotos

Najprawdopodobniej każdy z nas słyszał już o oszustach, którzy dzwonią do ludzi, podając się za pracowników różnych banków. Niestety cyberprzestępcy słyną z kreatywności, o czym właśnie przekonał się Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Urząd na swojej oficjalnej stronie internetowej poinformował, że oszuści znaleźli nowy sposób na wyłudzenie pieniędzy. Tym razem jest on nastawiony na nieostrożnych kierowców.

Przestępcy masowo rozsyłają fałszywe SMS-y, w których zawarta jest informacja o przekroczeniu prędkości oraz nałożeniu na potencjalną ofiarę mandatu. W tej samej wiadomości znajduje się numer rachunku, tytuł przelewu oraz link do witryny CANARD.

Zrzut ekranu porównujący dwa różne komunikaty z mandatami za prędkość z informacją o kwocie kary, limitach prędkości, terminach płatności oraz odnośnikiem do strony internetowej.
Fałszywe SMS-y – przykładowe wiadomości. Fot. CANARD / materiały prasowe

Główny Inspektorat Transportu Drogowego w swoim komunikacie podkreśla, że są to fałszywe SMS-y, a CANARD mandaty karne wysyła w formie listów papierowych lub elektronicznych.

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym nie wysyła wiadomości SMS z danymi do opłacenia mandatu karnego.

Mandat karny wysyłany jest w wersji papierowej, listem poleconym bądź elektronicznie, po wcześniejszym potwierdzeniu przez sprawcę wykroczenia zgody na jego doręczenie w formie elektronicznej, za pośrednictwem portalu eBOK CANARD.

Fragment komunikatu Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego

Jak reagować na potencjalne oszustwa i wyłudzenia?

Naturalnie nowy sposób oszustów bazuje na założeniu, że kierowcy z roztargnienia zdecydują się zapłacić fałszywy mandat. Aby uniknąć podobnych wyłudzeń, najlepiej w ogóle nie odpowiadać na SMS-y i profilaktycznie zablokować numer nadawcy. W tym miejscu warto również wspomnieć o przygotowanym przez biuro prasowe Bitdefender zestawieniu „czerwonych flag”, które mogą oznaczać, że kontaktują się z nami oszuści.

  • Niespodziewanie zostajesz powiadomiony o kuszącej ofercie ubezpieczenia, która brzmi zbyt dobrze, aby mogła być prawdziwa;
  • Oferta ma ograniczoną dostępność i jesteś zachęcany do szybkiego działania, aby nie przegapić okazji;
  • Ubezpieczyciel twierdzi, że za transakcję można zapłacić wyłącznie za pomocą otrzymanego kodu QR;
  • Operator ubezpieczeniowy zachęca do komunikacji za pośrednictwem WhatsApp lub Telegramu.

W przypadku natrafienia na próby podobnych oszustw pamiętajcie, aby jak najszybciej zgłosić je na policję. Wówczas bardzo możliwe, że zapobiegniecie dalszemu rozprzestrzenianiu się podobnych ataków w Polsce. Warto także korzystać z VPN-ów oraz antywirusów, by lepiej chronić swoją prywatność w sieci.

Źródło: Inspekcja Transportu Drogowego. Zdjęcie otwierające: miklos / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw