Spatial Persona w Apple Vision Pro Kobieta w pomarańczowej koszuli gestykulująca przed interaktywnym ekranem z grafikami i notatkami dotyczącymi łazików marsjańskich, w jasnym pokoju z roślinami domowymi.

Spatial Persona w Apple Vision Pro. Na FaceTime będzie można rozmawiać z poruszającym się awatarem

3 minuty czytania
Komentarze

Firma Apple poinformowała, że ​wprowadza funkcję Spatial Persona w Apple Vision Pro, pozwalającą na rozmowę z poruszającym się awatarem osoby dzwoniącej na FaceTime. Ta nowość stanowi rozwinięcie istniejącej możliwości Persona w Vision Pro, ale zapewnia jeszcze bardziej realistyczne wrażenia.

Immersyjne doświadczenie dla właścicieli Apple Vision Pro

Mężczyzna wygłaszający prezentację obok dużego ekranu dotykowego z wyświetlonymi materiałami na temat łazików marsjańskich i ich misji.
@RtoVR / X / zrzut ekranu

Spatial Persona w Apple Vision Pro to funkcja, która od dziś, 2 kwietnia 2024 roku, będzie dostępna w wersji beta w zestawie nowoczesnych okularów rzeczywistości mieszanej (MR) od Apple. Ta technologia ma na celu ułatwienie użytkownikom personalizacji sposobu, w jaki ich cyfrowa obecność jest postrzegana przez innych w przestrzeniach wirtualnych lub podczas interakcji z aplikacjami opartymi na rozszerzonej rzeczywistości (AR). Chociaż Apple Vision Pro może oferować szereg funkcji, od rozszerzonej rzeczywistości po wirtualne spotkania, ten typ awatara wyróżnia się jako innowacja skupiająca się na interakcji społecznej.

Kobieta w beżowym golfie uśmiecha się, mając na głowie gogle wirtualnej rzeczywistości.
Fot. Apple / materiały prasowe

Można sobie tylko wyobrazić, jak będą wyglądały konferencje wideo z poruszającą się podobizną osoby, która akurat z nami rozmawia. Na ten moment nie wygląda to może bardzo zachęcająco, ale wszystko wskazuje na to, że kadry z filmów science-fiction stają się faktem.

Nie wiem, czy pamiętacie Zordona z filmu Power Rangers z roku 1995, ale mi ta „pływająca głowa” przypomina właśnie koncepcję Spatial Persona.

Twarz mężczyzny wyświetlona w pionowym cylindrycznym kolumnie świetlnej pomiędzy dwoma kolumnami z podświetlonymi przyciskami.
Fot. Saban Entertainment / Wikimedia

Zmień awatara w zależności od rozmowy

Spatial Persona w Apple Vision Pro opiera się na idei, że użytkownicy mogą dostosować swoje wirtualne awatary lub reprezentacje cyfrowe w zależności od kontekstu czy preferencji. Może to obejmować zmiany wyglądu, głosu lub nawet sposobu, w jaki użytkownik jest postrzegany w różnych środowiskach wirtualnych. Funkcja może znaleźć zastosowanie w grach, spotkaniach zawodowych lub podczas wirtualnych spotkań towarzyskich, umożliwiając użytkownikom bycie bardziej „obecnym”.

Kobieta w jasnym pomieszczeniu występuje przed projekcją, która wyświetla różnorodne materiały graficzne związane z łazikami marsjańskimi i badaniami kosmicznymi.
@RtoVR / X / zrzut ekranu

Poruszające się awatary mogą wykorzystywać zaawansowane technologie śledzenia ruchu i przetwarzania obrazu, aby wirtualne postacie użytkowników mogły naśladować ich ruchy w czasie rzeczywistym, co dodatkowo zwiększa immersyjność doświadczenia. Dzięki temu można czuć większe poczucie obecności w wirtualnych przestrzeniach, a interakcje będą bardziej naturalne i intuicyjne.

Spatial Persona w Apple Vision Pro została po raz pierwszy zaprezentowana na WWDC 2023, ale nie była, aż dotąd, dostępna. Teraz Apple poinformowało, że funkcja zadebiutuje dzisiaj, 2 kwietnia 2024 roku, dla wszystkich użytkowników zestawu z systemem VisionOS 1.1 lub nowszym. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o sprzęcie MR, zerknijcie na recenzje Apple Vision Pro.

A skoro interesują was awatary i cyfrowa reprezentacja w wirtualnej przestrzeni, być może chętnie zerkniecie na gamingowe zestawy komputerowe do 3000 zł.

Źródło: Apple Insider, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: @RtoVR / X / zrzut ekranu

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw