Graficzny interfejs użytkownika aplikacji VPN z aktywnym połączeniem, pokazujący przepływ danych i przypisanie IP, z tłem przedstawiającym połączenia sieciowe na mapie świata.
LINKI AFILIACYJNE

Proton VPN. Wirtualna sieć prywatna ze szwajcarską gwarancją

7 minut czytania
Komentarze

Na rynku do wyboru jest wiele dostawców wirtualnych sieci prywatnych (VPN), którzy oferują zarówno darmowe, jak i płatne wersje swojego oprogramowania. Czym wśród nich wyróżnia się Proton VPN? Jeśli znacie Proton Mail, czyli największą na świecie szyfrowaną usługą e-mail, to z pewnością nazwa Proton VPN również powinna obić się wam o uszy. Projekt ten zrodził się bowiem z potrzeby lepszej ochrony aktywistów i dziennikarzy korzystających z poczty od Proton.

Interfejs aplikacji VPN z mapą świata i podświetlonym połączeniem ze Szwajcarią na monitorze komputera, oraz ekran telefonu z listą krajów i połączeniem VPN aktywnym w Szwajcarii.
Fot. Proton VPN / materiały prasowe

Historia Proton i oferowane produkty

Firma Proton została założona w 2014 roku przez zespół naukowców, którzy poznali się w CERN (Europejska Organizacja Badań Jądrowych), czyli największym na świecie ośrodku badawczym fizyki cząstek elementarnych, zlokalizowanym na granicy Szwajcarii i Francji. Proton Mail zaistniał najpierw jako projekt crowdfundingowy, później dołączył do niego Proton VPN, stworzony dla lepszej ochrony aktywistów i dziennikarzy korzystających z poczty Proton Mail. Do dziś obydwa są wspierane i rozwijane głównie dzięki społeczności.

Flagowym produktem jest Proton Mail, czyli największa na świecie szyfrowana poczta e-mail. Ale to samo DNA znajdziemy także i w innym produkcie szwajcarskiej firmy. Proton VPN reklamowany jest jako jedyna na świecie bezpieczna usługa VPN wspierana przez społeczność.

Strona internetowa Proton VPN z hasłem "Jedyna na świecie bezpieczna usługa VPN wspierana przez społeczność", prezentująca trzy statystyki: 91 krajów, 4,434 serwery oraz 5,188 Gb/s przepustowości.
Fot. Proton VPN / zrzut ekranu

Oprócz tego mamy też inne usługi, które stawiają na ochronę prywatności użytkowników w Internecie:

  • Proton Drive — szyfrowana chmura do przechowywania plików
  • Proton Calendar — szyfrowany kalendarz
  • Proton Contacts — szyfrowany menedżer kontaktów

Firma nie gromadzi danych osobowych użytkowników i nie sprzedaje ich reklamodawcom. Proton stosuje również silne szyfrowanie, aby chronić dane użytkowników przed hakerami i innymi osobami trzecimi. Czym różni się od bezpłatnych propozycji konkurencji?

Proton VPN — darmowa aplikacja czy wersja płatna?

Zaletą produktów Proton jest nie tylko najwyższy stopień dbałości o ochronę prywatności użytkowników oraz przestrzeganie polityki „braku logów”. Tutaj ważna jest lokalizacja — Szwajcaria ma jedne z najlepszych na świecie przepisów dotyczących prywatności i nie uczestniczy w żadnych porozumieniach o wymianie informacji wywiadowczych. Warto podkreślić szerokie wsparcie dla różnych platform i systemów operacyjnych.

Interfejs użytkownika ProtonVPN z połączeniem z serwerem w Japonii, mapą światową i wykresem prędkości sieci.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Proton VPN oferuje zarówno płatny, jak i bezpłatny wariant swoich usług. Zacznijmy od tego, za który nie musimy płacić. Darmowy VPN od Proton pozwala ukryć lokalizację, a także ominąć blokady regionalne. Co więcej, nie rejestruje historii przeglądania, nie wyświetla reklam, nie sprzedaje danych firmom zewnętrznym ani nie ogranicza pobierania. Niestety w planach darmowych nie wspiera omijania blokad w serwisach streamingowych czy dostępu do sieci P2P.

W ramach bezpłatnej oferty Proton VPN umożliwia nawiązanie pojedynczego połączenia bezpłatnymi serwerami w Stanach Zjednoczonych, Holandii, Japonii, Polsce i Rumunii. Różnorodne lokalizacje serwerów skutecznie pozwalają na omijanie cenzury i ograniczeń geograficznych podczas korzystania z internetu.

Zrzut ekranu okna dialogowego z informacjami o darmowych połączeniach VPN, wyświetlający listę dostępnych lokalizacji serwerów i zachętę do skorzystania z bardziej rozbudowanej wersji produktu.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Oto co oferuje Proton VPN w darmowej wersji dla wszystkich użytkowników:

  • nieograniczona przepustowość
  • 1 połączenie VPN
  • ponad 150 serwerów w 5 krajach
  • umiarkowana prędkość VPN

Instalowanie Proton VPN Free

Strona internetowa Proton VPN z hasłem "Darmowy VPN, aby chronić Twoją prywatność" i wyliczeniem korzyści, wraz z przyciskiem "Wybierz Proton VPN Free". Na stronie znajduje się również grafika interfejsu użytkownika aplikacji VPN z mapą świata w tle.
Fot. Proton / zrzut ekranu

Najpierw zostajemy poproszeni o skonfigurowanie nowego konta usługi (osoby, które mają konto Proton Mail, od razu mają konto Proton VPN — korzystają z tych samych danych logowania). Następnie możemy pobrać i zainstalować oprogramowanie na urządzeniu, zalogować się i połączyć z serwerem.

Trzeba dodać, że aplikacja jest dobrze zaprojektowana i łatwa w użyciu. Ma wiele wersji językowych, także polską. Obsługa aplikacji jest naprawdę bardzo prosta, a interfejs przygotowany w wersji graficznej tak, aby nawet początkujący użytkownicy sieci VPN nie mieli problemów z odszukaniem poszczególnych opcji.

Okno dialogowe Proton VPN z opcją pobrania aplikacji dla systemu Android lub Windows oraz grafiką przedstawiającą zabezpieczony komputer i oznakowane słowo "Zamknij".
Fot. Proton / zrzut ekranu

Jak to wygląda w przypadku płatnej usługi?

W swojej płatnej ofercie Proton VPN nie tylko zwiększa prędkość, ale oferuje dostęp do ponad 1900 serwerów w 70 krajach (na stronie firmy podawane są też inne liczby, np. 91 krajów i 4462 serwery). Ponadto usługa staje się znacznie bardziej elastyczna, ponieważ w dowolnym momencie może być aktywnych do 10 połączeń.

Wybór subskrypcji miesięcznej wydaje się najmniej opłacalny. Wtedy bowiem musimy płacić 9,99 euro (około 43 zł) miesięcznie. Jeśli postawicie na plan roczny, wtedy kwota miesięcznego obciążenia znacząco się obniża — do 4,99 euro (ok. 21,50 zł). Jeszcze taniej będzie, gdy postawicie na plan 2-letni.

Strona internetowa Proton VPN z ofertami subskrypcji, informacjami o bezpieczeństwie, prywatności i wolności, podkreślająca najkorzystniejszą ofertę planu dwuletniego za 4,49€ miesięcznie.
Fot. Proton VPN / zrzut ekranu

Można wybrać jeszcze bardziej zaawansowany plan, uwzględniający wszystkie usługi Proton, czyli subskrypcję Unlimited. Ceny są wyższe, ale uwzględniają też szereg innych usług oferowanych przez Proton.

Strona internetowa Proton VPN prezentująca plany subskrypcji z informacjami o cenie, długości planu i zniżkach, a także cechy usługi i produkty Proton, w tym Proton Mail, Calendar, Drive i Pass.
Fot. Proton VPN / zrzut ekranu

Atutem każdej z wersji Proton VPN jest to, że firma nie gromadzi żadnych logów. Co więcej, aplikacje mają otwarty kod źródłowy, są szybkie, bezpieczne i nie nakładają limitów danych. I choć plany płatne nie należą do najtańszych, to tylko dzięki nim zyskamy dodatkowe funkcje, na przykład obsługę połączeń Tor, szybkiego streamingu wideo czy obsługę torrentów.

Porównanie planów Proton VPN

Oto porównanie dostępnych planów oraz oferowanych przez nie funkcji.

Proton VPN FreeProton VPN PlusProton Unlimited (połączenie wszystkich usług Proton)
Cenadarmowy9,99 euro / miesiąc12,99 euro / miesiąc
Liczba połączeń VPN11010
Liczba serwerówPonad 150 serwerów w 5 krajachPonad 1900 serwerów w 70 krajach*Ponad 1900 serwerów w 70 krajach*
PrędkośćUmiarkowana prędkość VPNNajwyższa prędkość VPNNajwyższa prędkość VPN
NetShield (blokada reklam i ochrona przed złośliwym oprogramowaniem)NIETAKTAK
Szybki streaming (dostęp do usług streamingu, takich jak Netflix, Disney+ i Prime Video)NIETAKTAK
P2P / BitTorrent (wsparcie protokołów udostępniania plików)NIETAKTAK
Double hop (przekierowanie ruchu internetowego przez wiele serwerów)NIETAKTAK
Serwery Secure CoreNIETAKTAK
Tor przez VPN (przekierowanie ruchu internetowego przez sieć Tor)NIETAKTAK
Polityka braku przechowywania logówTAKTAKTAK
Nieograniczona przepustowośćTAKTAKTAK
Zabezpieczenie przed wyciekiem zapytań DNSTAKTAKTAK
Kill Switch / stale aktywny VPNTAKTAKTAK
Zaszyfrowane serwery VPNTAKTAKTAK
Wsparcie routerówTAKTAKTAK
Split Tunneling (Android i Windows)NIETAKTAK
* dane na stronie różnią się w tej kwestii — na stronie Proton VPN padają też informacje o ponad 3600 serwerach w ponad 85 krajach, a w zakładce „About us” o 4462 serwerach w 91 krajach

Podsumowanie

Sieć VPN maskuje adres IP podczas korzystania z internetu — tworzy bezpieczny tunel pomiędzy smartfonem lub laptopem a internetem. Umożliwia wysyłanie danych poprzez szyfrowane, bezpieczne połączenie, co zapewnia większe bezpieczeństwo podczas łączenia się z internetem, ale też sprawia, że nasza aktywność w sieci pozostaje prywatna, a tożsamość bezpieczna.

Interfejs aplikacji VPN na dwóch smartfonach na kolorowym tle, wyświetlający listę krajów do wyboru i połączenie z Hiszpanią.
Fot. Proton / zrzut ekranu

Wśród dostępnych na rynku aplikacji Proton VPN jest jedną z najbardziej kompleksowych i atrakcyjnych usług. W wersji bezpłatnej pozostawia konkurencję daleko w tyle pod względem możliwości i oferowanych funkcji. Nie przechowuje żadnych danych dotyczących aktywności użytkowników, nie ma miesięcznego limitu transferu i jest dostępny na wszystkie popularne urządzenia i systemy operacyjne. Zapewnia też doskonały poziom bezpieczeństwa — przesyłane dane są szyfrowane i chronione na każdym poziomie.

W wersji płatnej, choć nie zalicza się do najtańszych programów tego typu, Proton VPN będzie optymalnym wyborem, jeśli naprawdę stawiacie na bezpieczeństwo i prywatność.

Źródło: Proton VPN, BezpiecznyInternet, VPNwiki. Zdjęcie otwierające: Proton VPN / zrzut ekranu

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw