mężczyzna w czarnej koszulce siedzący bokiem obok biurka z dużym monitorem, trzymający smartfon w ręce
LINKI AFILIACYJNE

Android 15 sprawi, że staniesz się niewidzialny dla operatorów komórkowych

3 minuty czytania
Komentarze

Coraz ciekawiej zapowiada się nowa wersja systemu operacyjnego od Google. W kodzie Android 15 odkryto bowiem funkcję, która pozwoli na to, by ukrywać lokalizację użytkownika nawet przed operatorem sieci komórkowej. To może znacząco zwiększyć kontrolę nad udostępnianymi danymi, ale też nie każdy posiadacz nowej wersji systemu będzie mógł z tej możliwości skorzystać.

Android 15 z ukrywaniem lokalizacji

Grafika z trójkątnym logo Android 15 z numerem 15 i drogą prowadzącą do horyzontu, umieszczonym na rozmytym zielonym tle.
Fot. Google, montaż własny

Pierwsze wzmianki o tym, że może pojawić się możliwość ukrywania lokalizacji, pojawiła się już przy okazji Androida 14. Jednak Google nie zdecydowało się wtedy wprowadzić funkcjonalności i możliwe, że ta pojawi się wśród nowości w Android 15. Nie jest to jeszcze przesądzone, ale ślady w kodzie źródłowym wskazują na to, że faktycznie możemy spodziewać się zmian.

Takie ukrywanie lokalizacji różni się od tego, kiedy np. chce ją poznać aplikacja. Wtedy blokowanie informacji jest względnie łatwe i możliwe z poziomu API. W przypadku lokalizowania telefonu przez operatora komórkowego sprawa się komplikuje. Podzespoły służące do komunikacji oraz transmisji danych produkowane są często niezależnie i dostawcy oprogramowania nie mają do nich dostępu. Systemy operacyjne mogą wchodzić w interakcję z nimi tylko na poziomie HAL API, czyli specjalnie wyizolowanej warstwie służącej do pisania aplikacji niezależnych od samego urządzenia. I z Android 15 taka możliwość ma być udostępniona.

Co to oznacza dla użytkowników?

Dłoń mężczyzny trzymająca przezroczysty ekran ułożonego poziomo smartfona. Na ekranie mapa oraz czerwony znacznik przypominający strzałkę skierowaną w dół.
Fot. Syda_Productions / Depositphotos

Zastosowanie nowego rozwiązania umożliwi ukrywanie informacji o lokalizacji, do których mają dostęp operatorzy komórkowi. Jedynym wyjątkiem ma być tutaj sytuacja awaryjna, gdzie wykonywane jest połączenie z numerem alarmowym. Taka zmiana może jednak też chronić przed urządzeniami, które są w stanie imitować sieci komórkowe, by łączyć się ze smartfonem i w ten sposób kraść dane.

Czy to oznacza, że operatorzy komórkowi w ogóle nie będą nas w stanie zlokalizować? Nie do końca. Położenie użytkownika będzie można w przybliżeniu określić, identyfikując, z którymi nadajnikami się łączy. Nie będzie to jednak tak precyzyjne, jak teraz. Warto jednak dodać, że taka możliwość ukrywania lokalizacji będzie uzależniona też od producenta samego sprzętu, a sama aktualizacja oprogramowania niewiele tutaj pomoże.

Czarny smartfon z podwójnym aparatem i logo "G" na tylnej obudowie leżący ekranem do góry obok tyłu telefonu z widoczną etykietą @onleaks x @91mobiles. Google Pixel 9 na zdjęciu.
Prawdopodobny wygląd smartfona Pixel 9. Fot. OnLeaks / 91Mobiles

Niewykluczone, że pierwszymi sprzętami wyposażonymi w taką funkcję będą nowe Pixele, gdzie Google odpowiada też za umieszczane tam procesory. Przy okazji warto też sprawdzić, jak namierzyć telefon, jeżeli sami go zgubiliśmy lub został nam ukradziony.

Źródło: Android Authority. Zdjęcie otwierające: Jonas Leupe / Unsplash

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw