Haker w kapturze pracująca przy komputerze w ciemnym pomieszczeniu z wieloma monitorami wyświetlającymi kod i dane. Kradzież kont z X to jego robota.
LINKI AFILIACYJNE

Sukces w walce z cyberprzestępczością. Niemiecka policja zamknęła Nemesis

2 minuty czytania
Komentarze

Niemiecka policja poinformowała, że ​​zamknęła stronę popularnego, nielegalnego marketu darkwebowego, który był wśród pięciu najpopularniejszych w sieci TOR. Chodzi o Nemesis — Federalny Urząd Policji Kryminalnej wyłączył jego stronę internetową. Osoby, które próbowały ją odwiedzić, witane były czerwonym banerem informującym o przejęciu strony. Umieszczono też animowany statek kosmiczny, przypominający grę wideo z lat 90. o nazwie Nemesis.

Gra Nemesis, Statek policyjny w stylu pikselowym lecący w lewo z efektem rozmycia w kształcie eksplozji na czerwonym tle.
Fot. bleepingcomputer.com / zrzut ekranu

Nemesis — jeden z wielu w darkwebie

Według niemieckiej policji federalnej (BKA, Bundeskriminalamt) Nemesis zostało założone w 2021 roku i od tego czasu szybko się rozwijało. Na platformie zarejestrowało się ponad 150 000 użytkowników i ponad 1100 sprzedawców. Policja szacuje, że ​​prawie 20% sprzedawców ma siedzibę w Niemczech.

Market sprzedawał wszelkiego rodzaju nielegalne towary – narkotyki, skompromitowane dane i usługi cyberprzestępcze, takie jak oprogramowanie ransomware i narzędzia do przeprowadzania ataków phishingowych lub DDoS.

Nemesis, strona marketu na darkweb. Niemiecka policja - Federalne Biuro Kryminalne (BKA) w imieniu Prokuratury Generalnej Frankfurt nad Menem w ramach międzynarodowej koordynowanej operacji. Treść w językach angielskim i niemieckim, z logo różnych agencji prawa i kodem QR w dolnym prawym rogu.
Fot. bka.de / materiały prasowe

Sukces niemieckiej policji — Nemesis zniknęła z sieci

Policja ​​współpracowała z organami ścigania z USA (FBI, DEA, IRS-CI) i Litwy podczas operacji Nemezis. Podczas półtorarocznego dochodzenia ujawniono infrastrukturę i siatkę handlową w Niemczech i na Litwie.

Organy ścigania — Centralne Biuro ds. Zwalczania Przestępczości Internetowej (ZIT) oraz Federalny Urząd Policji Kryminalnej (BKA) — skonfiskowały serwery i przejęły dane, które mogłyby pomóc w identyfikacji użytkowników platformy. Uzyskali także aktywa kryptowalutowe o wartości 94 000 euro (ponad 400 tys. złotych), rzekomo zarobione w wyniku nielegalnej działalności. Ponadto operatorzy serwisu są podejrzani o handel narkotykami i prowadzenie przestępczej platformy handlowej.

Źródło: BKA, Zdjęcie otwierające: Gorodenkoff / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw