obiektyw google w użyciu

Obiektyw Google. Wyjaśniamy, czym jest, jak działa i w jaki sposób z niego korzystać

16 minut czytania
Komentarze

Obiektyw Google to jedno z wielu narzędzi udostępnionych przez firmę z Mountain View. Wspomniane rozwiązanie może być przydatne w wielu sytuacjach, choć mówi się o nim znacznie mniej niż np. o Mapach lub wyszukiwarce internetowej amerykańskiego giganta. Wyjaśniamy, czym dokładnie jest Google Lens, jak działa oraz co zrobić, by móc z niego korzystać.

Czym jest Obiektyw Google?

grafika pokazująca, jak działa Obiektyw Google
Fot. YouTube / Google

Obiektyw Google (znany też jako Google Lens) to darmowe narzędzie udostępnione użytkownikom urządzeń mobilnych, a konkretnie smartfonów oraz tabletów przez amerykańską firmę. Rozwiązanie w formie aplikacji trafiło do Google Play w 2018 roku. Nie jest ono specjalnie wymagające, więc niezależnie od tego, czy macie smartfon do 1000 zł, czy flagowy model, powinniście móc z niego korzystać. Google wymaga Androida 6.0 lub nowszego (kwestię korzystania z Google Lens na urządzeniach z iOS omawiamy niżej), a to kryterium bez problemu spełnia ogromna większość aktualnie użytkowanych smartfonów.

Obiektyw Google służy m.in. do wyszukiwania obrazem oraz wykonywania różnych operacji na zdjęciach. Już za chwilę szczegółowo opiszemy zastosowania tego narzędzia, jednak teraz wyjaśnijmy w możliwie prosty sposób, o co w tym w ogóle chodzi.

Większość osób może kojarzyć wyszukiwanie treści w sieci ze wpisywaniem zapytań w wyszukiwarce, w wyniku czego otrzymujemy więcej informacji na dany temat lub obrazy, filmy, mapy i inne wyniki związane z konkretnym zapytaniem. Korzystając z Google Lens, w pewnym sensie odwracamy ten proces. Naszym „zapytaniem” jest zdjęcie z galerii urządzenia lub obiekt, w kierunku którego kierujemy obiektyw aparatu, a wyniki to zbliżone obrazy wraz z opisami.

Dzięki Obiektywowi Google możesz wyszukać to, co widzisz. Za pomocą zdjęcia, aparatu lub niemal dowolnego obrazu Obiektyw Google pozwala wyszukać podobne wizualnie zdjęcia i powiązane treści, wyświetlając wyniki z całego internetu.

Strona Google o usłudze Google Lens

Takie rozwiązanie może rozwiązać sporo problemów w ciągu dnia.

Jak działa Obiektyw Google?

grafika google lens
Fot. YouTube/Google

Niektórych może nurtować pytanie, jak dokładnie działa Obiektyw Google. Firma z Mountain View wyjaśnia na swojej stronie internetowej, że usługa stanowi „zestaw możliwości obliczeniowych opartych na aspektach wizualnych”, w efekcie czego aplikacja ma „zrozumieć” to, co widzimy i wykorzystać te informacje do dalszych zadań.

Obiektyw porównuje obiekty na zdjęciu z innymi obrazami, a następnie pozycjonuje je na podstawie ich trafności i podobieństwa do przedmiotów na oryginalnym zdjęciu. Aplikacja używa także rozpoznawania obiektów na zdjęciu, aby znaleźć inne trafne wyniki w internecie. Do określania pozycji i trafności obiektyw może także wykorzystywać inne pomocne sygnały, takie jak słowa, języki i inne metadane w witrynie hostującej obraz.

Strona Google o usłudze Google Lens

Jak twierdzi Google, w trakcie analizowania obrazu Obiektyw nieraz generuje kilka różnych wyników i pozycjonuje prawdopodobną trafność każdego z nich. Niekiedy jednak aplikacja zawęża rezultaty do jednego wyniku. Jeśli przykładowo włączymy Obiektyw Google i skierujemy aparat w telefonie na psa, a aplikacja uzna, że to na 95% owczarek niemiecki, na 5% corgi, może wyświetlić tylko wyniki dotyczące tej pierwszej rasy.

Google zapewnia, że Obiektyw zawsze stara się wyświetlać najbardziej trafne wyniki. Z informacji udostępnionych przez firmę wynika, iż reklamy oraz inne porozumienia handlowe nie mają wpływu na działanie aplikacji. Kiedy jednak Obiektyw wyświetla wyniki z innych usług Google (np. z wyszukiwarki), wyniki zależą od algorytmów pozycjonowania tych usług.

W tych sytuacjach Obiektyw Google jest bardzo przydatny

grafika pokazująca jak działa obiektyw google
Fot. lens.google, zrzut ekranu

Wiemy już, czym jest Obiektyw Google i na jakiej zasadzie działa. Co jednak jako zwykli użytkownicy możemy zyskać dzięki temu narzędziu? Poniżej lista przykładowych sytuacji, w których Google Lens może okazać się bardzo przydatną usługą.

  • Widzimy obiekt, o którym chcemy dowiedzieć się więcej, ale nie wiemy, jak on się nazywa, przez co nie możemy skorzystać z klasycznego wyszukiwania tekstem. Możemy np. chcieć sprawdzić, jakiego gatunku jest drzewo, które mijamy w parku albo co to za model drukarki, którą zobaczyliśmy na portalu ogłoszeniowym (sprzedający nie podał nazwy w opisie).
  • Chcemy w prosty sposób zarządzać tekstem. Obiektyw Google rozpoznaje tekst na skanowanym obiekcie, możemy skopiować tę treść lub jej fragmenty do telefonu, przetłumaczyć ją na inny język lub włączyć jej głosowy odczyt, jeśli mamy problem z przeczytaniem.
  • Mijamy interesujące nas miejsce i chcemy dowiedzieć się o nim więcej. Nie musimy nawet znać jego nazwy, skanując np. restaurację lub witrynę sklepową, otrzymamy m.in. informacje na temat godzin otwarcia danego obiektu oraz tego, jak oceniają go inni.
  • Potrzebujemy znaleźć podobną rzecz do tej, którą widzimy. Przykładowo zobaczyliśmy w sklepie meblowym świetne biurko, ale jego cena nam nie odpowiada. Korzystając z Google Lens, możemy znaleźć biurka, które są inne, lecz bardzo podobne. Któreś z nich może się okazać znacznie tańsze.

Obiektyw Google umożliwia także skanowanie kodów QR oraz kodów kreskowych, o czym więcej przeczytacie w dalszej części tekstu. Warto też zaznaczyć, że możliwości narzędzia zwiększą się, kiedy udostępnimy mu informacje o naszym położeniu.

Gdy przyznasz Obiektywowi dostęp do swojej lokalizacji, aplikacja użyje jej do wyświetlania trafniejszych wyników, na przykład jeśli rozpozna miejsce lub punkt orientacyjny. Załóżmy, że jesteś w Paryżu – Obiektyw będzie wiedział, że najprawdopodobniej szukasz wieży Eiffla, a nie podobnej budowli w innej części świata.

Strona Google o usłudze Google Lens

Trudno wymienić wszystkie możliwe sytuacje, w których Obiektyw Google znajduje zastosowanie, jednak po lekturze poprzednich akapitów znaczna część z was może sobie przypomnieć momenty, w których to narzędzie wiele by ułatwiło.

Jak włączyć Obiektyw Google i zacząć z niego korzystać?

Obiektyw Google ikona na pasku wyszukiwania
Fot. Google / materiały prasowe

Obiektyw Google jest dostępny za darmo w sklepie Google Play. Naturalne więc wydaje się, że należy pobrać tę aplikację w celu korzystania z niej. Możliwe jednak, że w waszym przypadku nic nie stoi na przeszkodzie, by uruchomić Google Lens bez wspomnianej instalacji.

Jeśli posiadacie smartfon lub tablet z Androidem, na głównym ekranie zapewne macie charakterystyczną szarą belkę wyszukiwania w Google. Po lewej stronie znajduje się logo Google, po prawej z kolei mogą być umieszczone ikony mikrofonu oraz aparatu. Ta druga to właśnie skrót do Obiektywu Google. Wystarczy ją kliknąć, by uruchomić omawiane narzędzie. Jak wyjaśnia Google, w przypadku niektórych urządzeń z Androidem Obiektyw jest dostępny także z poziomu aplikacji aparatu.

Co z Google Lens na iOS? Cóż, dokładnie ta aplikacja nie jest wprawdzie dostępna w App Store, jednak znajdziemy tam „ogólną” aplikację Google. Jej część stanowi właśnie Obiektyw, zatem w ostatecznym rozrachunku z omawianej usługi można skorzystać również na iPhonie. To istotna informacja, ponieważ telefony z nadgryzionym jabłkiem są naprawdę popularne (znajdują się także w naszym rankingu najlepszych smartfonów), ale niektórzy użytkownicy sprzętu od Apple mimo wszystko cenią sobie wybrane usługi Google i to z nich chcą korzystać.

Wyjaśniliśmy zatem dość szczegółowo, jak mieć Obiektyw Google na swoim smartfonie lub tablecie i co zrobić, by móc go po prostu włączyć. Teraz pozostaje kwestia tego, jak korzystać z Google Lens. Po uruchomieniu narzędzia widzimy na ekranie widok z aparatu. Możemy skierować obiektyw na interesujący nas obiekt, a następnie kliknąć ikonę lupy w białym kółku, by rozpocząć wyszukiwanie.

grafiki pokazujące działanie Obiektywu Google
Fot. Google Play

Jeśli chcemy wyszukać coś za pomocą zdjęcia z naszej galerii, klikamy ikonę fotografii w lewej dolnej części ekranu. Będziemy jednak musieli wyrazić zgodę na dostęp aplikacji do galerii zdjęć. Znak „x” w prawym górnym rogu ekranu zamyka narzędzie, a ikona obok służy do włączania i wyłączania lampy błyskowej. W prawym górnym rogu znajduje się ikona z trzema kropkami. Klikając ją, możemy przejść do uprawnień aplikacji, polityki prywatności, warunków usługi lub przesłać opinię.

Korzystając z opcji umieszczonych na dolnej belce ekranu, możemy uruchomić odpowiedni tryb, który od razu wskaże Obiektywowi Google, co chcemy zrobić ze skanowanym obiektem. Przykładowo wybieramy opcję „Tłumacz”, by przetłumaczyć skanowaną treść lub klikamy „Zadanie domowe”, chcąc poznać odpowiedź na dane zadanie.

Skaner kodów QR i kodów kreskowych w Google Lens

skanowanie kodu QR smartfonem
Fot. Kampus Production / Pexels

Obiektyw Google umożliwia także skanowanie kodów QR oraz kodów kreskowych, dzięki czemu nie musimy instalować osobnej aplikacji do tych celów. Wystarczy uruchomić Obiektyw i skierować aparat w telefonie na kod QR, by w ramce na ekranie pojawił się adres strony, na którą przekierowuje kod. Po kliknięciu tego adresu zostajemy przeniesieni na wybraną witrynę.

Dzięki Google Lens można także zeskanować kod kreskowy produktu. Konieczne może być kliknięcie ikony z lupą oraz wykadrowanie obrazu tak, by był widoczny sam kod. Narzędzie od Google pomoże nam odkryć, jakiego produktu dotyczy dany kod.

Opinie użytkowników na temat Google Lens

obiektyw google opinie w google play
Fot. play.google.com, zrzut ekranu

Aplikacja Obiektyw Google w Google Play zbiera głównie pozytywne oceny. Średnia w momencie publikacji tego tekstu to 4,6/5 na podstawie ponad 2,2 milionów opinii. Zdecydowanie przeważają oceny „5” oraz „4”, choć zdarzają się także „1”.

Jeśli przejrzymy tekstowe komentarze o omawianej aplikacji, to zdania są znacznie bardziej podzielone. Oczywiście wciąż można znaleźć bardzo pozytywne opinie, choć wskazujące także na pewne wady rozwiązania od firmy z Mountain View, czego przykład zamieszczamy poniżej.

Potężne narzędzie do rozpoznawania obiektów na zdjęciach i w realu. Sprawdza się idealnie do identyfikacji gatunków roślin, zwierząt czy lokalizacji miejsc na zdjęciach. Niestety ma (zrozumiałą) inklinację do proponowania produktów komercyjnych zamiast odpowiedzi na pytania. Poza tym proponuje stosunkowo niewiele linków (obrazów) do wyboru. Ograniczone narzędzia do precyzowania wyszukiwań. Dlatego nie oceniam na 5.

opinia z Google Play

Są też jednak bardzo negatywne komentarze na temat Obiektywu Google.

Od ostatniego czasu pojawia mi się komunikat podczas wyszukiwania czy kopiowania tekstu ze zdjęć, że jestem offline, mimo że mam przez cały czas dostęp do Wi-Fi czy transmisji danych. Problem ten występuje na innych urządzeniach.

opinia z Google Play

Przy tak często pobieranym narzędziu użytkownicy publikują naprawdę wiele opinii i nie wydaje się dziwne, że wśród nich znajdą się także te krytyczne. Biorąc pod uwagę ponad miliard pobrań (dane z Google Play), wystąpienie problemów u części użytkowników nie musi świadczyć o tym, że aplikacja jest zła.

Obiektyw Google nie działa. Co robić?

grafika pokazująca jak działa obiektyw google - funkcja tłumaczenia
Fot. lens.google, zrzut ekranu

Technologia nie jest idealna i zdarza się, że nawet najlepsze usługi oraz narzędzia przestają działać. Tego typu problemy mogą dotyczyć także Google Lens. Co zrobić, jeśli Obiektyw Google nie działa?

Przede wszystkim warto upewnić się, czy Obiektyw jest dostępny na naszym urządzeniu. Musimy posiadać aplikację Google Lens lub odpowiednią wersję „ogólnej” aplikacji Google. Na szarej belce wyszukiwania znajdującej się na głównym ekranie telefonu po prawej stronie powinna wyświetlać się ikona aparatu.

By usługa działała prawidłowo, musimy mieć aktywne połączenie z internetem (sprawdźmy, czy mamy włączoną transmisję danych mobilnych lub Wi-Fi) oraz przyznać odpowiednie uprawnienia samej aplikacji do wykonania określonych działań. Warto to zweryfikować, bo przykładowo Obiektyw Google nie będzie mógł rozpocząć wyszukiwania na podstawie obrazu z galerii, jeśli nie przyznamy mu uprawnień dostępu do pamięci urządzenia.

Jeśli mamy problem z działaniem Obiektywu Google, możemy spróbować zaktualizować aplikację, wyczyścić jej dane, odinstalować i zainstalować ponownie oraz zrestartować urządzenie.

Czym są Zdjęcia Google?

logo zdjęcia google
Fot. Google / materiały prasowe

Zdjęcia Google to usługa firmy z Mountain View służąca do zarządzania fotografiami. Pliki są przesyłane na konto użytkownika, dzięki czemu można oszczędzić miejsce na dyskach urządzeń oraz mieć dostęp do tej samej galerii z poziomu różnych sprzętów (np. komputera i smartfona). Żeby wszystko działało prawidłowo musimy oczywiście mieć połączenie z siecią. W wyborze najlepszego operatora pomogą wam nasze zestawienia, np. ranking internetu mobilnego.

Zdjęcia Google pozwalają w prosty sposób przeglądać fotografie. Chcąc odnaleźć obraz z przeszłości, możemy np. wpisać słowa oznaczające to, co zostało uwiecznione na zdjęciu. Google umożliwia także edytowanie fotografii oraz udostępnianie ich innym osobom.

Żeby korzystać ze Zdjęć Google na smartfonie powinno się pobrać aplikację ze sklepu Google Play. Często jednak już po wyjęciu telefonu z pudełka okazuje się, że program jest zaintalowany. Jeśli chodzi o komputery, to fotografiami można zarządzać poprzez stronę photos.google.com. Wystarczy być zalogowanym na swoje konto Google.

zdjęcia google
Fot. google.com/photos, zrzut ekranu

W przypadku Zdjęć Google, podobnie jak w innych tego typu usługach, występują pewne ograniczenia.

Kopie zapasowe zdjęć i filmów, które tworzysz przy użyciu opcji Oszczędzanie miejsca na dane, w oryginalnej jakości lub jako szybkie kopie, wliczają się do limitu 15 GB miejsca w chmurze na koncie Google lub dodatkowego miejsca kupionego w ramach subskrypcji Google One. Jeśli nie korzystasz ze Zdjęć Google przez najmniej 2 lata lub skończy Ci się miejsce na dane, Twoje treści ze Zdjęć mogą zostać usunięte.

informacja na stronie support.google.com

Wspomniane 15 GB jest dzielone między Zdjęcia Google, Gmaila oraz Dysk Google. Do limitu nie wliczają się kopie zapasowe zdjęć i filmów zapisane przed 1 czerwca 2021 roku w wysokiej jakości lub jako szybka kopia, a także pliki przesyłane z telefonu Pixel 5 (lub starszego modelu).

Alternatywy dla Obiektywu Google

grafika pokazująca, jak działa Obiektyw Google
Fot. YouTube / Google

Obiektyw Google wydaje się być kompletną aplikacją, jeżeli zależy nam na możliwości wyszukiwania obrazem, a także skanowania kodów QR i kodów kreskowych. Jeśli jednak istotne jest dla nas tylko jedno z zastosowań aplikacji firmy z Mountain View, a jednocześnie program ten z jakiegoś powodu nie przypada nam do gustu, mamy do dyspozycji pewne alternatywy.

PictureThis – Plant Identifier to program na urządzenia mobilne umożliwiający identyfikację roślin. Aplikacja po nakierowaniu obiektywu na dany kwiat lub drzewo wyświetli jego nazwę oraz informacje dotyczące m.in. zalecanej pielęgnacji. Program został pobrany z Google Play ponad 10 milionów razy, a średnia jego ocen w tym sklepie to 4,6/5, co świadczy o tym, że cieszy się on sporą aprobatą wsród użytkowników.

Aplikacja jest OK. Rozpoznaje wszelkie rośliny 💚 i się nie zacina. wystarczy zrobić wyraźne zdjęcie: pokaże ci nazwę i zwykłą, i łacińską. W jakich porach roku rośnie, gdzie, oraz ważne ciekawostki 🤩. Głównie wykorzystuję ją do robienia zielników, ale do innych rzeczy też się przydaje 😎👍. Prawie idealna 💯. Jedynym jej minusem jest to, że bardzo często wyświetlają się reklamy wersji premium 😬. Ale apka spoko 😃.

opinia z Google Play

Kolejna aplikacja, której funkcje przypominają niektóre możliwości Google Lens, to Image Search – PictPicks. Program wyszukuje podobne fotografie do zdjęcia wybranego z galerii telefonu lub aktualnie skanowanego obiektu. Nie zabrakło filtrów umożliwiających zawężenie wyników wyszukiwania. Omawiana aplikacja została pobrana z Google Play ponad milion razy, a średnia jej ocen to 4,0/5.

W sklepach z aplikacjami znajdziemy również wiele darmowych skanerów kodów QR i kreskowych, których średnie ocen są zbliżone do 5.

Obiektyw Google. Pytania i odpowiedzi

Na koniec mamy dla was sekcję z odpowiedziami na pytania, które mogą się pojawić w związku z Obiektywem Google. To wyjaśnienia „w pigułce” dotyczące istotnych zagadnień związanych z omawianym narzędziem.

Źródło: Google, opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: YouTube/Google

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw