Zbliżenie na komputer kwantowy D-Wave z widocznymi połączeniami i układem scalonym, oznaczonym jako "Rainier R1 CN 128 QUBITS".

W Polsce będzie działał komputer kwantowy. Wiemy, w jakim mieście powstanie

2 minuty czytania
Komentarze

Sztuczna inteligencja jeszcze dobrze nie rozwinęła się na całym świecie, a Polska ma już zagwarantowany komputer kwantowy! A dokładniej to Poznań, bo tam właśnie powstanie jedna z 6 jednostek, jakich uruchomienie sfinansuje Unia Europejska.

Komputer kwantowy powstanie w Poznaniu

Dwóch mężczyzn w garniturach siedzi przy stole i podpisuje dokumenty w biurze z flagą Polski w tle. Minister Cyfryzacji podpisał pakt, dzięki któremu komputer kwantowy stanie w Polsce
Fot. Ministerstwo Cyfryzacji / gov.pl

Urządzenia powstaną w ramach programu Europejskiego Wspólnego Przedsięwzięcia w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali. Nasz kraj weźmie udział w produkcji tych urządzeń, a jedna z sześciu jednostek zagości w Poznaniu. Mało tego, naukowcy z Krakowa będą pomagać przy budowaniu jednostki w czeskiej Ostrawie.

Zależy nam na aktywnym dążeniu do osiągnięcia wysokiego poziomu w dziedzinie technologii kwantowych, kładąc nacisk na rozwój i innowacje w tym obszarze. Aspirujemy do dołączenia do czołowych graczy w obszarze technologii kwantowych w Europie.

Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji

Kto podpisał decyzję o tym, że komputer kwantowy powstanie w Polsce?

Europejską Deklarację dot. Technologii Kwantowych (Quantum Pact) podpisali: Wicepremier oraz Minister Cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski, a także Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Dariusz Wieczorek.

Jesteśmy przekonani, że Polska ma duży potencjał do realizacji działań wskazanych w Quantum Pact. Mając na względzie to oraz strategiczne znaczenie technologii kwantowych dla rozwoju nauki i gospodarki jesteśmy zdania, że Polska powinna bez dalszej zwłoki przystąpić do grona sygnatariuszy tego dokumentu.

Dariusz Wieczorek, minister nauki i szkolnictwa wyższego

Zdjęcie otwierające: D-Wave Systems Inc. / Wikimedia Commons

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw