Zbiór różnych modeli telefonów komórkowych z różnych okresów, w tym klasyczne telefony z klawiaturą i nowoczesne smartfony.

Samsung A50 debiutował w 2019 roku. Dlaczego dla wielu użytkowników jest ciągle wystarczająco dobry

3 minuty czytania
Komentarze

Większość osób nie biegnie do sklepu, by kupić najnowszy model smartfona zaraz po premerze (choć to nie do końca prawda w odniesieniu na przykład do fanów iPhone’ów), nie wymienia ich też zaraz po tym, gdy telefon nie dostaje nowej wersji systemu. Co więcej, wiele osób nie widzi sensu w wydawaniu kilku tysięcy złotych na nowy smartfon, który w zasadzie robi to samo co stary. Zwłaszcza jeśli użytkownik korzysta głównie z jego podstawowych funkcji. Czy podeszły wiek telefonu faktycznie robi różnicę? Sprawdzimy to na przykładzie modelu Samsung A50.

Trzy smartfony Samsung różnych kolorów (złoty, srebrny i różowy) widoczne z perspektywy przodu i tyłu.
Fot. Samsung / materiały prasowe

2024: Czy warto kupić Samsung A50

Zrobiłam szybki rekonesans wśród rodziny i znajomych i faktycznie, jest wśród nich wiele osób, które latami korzystają z tego samego telefonu, mimo tego, że dawno stracił on wsparcie i pod względem oferowanej technologii jest prehistorią. Na przykład taki Samsung Galaxy A50, który zadebiutował w 2019 roku (sprawdź: recenzja Samsung Galaxy A50). Dlaczego dla wielu użytkowników ten stary smartfon jest ciągle wystarczająco dobry?

samsung galaxy a50, samsung a50, stary smartfon, czy warto go wymienić
Fot. Łukasz Pająk / Android.com.pl

Był to naprawdę udany i popularny model, który wyposażono w potrójny aparat, duży wyświetlacz Super AMOLED, czytnik linii papilarnych pod ekranem, a także przyjazny interfejs OneUI, pojemną baterię — a przede wszystkim było to urządzenie sprzedawane w rozsądnej, jak na tamte realia, cenie. I jeśli bateria nie wyzionęła ducha, może on działać do dziś.

Kiedy nadchodzi pora na nowy smartfon?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, kiedy powinniśmy zmienić telefon na nowy. Utarło się, że osoby, które korzystają z oferty abonamentowej, mogą sprawić sobie nowy model najczęściej co dwa lata. Ale są osoby, które aż tak intensywnie nie użytkują smartfonów i nie widzą potrzeby przesiadki. Nie chcą bawić się w przenoszenie danych, naukę nowej nakładki lub systemu (np. Android 14) czy nowego sposobu obsługi. Wolą korzystać z tego, co dobrze znają i co wciąż działa.

Stary telefon, stary smartfon. Zbiór klasycznych telefonów komórkowych Nokia w różnych kolorach ułożonych obok siebie.
Fot. Mingwei Lim / Unsplash

Przykłady widzę we własnej rodzinie. Bliscy korzystają z takich smartfonów jak Moto G6, Motorola One Zoom czy kompaktowy Samsung Galaxy A41. Dopiero sięgając wyżej w drzewo genealogiczne, ujawnia się więcej nowocześniejszych modeli, np. nowsze Samsungi (tj. Galaxy S22 lub S23) i iPhone’y — zazwyczaj u młodszego pokolenia, które traktuje smartfon jako narzędzie do pracy.

Dopóki użytkowanie telefonu jest satysfakcjonujące, nie trzeba zmuszać się do zmiany. Ale gdy przestaje to być bezpieczne, warto zastanowić się nad nowym modelem. W przypadku Samsunga Galaxy A50 ta chwila zdecydowanie już nadeszła.

Model ten wystartował bowiem z Androidem 9.0, a wsparcie dla niego zakończyło się na Androidzie 11. Ostatnie łatki bezpieczeństwa dostał w lutym 2023 roku i możliwe, że za jakiś czas nie będą na nim działać niektóre aplikacje — wsparcie deweloperów, podobnie jak producenta, ma swoje granice. Dodajmy, że 2024 roku zadebiutowała kolejna generacja tego modelu, model Samsung Galaxy A55.

Źródło: własne. Zdjęcie otwierające: Eirik Solheim / Unsplash

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw