Co zrobić ze starym smartfonem?

Co zrobić ze starym smartfonem? Nawet nie wiesz, jak Ci się jeszcze może przydać!

Kamil Żółkiewicz Kamil Żółkiewicz Porady

Kupiłeś nowy telefon? Na pewno bardzo się cieszysz z tego powodu, jednak bardzo szybko zaczniesz się zastanawiać nad tym, co zrobić ze starym smartfonem? Wyrzucić? Może niekoniecznie, jeśli działa – przecież zawsze można wykorzystać w konkretnym cel. No właśnie – tylko jakim dokładnie? Przykładów może być naprawdę dużo, a Ty wybierzesz dzięki temu to, co faktycznie może się przydać w Twoim codziennym życiu. 

Budzik i zegarek cyfrowy 

Co zrobić ze starym smartfonem?
Źródło: labenord from pixaby

Jesteś z tych osób, które wielokrotnie budzą się w nocy i szukają telefonu, aby sprawdzić godzinę? Jeśli masz stary smartfon i nie wiesz, co z nim zrobić, wtedy zegarek cyfrowy jest całkiem ciekawym pomysłem, który oszczędzi Ci niepotrzebnej paniki podczas szukania smartfona. Możesz to zrobić na różne sposoby. Wiele urządzeń posiada możliwość ustawienia wygaszacza ekranu jako zegarka lub zawsze istnieje możliwość zainstalowania dedykowanej aplikacji do zrobienia zegarka nocnego ze swojego starego smartfonu.

Przykładem aplikacji może być Ogromny cyfrowy zegar. Po zainstalowaniu możesz ustawić wygląd swojego zegarka oraz włączyć tryb nocny, który zmniejszy jasność urządzenia. Dzięki temu stary smartfon wytrzyma dłużej na wysłużonej baterii. Zanim jednak zainstalujesz aplikację, sprawdź w ustawieniach w zakładce “Wyświetlacz”, czy Twoje urządzenie przewiduje systemowe ustawienie wygaszacza ekranu, jako zegara. 

Router

Co zrobić ze starym smartfonem?
Źródło: USA-Reiseblogger from pixaby

Jeśli posiadasz kartę do internetu mobilnego, wówczas stary telefon może być dla Ciebie ratunkiem wtedy, kiedy zepsuje się obecnie używany router. Wystarczy przełożyć kartę SIM i zrobić osobisty hotspot ze swojego urządzenia. Udostępnianie internetu nie jest zbyt dobre dla twojego smartfona pod względem baterii. Dzięki temu nie będziesz rozładowywać i ciągle ładować swojego obecnego urządzenia. Wtedy obciążenie baterii przypadnie na stary telefon.

W celu włączenia udostępniania internetu na starym smartfonie należy udać się do ustawień. Tam w zakładce “Połączenia” należy włączyć opcję “Router Wi-Fi i udostępnianie internetu”. W zależności od producenta urządzenia nazewnictwo opcji może się różnić. W tym samym miejscu możesz zmieniać hasło zabezpieczające dostęp do udostępnianego internetu. Co należy zrobić na urządzeniu, które będzie odbierać połączenie? Wystarczy nacisnąć ikonkę Wi-Fi (dokładnie tak samo, jak podczas łączenia się z siecią domową). Wtedy należy wybrać nazwę internetu udostępnianego ze starego smartfona i wpisać ustalone hasło. Nazwę sieci również możesz zmieniać w ustawieniach starego urządzenia.  

Nawigacja do samochodu

Co zrobić ze starym smartfonem
Źródło: deepanker70 from pixaby

Chcesz mieć urządzenie, które będzie spełniać tylko i wyłącznie funkcję nawigacji samochodowej? Stary telefon jest wygodnym rozwiązaniem, ponieważ możesz go zostawić pojeździe i zawsze będzie od razu gotowy do użytku. Jeździsz na trasach, gdzie nie zawsze posiadasz dostęp do internetu? Wtedy możesz śmiało pobrać swoje trasy offline. Dzięki temu nie będziesz musiał zajmować pamięci swojego obecnego urządzenia.

W tym celu możesz wykorzystać przykładowo Mapy Google, które jak najbardziej mogą działać bez dostępu do internetu. Wystarczy kliknąć ikonkę swojego konta w Mapach Google, aby rozwinąć menu. Tam wybierz “Mapy offline” i naciśnij “Wybierz własną mapę”. Aplikacja poprosi Cię o wybranie obszaru, jaki chcesz pobrać do pamięci swojego urządzenia. Od tej pory możesz wybierać mapy zapisane na swoim urządzeniu i nawigować bez dostępu do internetu na starym urządzeniu. 

Zobacz także: Jak wykorzystać smartfon w samochodzie? Aplikacje do Android Auto pozwolą jechać mądrzej

Kamerka internetowa

Co zrobić ze starym smartfonem
Źródło: Aksa2011 from pixaby

Kamera w Twoim laptopie nie działa? Może masz tylko komputer stacjonarny i nie chcesz tracić swoich pieniędzy na dokupowanie kamery zewnętrznej? Tutaj również możesz wykorzystać swój stary telefon. Są aplikacje, które pozwolą wykorzystać smartfon jako kamerę internetową. Dzięki temu na pewno uzyskasz lepszą jakość obrazu niż w przypadku wbudowanej kamery w laptopie. Przykładowym rozwiązaniem jest DroidCam – Webcam for PC, który zamieni smartfon w kamerę internetową.

W pierwszym kroku należy zainstalować aplikację na telefonie oraz odwiedzić stronę producenta oprogramowania i pobrać program na komputer. Po zainstalowaniu na obu urządzeniach należy podążać zgodnie z instrukcją, jaka pojawi się na ekranie telefonu. Po uruchomienia programu na kpmputerze pojawia się okno logowania. Tutaj należy podać WiFi IP oraz DroidCam Port. Po tym rozpocznie się transmisja na ekranie komputera z aparatu telefonu. Jeśli korzystasz z usług do wideorozmowy, wówczas możesz wybrać usługę, która powinna automatycznie pojawić się na liście rozwijanej w ustawieniach kamery w aplikacji do rozmowy. 

Elektroniczna niania

Co zrobić ze starym smartfonem
Źródło: jeanvdmeulen from pixaby

Jest kilka aplikacji w Google Play, które umożliwią czuwanie nad dzieckiem przez telefon. Dormi i Cloud Baby Monitor to przykłady takich rozwiązań. Dzięki nim możesz transmitować wideo, kiedy dziecko śpi. To przydatne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które mają duży dom i mogą nie usłyszeć nawet płaczu. Aplikacje pozwalają nie tylko monitorować zachowanie dziecka. Możesz również porozmawiać i uspokoić dziecko po przebudzeniu. 

Pobierz Dormi i Cloud Baby Monitor z Google Play! 

Konsola do gier

Co zrobić ze starym smartfonem
Źródło: DrMedYourRasenn from pixaby

Grasz dużo w gry i narzekasz na brak miejsca na swoim urządzeniu? Wykorzystanie starego smartfona jako konsoli do gry będzie idealnym pomysłem, który pozwoli zaoszczędzić miejsce na obecnie używanym urządzeniu. Jak to zrobić? Po prostu zainstaluj swoje ulubione gry na starym telefonie i graj właśnie na nim. Jeśli faktycznie chcesz zrobić konsolę do gier ze swojego starego smartfona, wówczas warto zainteresować się emulatorami na Androida, a ich jest całkiem sporo.

Przykładem jest Nostalgia.NES. Dzięki tej aplikacji będziesz mógł cofnąć się do retro czasów, które były budowane przez takie gry, jak Super Mario oraz Contra. To nie jedyny emulator na jaki warto zwrócić uwagę. Classic Boy to kolejna ciekawa propozycja, która posiada jedne z bardziej czytelnych i przejrzystych interfejsów. Drastic DS Emulator to oferta dla osób, które chcą odpowiednio zabezpieczyć swoje postępy. Jest tutaj możliwość synchronizowania z Dyskiem Google. Dzięki temu nic nie stracisz w sytuacji awarii urządzenia.

Czytnik do ebooków

Co zrobić ze starym smartfonem
Źródło: Pexels from pixaby

Dla wielu osób największym problemem w czytaniu ebooków na telefonie są rozpraszacze. Nie ma co ukrywać, że jest ich całkiem sporo na każdym smartfonie. Dlatego twoje stare urządzenie może być wykorzystane do czytania ebooków. W tym celu wystarczy jedynie zainstalować aplikację do odczytywania plików książek elektronicznych i po prostu czytać. wtedy swój telefon można położyć daleko od siebie. Na starym urządzeniu nic nie powinno Cię rozpraszać i skupisz się w ten sposób na lekturze. W celu zamienienia starego telefonu w czytnik ebooków możesz zainstalować ReadEra lub Moon+ Reader. To aplikacje, które pozwolą otwierać popularne formaty ebooków zapisanych na urządzeniu. 

Zobacz także: Nie masz czasu na książki? Aplikacje do szybkiego czytania pomogą się dostosować

Lokalizator do znajdowania samochodu lub bagażu

Co zrobić ze starym smartfonem
Źródło: JanBaby from pixaby

Za pomocą aplikacji Google Znajdź moje urządzenie, jesteś w stanie lokalizować telefon. Dzięki temu stary smartfon można umieścić w samochodzie lub bagażu. Aplikacja pozwoli lokalizować zgubioną rzecz i odnaleźć ją bez problemu. Z usługi można korzystać z poziomu komputera lub smartfona – aplikacja mobilna. Wystarczy zalogować się do usługi i mieć włączoną lokalizację w starym urządzeniu oraz internet. Dzięki temu zobaczysz lokalizację swojego smartfona na mapie. Możesz włączyć dźwięk w swoim telefonie, zablokować urządzenie i wylogować z Konta Google lub wykasować wszystkie dane. Usługa pokazuje również stan baterii – dzięki temu wiesz, jak długo jeszcze możesz namierzać swoją zgubę. 

Pilot do TV 

Co zrobić ze starym smartfonem
Źródło: Alehandra13 from pixaby

Twój stary pilot nie działa za dobrze? W takim przypadku pojawia się kolejny pomysł na wykorzystanie starego smartfona. Wystarczy zainstalować aplikację do Twojego telewizora i wtedy możesz sterować urządzeniem bezpośrednio z poziomu swojego telefonu bez potrzeby naprawiania swojego starego pilota. W ten sposób zaoszczędzisz trochę pieniędzy.

W zależności od tego, jaki masz telewizor, należy sprawdzić, czy aplikacja będzie z nim współpracować. Na szczęście pilotów TV w Google Play jest bardzo dużo i na pewno uda się znaleźć ten działający. Bardzo często aplikacje te umożliwiają nie tylko zdalne sterowanie telewizorem, ale jeszcze dodatkowo udostępnianie ekranu. 

Cyfrowa ramka na zdjęcia

Co zrobić ze starym smartfonem
Źródło: jarmoluk from pixaby

Masz kilka ulubionych zdjęć, do których bardzo często wracasz i je oglądasz? Nie utrudniaj sobie życia. Nie musisz za każdym razem przekopywać swoje wszystkie zdjęcia, aby znaleźć te kilka. Wystarczy zrobić cyfrową ramkę ze swojego starego smartfona. Tutaj jednym rozwiązaniem może być przykładowo systemowy wygaszacz ekranu, gdzie określisz, jakie zdjęcia chcesz, aby były wyświetlane.

W celu ustawienia wygaszacza ze swoimi prywatnymi zdjęciami musisz udać się do ustawień urządzenia. W zakładce “Wyświetlacz” powinieneś znaleźć “Wygaszacz ekranu” i tam sprawdzisz, czy jest systemowa możliwość ustawienia ramki ze zdjęciami. Jeśli takie opcji stary telefon nie posiada lub nie działa tak, jak powinna, wówczas inny pomysłem może być dedykowana aplikacja – Fotoo – Digital Photo Frame Photo Slideshow Player. Po zainstalowaniu aplikacji wybierasz zdjęcia, które masz zapisane w pamięci urządzenia. Aplikacja pozwala połączyć się również z dyskami internetowymi jak Dysk Google i wybierać zdjęcia, które masz zapisane w chmurze. 

Urządzenie do nauki

Co zrobić ze starym smartfonem
Źródło: akirEVarga from pixaby

To podobna sytuacja, co w przypadku gier. Dzięki temu będziesz w stanie nadal się uczyć i jednocześnie nie rezygnować z ulubionych aplikacji na rzecz zwolnienia cennych MB w swoim telefonie. Dlatego zainstaluj swoje usługi do nauki języka oraz innych przedmiotów na starym smartfonie. Przykładowe aplikacje, które zamienią Twój telefon w małą szkołę to: Angielski z Duolingo, Drops: Wizualna nauka języka, Busuu – nauka języka oraz wiele innych, które możesz sprawdzić w sekcji edukacja Google Play

Zobacz także: Technologia zastąpi nauczyciela, czyli najlepsze aplikacje do nauki

Odtwarzacz muzyczny i radio do kuchni

Co zrobić ze starym smartfonem
Źródło: vectronom from pixaby

Stary telefon jako radio lub odtwarzacz muzyczny? To dobry pomysł wtedy, kiedy dużo pracujesz w kuchni, jednak nie posiadasz telewizora lub innego urządzenia w pomieszczeniu. w tym celu wystarczy włączyć aplikację YouTube, Spotify lub inną, które znajdziesz w sekcji muzyka i dźwięki w Google Play! Dzięki temu na pewno Twoja praca będzie zdecydowanie wydajniejsza. Jeśli nie masz dostępu do internetu w kuchni, zawsze możesz wgrać pliki muzyczne na urządzeniu i odtwarzać muzykę w ten sposób. 

Zobacz także: Najlepsze aplikacje do słuchania muzyki bez internetu

Co zrobić ze starym smartfonem? To pytanie ma bardzo dużo odpowiedzi, które są bardzo mocno zależne od tego, co tak naprawdę potrzebujesz. Dzięki temu możesz oszczędzić pieniądze – zamiast kupować nowe urządzenie, tak naprawdę decydujesz się na „drugie życie” swojego wysłużonego sprzętu. Często budzisz się w nocy, by sprawdzić, która jest godzina? Zrób ze starego smartfona zegarek nocny. Twój pilot do TV przestaje działać? Telefon może go spokojnie zastąpić. Brakuje Ci muzyki w kuchni, a nie chcesz rozładowywać swojego obecnego urządzenia? Tutaj też stary smartfon idealnie się odnajdzie. Tych sytuacji jest naprawdę bardzo dużo. 

Źródło obrazka wyróżniającego: DariuszSankowski from pixaby

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy