Jak stary jest Twój smartfon i kiedy go w końcu wymienisz?

Łukasz Pająk Artykuły 2018-04-22

Zastanawialiście się kiedyś, ile producent zakłada, że będzie „żył” Wasz smartfon? Nikt nie podaje takich dat, chociaż Unia Europejska chce narzucić firmom odpowiednie oznaczenia na pudełkach. Jednak z mojego punktu widzenia cykl życia danego urządzenia mobilnego kończy się wraz z wydaniem ostatniej, istotnej aktualizacji. Kwestiami serwisowymi zajmują się najczęściej zewnętrzne firmy, więc to poboczna sprawa.

W praktyce może się okazać, że od razu po premierze producent powinien o danym modelu zapomnieć. Nie ukrywajmy, że wiele supertanich urządzeń nie otrzyma żadnej aktualizacji. Dlatego to jedna metoda weryfikacji cyklu życia – druga to moment, kiedy projekt się zwróci i zacznie na siebie zarabiać. Tego z perspektywy konsumenta nie jesteśmy w stanie ocenić. W takim razie, kiedy warto wymieniać smartfona? Mogłoby się wydawać, że w momencie zakończenia jego życia u producenta, ale to bardzo ciężko określić. Na to pytanie swego czasu starałem się odpowiedzieć w osobnym artykule. Dzisiejszym standardem są 2-3 lata, co w głównej mierze zależy od umów z operatorem. Być może w przypadku naszych Czytelników jest inaczej, ale ogólnie tak to wygląda w społeczeństwie. Kończy nam się umowa, więc ją przedłużamy i bierzemy nowego smartfona na raty. Ten z nami powinien przetrwać przez cały okres, czyli wspomniane 2 lub – oby nie… – 3 lata. Czy tak też jest w rzeczywistości? Postanowiłem sprawdzić, jak to wygląda własnie w przypadku naszych Czytelników, czyli osób, które niewątpliwie mają większą wiedzę na temat rynku mobilnego, niż przeciętny konsument.

 

Jak długo korzystasz ze swojego smartfona?

Mate 10 Galaxy Note8 OnePlus 5T Mi Mix 2

To pytanie jest dosyć podchwytliwe. Często się z nim spotykałem w różnych ankietach związanych z mobilnym rynkiem, ale czy ma ono jakikolwiek sens? Każdy z nas powinien zmieniać smartfona w różnych okresach. Oczywiście mogą i będą się one na siebie nakładać, ale mając grupę ankietowanych to wyniki powinny rozłożyć się właśnie od „przed chwilą kupiłem” do „zaraz zmieniam”. To wszystko przy założeniu, że korzystamy z jednego modelu od przedłużenia umowy do przedłużenia/przeniesienia umowy u operatora. W przypadku wolnego rynku pojawia się zupełnie inna zasada – skupisko dużych premier, czyli przełom pierwszego i drugiego kwartału roku lub koniec jesieni. Wtedy odbywają się największe premiery, które motywują do zmiany urządzenia. W tym wypadku wykres odpowiedzi powinien wskazywać właśnie na te okresy. Jak to jest ostatecznie? Przekonajmy się:

Jak długo korzystasz ze swojego smartfona?

 

Kiedy zmienisz swojego smartfona?

To pytanie jest już zdecydowanie prostsze, ale też może nawiązywać do odpowiednich założeń. Zmieniamy, co określony czas, gdy pojawi się coś ciekawego (to ja, przyznaję się bez bicia) lub po prostu zmusi nas siła wyższa, czyli smartfon się utopi, zepsuje, zostanie ukradziony i inne przypadki losowe.

Kiedy planujesz kupno nowego smartfona?

Zobacz też: Android P zmieni sposób sterowania systemem.

Czy powyższe ankiety przyniosą nam oczekiwane rezultaty? To się okaże – odpowiedzi planuję zbierać przez tydzień, więc pod koniec kwietnia się przekonamy, jakimi użytkownikami jesteśmy.


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x