Michał Dżoga, Country Manager Intel Polska podczas 16. FG Time. Mężczyzna siedzący w fotelu na scenie, trzymający mikrofon i gestykulujący, w tle niebieskie oświetlenie i abstrakcyjne grafiki.

Szef Intel Polska o inwestycji w procesory i Wrocławiu. Dyskusja na 16. FG Time

4 minuty czytania
Komentarze

Podczas 16. Forum Gospodarczego Time jednym z kluczowych tematów było wspieranie produkcji półprzewodników. Szef Intel Polska Michał Dżoga został zapytany o inwestycje w tworzenie procesorów w Europie oraz polski zakład integracji czipów firmy.

Michał Dżoga na 16. FG Time: inwestycje w półprzewodniki to przyszłość

Michał Dżoga, Country Manager Intel Polska podczas 16. FG Time. Dwóch mężczyzn siedzi na scenie w czasie panelu dyskusyjnego, jeden z nich trzyma mikrofon. W tle widoczne są logotypy związane z ministerstwami i urzędami.
Fot. Krzysztof Sobiepan / Android.com.pl

Czy Polska powinna inwestować w produkcję półprzewodników? Rozpoczynające panel pytanie było wręcz retoryczne, a odpowiedź nie mogła być jaśniejsza.

W 2021 roku o prezes Intela Pat Gelsinger przyleciał do Brukseli i ogłosił, że firma zamierza budować kompletny łańcuch dostaw półprzewodników w Europie. Nie jedną fabrykę, a całą sieć zakładów produkcyjnych.

Od tamtej pory w dwa lata dostaliśmy ponad 90 propozycji lokalizacji tego typu inwestycji. Czy Polska powinna tu zainwestować? Albo największe kraje w Europie się mylą, albo powinniśmy.

Michał Dżoga, Country Manager Intel Polska

Wrocław, który został wyłoniony na lokalizację Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników spółki, musiał się więc zmagać z konkurentami z całego Starego Kontynentu.

Menedżer dodał, że Polska nie bez powodu przyciągnęła uwagę komitetu wybierającego lokalizację. W końcu w naszym kraju od lat prężne działa gdańskie centrum R&D Intela z ponad 4000 inżynierami i inżynierkami firmy.

Nieco egzotycznym przykładem Dżoga wskazał, że w dzisiejszym świecie rozwój produkcji półprzewodników to jedna z najbardziej przyszłościowych decyzji na poziomie całego państwa.

Malezja to kraj z porównywalnym, no może nieco mniejszym od Polski PKB. Przed inwestycją Intela branża mikroelektroniki praktycznie tam nie istniała. Dziś segment ten stanowi ok. 20 miliardów dolarów rocznie, czyli 5% PKB tego państwa. Czy warto? Na to możemy odpowiedzieć sobie sami.

Michał Dżoga, Country Manager Intel Polska

Zakład Intela we Wrocławiu to nie „montownia”. Intel o balansie w produkcji czipów

Intel budynek logo Fot Intel Corporation
Fot. Intel Corporation / materiały prasowe

By zobrazować, tempo innowacji, jakie przynoszą ze sobą półprzewodniki, warto wspomnieć o prawie Moore’a. Mówi ono, że wydajność układów scalonych podwaja się co dwa lata. Co, jeśli prawo Moore’a, które działa już od 1965 roku, zastosowalibyśmy w innej dziedzinie? W przypadku prędkości lotu samolotu moglibyśmy dziś dolecieć na Marsa w… około dwóch sekund.

Michał Dżoga, Country Manager Intel Polska

Jak wspomniał menedżer, absolutnie nie zgadza się z komentarzami, że zakład Intela we Wrocławiu będzie „tylko kolejną montownią” w Polsce, lecz tym razem procesorów. Podobne tezy miały wywołać uśmiech politowania na twarzach osób, które faktycznie pracują w branży. Powstający Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników jest bowiem dużo bardziej zaawansowany.

Wszyscy dziś najbardziej interesują się produkcją wafli krzemowych i faktycznie, to proces produkcyjny, który ociera się o cud. Proces tworzenia układów wielkości paru nanometrów jest dziś między nauką a science-fiction. Ale polski zakład jest inwestycją strategiczną i przyszłościową.

Michał Dżoga, Country Manager Intel Polska

Dżoga przypomniał, że plany Intela w Europie wpisują się w inicjatywę przywrócenia globalnej równowagi w produkcji procesorów. Przez ostatnie 30 lat Azja sukcesywnie powiększała swój kawałek tortu, a USA i Europa pozostawały w tyle. Następnie pandemia COVID-19 pokazała, że łańcuchy dostaw znacznej długości mogą stanowić znaczący problem. Teraz dąży się zaś do podziału „fifty-fifty”.

Europejskie rozporządzenie Chips Act ma za zadanie przywrócić szeroko rozumianą równowagę. Chodzi tu o podział połowiczny. Świat zachodni produkować powinien 50% półprzewodników, 30% w USA i 20% w Europie. Tymczasem Azja pozostałe 50%.

Michał Dżoga, Country Manager Intel Polska

Zakończone właśnie 16. Forum Gospodarcze Time odbywało się 11-12 marca. Podsumowanie dwóch dni paneli i rozmów prześledzić można na oficjalnej stronie i Facebooku.

Źródło: oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Krzysztof Sobiepan / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw