Przewodnicząca Rady ds. Cyfryzacji Agnieszka Jankowska podczas 16. FG Time. Kobieta w czerwonej bluzce przemawiająca do mikrofonu na tle wyświetlacza z logo różnych firm.

Nowe zadania Rady ds. Cyfryzacji. Przewodnicząca Jankowska na 16. FG Time

5 minut czytania
Komentarze

Przewodnicząca Rady ds. Cyfryzacji Agnieszka Jankowska rozpoczęła drugi dzień 16. forum FG Time w Warszawie. Liderka think-tanku działającego przy Ministerstwie Cyfryzacji nakreśliła, jaką drogą podążać będzie Rada oraz zachęciła przedsiębiorców i inne środowiska do współpracy przy tworzeniu nowej polityki cyfryzacji kraju.

Przewodnicząca Rady ds. Cyfryzacji na 16. FG Time

Na wstępie Jankowska przypomniała, że fundamentalnym działaniem Rady jest doradztwo ministrowi cyfryzacji Krzysztofowi Gawkowskiemu i całemu jego resortowi.

Przewodnicząca Rady ds. Cyfryzacji Agnieszka Jankowska podczas 16. FG Time. Kobieta stojąca na scenie trzyma mikrofon i prezentuje się przed wielkim ekranem z projekcją tekstu.
Fot. Krzysztof Sobiepan / Android.com.pl

Jest już ciut dobrze, ale przed nami jeszcze długa droga nauki, ale też pewnego zrozumienia każdego dnia, po co my tutaj jesteśmy, co mamy do osiągnięcia i jak przede wszystkim osiągnąć to, by transformacja cyfrowa polskiej gospodarki była zrównoważona i włączająca.

Agnieszka Jankowska, przewodnicząca Rady ds. Cyfryzacji

Mówczyni podkreślała też wniosek bliski hasłu 16. FG Time – „Nowe Rozdanie” – mówiąc o nowym podejściu do współpracy i otwartości ministerstwa cyfryzacji i innych resortów na działanie wspólnie z przedstawicielami biznesu, organizacjami pozarządowymi i innymi ekspertami.

Pan premier Tusk, ale również pan wicepremier Gawkowski wspominali już, że wszystkie ustawy, wszystkie akty prawne będą opracowywane w trybie rządowym. Znaczy to, że będą podlegały konsultacjom społeczno-gospodarczym. To sposób zaangażowania gdzie możemy wziąć udział i mieć wpływ tak naprawdę na nie tylko na akty prawne, ale także na konsultowanie polityki dotyczącej cyfryzacji.

Agnieszka Jankowska, przewodnicząca Rady ds. Cyfryzacji

Ekspertka wspomniała też, że poza samą Radą wokół Ministerstwa Cyfryzacji i pozostałych resortów pracują inne grupy robocze, m.in. dość znana już Grupa Robocza ds. Sztucznej Inteligencji (GRAI).

Rada ds. Cyfryzacji stawia na współpracę z biznesem i nie tylko

Szefowa Rady wspomniała, że podczas piątej kadencji Rady ds. Cyfryzacji głównym hasłem pozostaje współpraca. Przyznała też, że sama Rada nie wystarczy, by zaopiekować się wszystkimi tematami niezbędnymi nowoczesnemu państwu.

Cyfryzacja jest bardzo kompleksowym, horyzontalnym, ale także wertykalnym tematem. Niezwykle dużym, pojemnym. Ja jako przewodnicząca wraz z członkami Rady ds. Cyfryzacji nie będziemy w stanie sami zaopiekować się wszystkimi tematami.

Chciałabym więc dać państwu znać, że bez państwa zaangażowania, bez branży, sektora prywatnego, ale także akademii, świata nauki czy organizacji pozarządowych nie obejmiemy wszystkiego opieką. Wiem, że pomożecie i wiem, że mogę liczyć na wasze zaangażowanie. I o to proszę przede wszystkim.

Agnieszka Jankowska, przewodnicząca Rady ds. Cyfryzacji
Przewodnicząca Rady ds. Cyfryzacji Agnieszka Jankowska podczas 16. FG Time. Sala konferencyjna z uczestnikami siedzącymi przodem do sceny, na której prelegentka stoi obok ekranu z prezentacją dotyczącą Rady ds. Cyfryzacji. Przewijające się logo "SUSTAINABLE ENERGY FORUM DECADE 2030" w tle.
Fot. Krzysztof Sobiepan / Android.com.pl

Ciało doradcze Ministerstwa Cyfryzacji w obecnej kadencji (trwającej od 2023 do 2025 r.) zostało powołane w czerwcu ubiegłego roku, jeszcze przez Janusza Cieszyńskiego. Jankowska przypomniała jednak, że najnowszych zmian dokonał w niej już obecny minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski i powołany w styczniu skład przystępuje już do prac.

Mieliśmy już dwa posiedzenia rady. Pierwsze inauguracyjne, ale drugie już robocze. Pracujemy obecnie nad oficjalnym planem pracy, bo chciałabym, aby widoczne było to, czym się zajmujemy i nad czym pracujemy. Ministerstwo Cyfryzacji dało nam znać, gdzie mile widziane jest zaangażowanie Rady. To ponad 30 różnych zagadnień.

Agnieszka Jankowska, przewodnicząca Rady ds. Cyfryzacji

Ma tu chodzić o tematy takie jak cyberbezpieczeństwo, sztuczna inteligencja, robotyka, ochrona konsumentów, cyfryzacja sektora edukacyjnego czy zmiany w procesie zamówień publicznych dotyczących cybernetyki.

Rada ma być też kluczowa w tworzeniu strategii cyfryzacji Polski, spełnianiu celów Cyfrowej Dekady UE czy planowaniem celów cyfrowych na polską prezydencję w Radzie UE w 2025 r.

Temat cyfryzacji dotyczy nas wszystkich, zarówno w życiu zawodowym, ale także w życiu społecznym i prywatnym. Dotyczy wszystkich od najmłodszego do najstarszego. Cyfryzacja jest z nami tu i teraz i będzie jeszcze bardziej. Technologie będą się rozwijać i będzie ich jeszcze więcej w naszym życiu. Tym bardziej potrzebujemy zaangażowania wszystkich, by zwracać uwagę na rzeczy ważne już obecnie.

Agnieszka Jankowska, przewodnicząca Rady ds. Cyfryzacji

Drugi dzień 16. FG Time

Szefowa Rady ds. Cyfryzacji zakończyła podkreślając, że główną maksymą i celem prac jest technologia służąca człowiekowi, a nie jedynie gospodarce czy rozwojowi Polski. W wizji Jankowskiej think-tank ma zamiar zawsze trzymać w centrum swoich propozycji obywatela i człowieka.

Drugi dzień 16. FG Time. Mężczyzna w garniturze przemawiający do mikrofonu na scenie przy dużej ekranie LED, kobieta w czerwonej sukni siedzi obok, widoczne kamery telewizyjne na pierwszym planie, tło sceny z miejską panoramą.
Fot. Krzysztof Sobiepan / Android.com.pl

Sama dr Agnieszka Jankowska oprócz przewodzenia Radzie od blisko dwóch lat jest wiceprezeską zarządu Fundacji Digital Poland. Od 2020 r. jest zaś członkiem rady dyrektorów Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, a w marcu 2023 r. dołączyła do Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

We wtorek (12 marca) trwa drugi dzień 16. Forum Gospodarczego Time w Warszawie. Wydarzenie rozpoczął w poniedziałek minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Kolejne panele śledzić zaś można na oficjalnej stronie i Facebooku.

Źródło: oprac. własne, gov.pl. Zdjęcie otwierające: Krzysztof Sobiepan / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw