Procesor MediaTek helio G85 na płycie głównej z podświetleniem LED i futurystyczną elektroniką w tle.

Najlepsi producenci procesorów. Zaskakujący lider w nowym raporcie

3 minuty czytania
Komentarze

Canalys opublikował raport na temat rynku smartfonów w IV kwartale 2023 r. z podziałem na dostawców procesorów. Wyniki wskazują, że w tym okresie MediaTek był największym na świecie dostawcą podzespołów — jego układy znalazły się w największej liczbie sprzedawanych w tym okresie urządzeń. To nie przekłada się jednak na zyski — najwięcej zarobiła bowiem firma Apple. Ale jest jeszcze więcej niespodzianek.

Zbliżenie na zieloną płytę drukowaną z umieszczonym na niej centralnym procesorem i otaczającymi go elementami elektronicznymi.
Fot. alerkiv / Unsplash

Rynek procesorów w 4. kwartale 2023 roku

Procesory firmy Mediatek znalazły się w większej liczbie urządzeń niż chipy innych dostawców — w porównaniu do analogicznego okresu z 2022 roku to wzrost o 21%.

Ale choć Mediatek jest liderem pod względem sprzedanych chipów, nikt nie jest w stanie przegonić Apple. Firma ta wygenerowała największe przychody (a przecież jej procesory są tylko w iPhone’ach), wynoszące aż 87 miliardów dolarów — o 20% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Tłumaczenie: Najnowsza interaktywna tablica Canalys dotyczy procesorów w smartfonach. Pokazuje, że @MediaTek był największym na świecie dostawcą w czwartym kwartale 2023 roku pod względem dostaw produktów końcowych. @Apple z kolei uzyskało większość światowych przychodów.

Zaskakująco dobrze radził sobie Huawei i Unisoc

Największymi dostawcami procesorów w ostatnim kwartale 2023 roku były firmy Mediatek, Apple i Qualcomm. Ale ciekawie dzieje się też na dalszych miejscach.

Warto zwrócić uwagę na HiSilicon, należący do Huawei. Firma ta odnotowała bowiem przychody w wysokości 7 miliardów dolarów przy sprzedaży 7 milionów sztuk. Oznaczałoby to, że Chińczycy sprzedawali przede wszystkim telefony Nova 12 i Mate 60 z Kirinem 9000S po (średnio) 1000 dolarów za sztukę. W porównaniu do analogicznego okresu z 2022 roku Huawei może pochwalić się największymi wzrostami: o 5 121% (rok do roku) pod względem wolumenu oraz o oszałamiające 24 472% pod względem przychodów.

Huawei: sterownik dla elastycznych ekranów OLED

Kolejną niespodzianką jest to, jak dobrze poradziły sobie telefony z chipsetem Unisoc. To układy do telefonów z najniższej półki cenowej. Producent odnotowały 24% wzrost rok do roku, zarówno pod względem przychodów, jak i wolumenu. Warto dodać, że połowa telefonów z procesorami tego dostawcy należała do firmy Transsion, która obejmuje znane też w Polsce marki Infinix czy Tecno.

Samsung i Google zaliczyły spadki

Samsung od pewnego czasu radzi sobie słabiej — i widać to również w zestawieniu dotyczącym procesorów. W IV kwartale 2023 roku dostawy Samsung Semiconductor spadły o 48%, natomiast przychody o 44%, do 5 miliardów dolarów.

Exynos 2200 pierwsze testy GPU
Fot. Samsung / materiały prasowe

Sytuacja może się jednak zmienić, gdyż w pierwszej połowie 2024 roku na rynku pojawiły się smartfony Galaxy S24 i Galaxy S24+ z układami Exynos 2400, a Galaxy A55 z Exynos 1480, który może być naprawdę popularnym modelem w średniej półce, powinien trafić do sprzedaży jeszcze w marcu. Dlatego dane producentów chipów za 1. kwartał 2024 roku mogą przynieść spore przetasowanie.

Pozostaje Google z układami Tensor. Tutaj amerykański producent, który dostarczył na rynek 3 miliony telefonów Pixel, zanotował 4-procentowy spadek względem czwartego kwartału 2022 roku, ale w kwestii przychodów nie przełożyło się to na niższe kwoty. Wprost przeciwnie — zarobił 2 miliardy dolarów, co oznacza wzrost o 22%.

Źródło: PhoneArena, X.com. Zdjęcie otwierające: Mediatek / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw