Żołnierz w nowoczesnym kombinezonie czytający tablet, w tle unoszące się drony i planeta Ziemia widoczna w dolnej części obrazu.
LINKI AFILIACYJNE

Polska numerem 1 na świecie. Jesteśmy liderami w zakresie cyberbezpieczeństwa

3 minuty czytania
Komentarze

Wygląda na to, że jeżeli chodzi o kwestie cyberbezpieczeństwa, to Polacy nie mają powodów do wstydu, a raczej do świętowania. Okazuje się bowiem, że Polska zajęła 1 miejsce w rankingu National Cyber Security Index i uplasowała się na najwyższej możliwej pozycji. Oznacza to, że nasz kraj jest gotowy do radzenia sobie i zapobiegania incydentom związanym z cyberzagrożeniami.

Polska numerem 1. Cyberbezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Widok ekranu strony internetowej "National Cyber Security Index" prezentujący ranking dziesięciu krajów pod względem indeksu bezpieczeństwa cybernetycznego i poziomu rozwoju cyfrowego gdzie Polska jest na pierwszym miejscu.
Fot. NCSI, zrzut ekranu

Chyba wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że kwestia obronności kraju to już nie tylko wojsko w klasycznym tego słowa rozumieniu. Wojna oraz działania z nią związane przeniosły się też do sieci. Wszechobecna dezinformacja, ataki hakerów czy w końcu próby oszustw przeprowadzane na zwykłych obywatelach. To wszystko może być elementem działań wojennych, więc wyjątkowo ważne jest, by państwo jako takie, było przygotowane do walki z cyberzagrożeniami.

I wygląda na to, że tak właśnie jest. W rankingu przygotowanym przez NCSI (National Cyber Security Index) to właśnie Polska jest numerem 1. Oznacza to, że gotowość naszego państwa na różnego rodzaju cyberzagrożenia jest na naprawdę wysokim poziomie. Mowa tutaj zarówno o typowych atakach przeprowadzanych przez hakerów, ale i o incydentach oraz kryzysach na dużą skalę. Oczywiście lepiej mieć nadzieję, że do takowych nie dojdzie, ale dobrze wiedzieć, że Polska jest przygotowana na taką ewentualność.

Największy wyciek danych nad którym pracuje Haker w kapturze pracuje przy wielu ekranach z kodem i mapami świata w ciemnym pomieszczeniu. Wiedza na temat tego, jak zabezpieczyć sprzęt przed hakerami może nas uratować podczas ataku ze strony osoby, którą reprezentuje postać z obrazka.
Fot. Obraz wygenerowany za pomocą DALL-E 3

Sam ranking NSCI tworzony jest przez estońską organizację e-Governance Academy i aktualizowany jest na żywo. Jego zadaniem jest mierzenie stopnia przygotowania danego państwa do incydentów cybernetycznych, ale służy też jako narzędzie do usprawniania narodowego cyberbezpieczeństwa. Oczywiście zwykli obywatele także powinni posiadać odpowiednią wiedzę na temat tego, jak chronić się przed cyberzagrożeniami i tym, jak zabezpieczać swoje dane. Korzystanie z VPN-ów, antywirusów oraz zgłaszanie znalezionych cyberzagrożeń w sieci to coś, co powinno nam wejść w krew.

Czym są Wojska Obrony Cyberprzestrzeni?

Nie wszyscy musieli słyszeć o jednostce wojskowej, która odpowiada za cyberbezpieczeństwo naszego kraju. Wojska Obrony Cyberprzestrzeni gotowe są bowiem do przeprowadzania działań niemal na każdym polu. Począwszy od działań obronnych, przez rozpoznanie, a skończywszy na ofensywie. Jednym z zadań Wojska Obrony Cyberprzestrzeni jest ochrona narodowych technologii kryptograficznych, ale i ich rozbudowa.

Podobnie jak prowadzenie licznych badań, szkoleń czy też opracowywania nowych metod ochrony i wykrywania incydentów w cyberprzestrzeni. Jednym z zadań jest także zapewnienie prawidłowego działania CSIRT MON (Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego), który monitoruje sieć resortu obrony narodowej i stanowi swojego rodzaju tarczę przed cyberprzestępcami.

Źródło: X / Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. Zdjęcie otwierające: Wojska Obrony Cyberprzestrzeni / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw