Kalkulator z wyróżnionym przyciskiem "ON/C" oraz wyciąg z ZUS z napisem "INFORMACJA O DOCHODACH / ANI RENTOWEGO". Arkusz podatny na oszustwo na PIT.
LINKI AFILIACYJNE

Oszustwo na PIT. Uważaj na „pomoc w rozliczeniu podatku”

2 minuty czytania
Komentarze

Oszustwo na PIT powraca, wraz z początkiem nowego roku i kolejną turą rozliczeń finansowych u każdego Polaka. Niestety, dla wielu rodaków, system podatkowy wciąż pozostaje czarną magią, co skrzętnie wykorzystują cyberprzestępcy. Poniżej przeczytacie o nowej metodzie oszustów, na którą musicie szczególnie uważać.

Jak objawia się popularne oszustwo na PIT?

Dzwoniący telefon to oszustwo na PIT. Z podpisem nieznany numer
Fot. ronstik / GettyImages

Oszustwo na PIT zostało wychwycone przez podatników, którzy wysłali zawiadomienia do Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku. Przestępcy mieli podawać się za pracowników Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i oferować pomoc w rozliczeniu podatku. W rzeczywistości jednak mieli na myśli wyłącznie uzyskanie wrażliwych informacji o podatnikach.

Podczas rozmowy, dzwoniący próbują pozyskać informacje, takie jak numer rachunku bankowego, numer PESEL lub inne dane osobowe. Pracownicy administracji skarbowej nie wykonują takich telefonów i nie zbierają w ten sposób informacji!

Dlatego w przypadku odebrania takiego podejrzanego połączenia nie należy podawać osobie dzwoniącej danych osobowych, numeru PESEL/NIP, numeru dowodu tożsamości lub numeru rachunku bankowego. Przestrzegamy przed tego typu oszustwami i apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności.

Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy podlaskiej KAS, wypowiedź dla Kuriera Porannego

Jak zachować się, gdy spotkamy się z oszustwem na PIT?

Usługa e-PIT pozwala łatwo i samodzielnie rozliczyć się z pomocą dokumentów podesłanych do systemu przez pracodawców. Zalogujemy się do niej m.in. przez aplikację mObywatel.

Najrozsądniejszym wyjściem będzie oczywiście natychmiastowe rozłączenie się, gdy zadzwoni do nas ktokolwiek z urzędu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zadzwonić na numer interesującej nas instytucji i sprawdzić, czy ona faktycznie podjęła próbę kontaktu z nami. Zasada ograniczonego zaufania jest tu niezwykle ważna, ponieważ ogranicza ryzyko wystąpienia jakiegokolwiek oszustwa.

Przeczytaj też: Czy Tinder Gold jest za darmo? Sposoby na korzystanie z aplikacji

Pamiętajcie również, że możecie łatwo się rozliczyć z fiskusem za pomocą usługi Twój e-PIT. Portal zajmie się wyliczeniami za Was, niezależnie od tego czy prowadzicie własną działalność, czy też pracujecie na umowie o dzieło. No i jeśli czeka na Was jakiś zwrot podatku, uzyskacie go w ten sposób szybciej niż w przypadku złożenia papierowej dokumentacji.

Zdjęcie otwierające: Samorząd.gov.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw