Sylwetka osoby w kapturze pracującej przy laptopie z widocznym w tle zachodzącym słońcem przez okno.
LINKI AFILIACYJNE

Rosyjscy hakerzy atakują polskie cele. Zagrożenie jest coraz poważniejsze

2 minuty czytania
Komentarze

Wygląda na to, że rosyjscy hakerzy wzięli na cel polskie organizacje pozarządowe. Portal Sekurak opisuje kolejny atak, którego celem było uzyskanie danych pozwalających na dostęp do baz danych oraz menedżerów haseł. Wprawdzie nie poznaliśmy listy polskich organizacji pozarządowych, które mogły być narażone na atak i późniejsze wycieki danych, to rosyjscy hakerzy mieli zajmować się tym od listopada 2023 roku.

Rosyjscy hakerzy atakują polskie organizacje

Wizualizacja do artykułu pokazująca, jak wyglądają rosyjscy hakerzy - cyberprzestępcy przy pracy. Osoba w kapturze siedząca przy laptopie i korzystająca z telefonu komórkowego przy bladym świetle nocnego nieba, symbolizująca temat ochrony, jakim jest cyberbezpieczeństwo.
Fot. artoleshko / Depositphotos

Ataki przeprowadzane przez hakerów to jeden z elementów prowadzenia działań wojennych. W końcu udana operacja mogłaby pozwolić na poznanie pozycji wroga, jego zasobów i planów. Nie dziwne więc, że cyberbezpieczeństwo odgrywa w wojsku ogromną rolę.

W opisywanym tutaj przypadku nie wiemy, jakie polskie organizacje pozarządowe mogły paść ofiarą ataku rosyjskich hakerów, ani tym bardziej, jakie materiały mogły zostać wykradzione. Niezależnie od tego, wzmożona aktywność cyberprzestępców i przeprowadzane przez nich akcje to zawsze powód do zastanowienia się, czy wszystkie organizacje mają odpowiedni poziom zabezpieczania.

Grupa Turla – hakerzy z Rosji kradną dane

Tutaj odpowiedzialna za atak miała być grupa Turla, która występuje też pod nazwami ATK13, Blue Python oraz UNC4210. Rosyjscy hakerzy wykorzystali tutaj instalacje WordPressa, a podatne strony internetowe miały służyć do rozsyłania złośliwego oprogramowania. Zainfekowane w ten sposób komputery pozwalały na pozyskiwanie z nich danych, które następnie wysyłane były w formie spakowanych plików na zewnętrzne serwery. Jak wspomnieliśmy na początku, celem ataku rosyjskich hakerów mogły być dane dostępowe do baz danych i menedżerów haseł.

Obecnie nawet opublikowanie zdjęcia w internecie może posłużyć hakerom do kradzieży naszej tożsamości, więc ochrona prywatności w sieci jest kluczowa. Nie tylko dla organizacji pozarządowych, ale też dla „zwykłych obywateli”. Należy więc dbać o swoje dane, korzystać z antywirusów, VPN-ów i nie klikać podejrzanych linków. Nigdy bowiem nie możemy mieć pewności, kto i kiedy będzie chciał wykraść nasze dane. Mogą to być rosyjscy hakerzy, ale tak naprawdę z każdego miejsca na świecie.

Źródło: Sekurak. Zdjęcie otwierające: SonySander73 / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw