Ekran smartfona z widocznym interfejsem systemu operacyjnego trzymanego w dłoni przed tłem z roślinnością.
LINKI AFILIACYJNE

Masz iPhone’a? Możesz paść ofiarą groźnego trojana

3 minuty czytania
Komentarze

Chociaż o złośliwym oprogramowaniu na smartfonach iPhone słyszymy rzadziej niż w przypadku systemu Android, nie oznacza to, że korzystanie z iOS jest całkowicie pozbawione niebezpieczeństw. Szczególnie że pojawił się nowy typ wirusa, wykorzystujący metodę weryfikacji Face ID, której chętnie używają fani Apple. Ułatwia to cyberprzestępcom dostanie się do kont bankowych użytkowników sprzętów z jabłkiem.

iPhone i niebezpieczeństwa w systemie iOS

Ekran smartfona iPhone z widocznym interfejsem systemu operacyjnego trzymanego w dłoni przed tłem z roślinnością.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Systemy iOS i Android różnią się pod wieloma względami, w tym architekturą bezpieczeństwa i otwartością, co wpływa na ich podatność na wirusy i inne złośliwe oprogramowanie. Apple utrzymuje ścisłą kontrolę nad swoim ekosystemem, w tym aplikacjami dostępnymi w App Store. Wszystkie programy są dokładnie sprawdzane pod kątem potencjalnych wirusów przed ich zatwierdzeniem.

Chociaż system Apple jest bardziej zamknięty, co utrudnia zewnętrznym deweloperom i aplikacjom wprowadzanie zmian w systemie operacyjnym, niedługo może się to zmienić za sprawą nowych przepisów UE dla Apple. Zakładają one, że w iOS będzie możliwość instalowania aplikacji spoza App Store, otwarcie systemu NFC na zewnętrzne aplikacje płatnicze oraz legalizacja usług strumieniowania gier na urządzeniach Apple. Te modyfikacje mają na celu zwiększenie konkurencyjności i sprawiedliwości rynku cyfrowego w UE. Gigant z Cupertino jednocześnie przestrzega, że wprowadzi to większe zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa użytkowników.

Zmiany mają zostać wprowadzone w nowej wersji oprogramowania iOS 17.4, choć to zbliżająca się wielkimi krokami edycja iOS 18 ma być prawdziwie rewolucyjna. W naszym kraju najbardziej czekamy na Siri po polsku, choć oczywiście nie jest powiedziane, że pojawi się ona w nadchodzącej aktualizacji.

Niebezpieczny trojan GoldPickaxe ma dostęp do naszych danych przez Face ID

Trzy smartfony iPhone wyświetlające różne ekrany; po lewej ekran konfiguracji rozpoznawania twarzy z podpisem "Move your head slowly to complete the circle", w środku ekran blokady z godziną 9:41 i kolorowym tłem, po prawej ekran z wizualizacją świata i przyciskiem "Done".
Fot. Apple / materiały prasowe

Ja zapewne wiecie, Face ID to technologia biometryczna używana przez Apple do uwierzytelniania użytkownika poprzez rozpoznawanie twarzy. Jest uważana za bezpieczną i prywatną metodę ochrony dostępu do urządzenia, choć teraz to właśnie ten typ weryfikacji postanowili wykorzystać cyberprzestępcy.

Najnowszy raport firmy Group-IB ujawnia, że trojan GoldDigger (przygotowany na Androida) został zaktualizowany, wprowadzając nowe funkcje, które umożliwiają łatwiejsze opróżnianie kont bankowych ofiar. Zaktualizowana wersja, nazwana GoldPickaxe, obsługuje teraz zarówno system Android, jak i iOS. Po zainstalowaniu trojan może gromadzić biometryczne dane rozpoznawania twarzy, dokumenty tożsamości oraz przechwytywać SMS-y, co ułatwia przejmowanie kont finansowych. Następnie, wykorzystuje te informacje do tworzenia sztucznych profili biometrycznych, umożliwiających podszywanie się pod ofiary i dostęp do ich kont bankowych. Istotne jest więc to, by chronić nasze dane w sieci, w czym pomocne może być korzystanie z VPN-ów. Wszak to dodatkowa warstwa zabezpieczeń, a tych nigdy za mało.

Jak podaje Tom’s Guide, na szczęście dla użytkowników smartfonów iPhone, Apple jest już świadomy problemu i pracuje nad rozwiązaniem. Na poprawkę bezpieczeństwa będziemy musieli jednak trochę poczekać.

Źródło: Tom’s Guide, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw