Strona Profil Zaufany w domenie gov.pl otwarta na ekranie laptopa

Profil Zaufany czekają ważne zmiany. Skorzystają z niego także dzieci

2 minuty czytania
Komentarze

Profil Zaufany to narzędzie kojarzone z załatwianiem spraw urzędowych online. Wydawać by się mogło, że PZ jest dedykowany przede wszystkim dorosłym. To niezupełnie prawda, bo mogą go założyć osoby, które do osiemnastki mają jeszcze kilka lat.

Profil Zaufany dla nastolatków. Jak założyć?

Z Profilu Zaufanego mogą korzystać osoby mające ukończony przynajmniej 13. rok życia. Założenie PZ przez nastolatków wiąże się jednak z nieco większymi formalnościami, niż w przypadku osób dorosłych.

grafika profil zaufany
Fot. Ministerstwo Cyfryzacji / materiały prasowe

Po pierwsze, nastolatek chcący założyć Profil Zaufany musi mieć paszport lub tymczasowy dowód osobisty. Każdy dorosły ma (a przynajmniej powinien mieć) dowód osobisty, lecz w przypadku nastolatków nie jest to już takie oczywiste. Niektóre osoby w wieku 13-18 lat mają już dowód, inne jedynie legitymacje szkolne.

Druga kwestia: po tym, jak nastolatek założy Profil Zaufany, musi on zostać potwierdzony w jednym z punktów potwierdzających lub podczas wideorozmowy z urzędnikiem. Dorośli mają łatwiej, bo oprócz tych metod mogą skorzystać z potwierdzenia PZ poprzez bankowość internetową, co jest prostsze i szybsze.

Rejestracji PZ nastolatek może dokonać samodzielnie. Po złożeniu wniosku online należy w ciągu 30 dni zweryfikować swoją tożsamość w jednym z Punktów Potwierdzających.

Po co Profil Zaufany nastolatkowi?

Profil Zaufany daje możliwość logowania do systemów informatycznych administracji publicznej. Chodzi m.in. o serwis bezpiecznedane.gov.pl oraz Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Korzystanie z Profilu Zaufanego może przygotować młodych ludzi do wejścia w dorosłość i zarządzania swoją dokumentacją, np. medyczną.

Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji

Resort cyfryzacji zwraca uwagę, że jest to szczególnie ważne w przypadku nastolatków chorujących przewlekle i stale przyjmujących określoną grupę leków. Pełny dostęp do IKP zostanie przyznany dopiero po uzyskaniu pełnoletności. Wtedy też rodzice nastolatków automatycznie stracą możliwość podglądu historii leczenia.

Jeśli zastanawiacie się, jak założyć Profil Zaufany albo jak przedłużyć jego ważność, poradniki na naszym portalu będą dla was pomocne.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji. Zdjęcie otwierające: własne/Redakcja Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw