Drukarka mobilna HP OfficeJet 200 na drewnianym blacie z otwartym panelem sterowania wyświetlającym opcje drukowania, na tle niebieskiej ściany i z rośliną doniczkową po lewej stronie.
LINKI AFILIACYJNE

Drukowanie w subskrypcji. HP ma pomysł, który nie spodoba się wielu klientom

2 minuty czytania
Komentarze

HP ma plany, które nie spodobają się znacznej części użytkowników sprzętu tego producenta. Chodzi o drukowanie w subskrypcji. Wygląda na to, że za jakiś czas sam zakup drukarki i uzupełnianie tuszów w razie potrzeby nie wystarczy, by korzystać z urządzenia.

Drukowanie w subskrypcji

HP mocno stara się o to, by użytkownicy jej drukarek atramentowych używali tylko oryginalnych tonerów oraz aby regularnie je wymieniali. Firmie zdecydowanie nie podoba się sytuacja, w której ktoś używa drukarki jedynie sporadycznie, a jeśli już kupuje tusze, to wybiera niedrogie zamienniki.

drukarka hp
Fot. HP / materiały prasowe

Na łamach naszego portalu pisaliśmy już o blokowaniu możliwości drukowania posiadaczom nieoryginalnych kartridży oraz płatnym abonamencie HP. Tak, subskrypcja na materiały eksploatacyjne do drukarek u tego producenta już obowiązuje, tyle że nie jest obowiązkowa. Mimo to sprawa jest kontrowersyjna, o czym możecie przeczytać w podlinkowanym tekście.

Wygląda na to, że HP chce pójść jeszcze dalej w kierunku subskrypcyjnego modelu biznesowego. Z zapowiedzi władz firmy wynika, że w przyszłości opłacanie abonamentu może być konieczne, żeby w ogóle móc korzystać z drukarki w domu. Enrique Lores, dyrektor generalny HP wprost powiedział, że długoterminowy cel to uczynienie z drukowania subskrypcji.

Dlaczego HP decyduje się na takie kroki?

Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze i tak też jest tym razem. Z wypowiedzi Enrique Loresa wynika, że sprzedaż samej drukarki jest dla HP pewną inwestycją. Inwestycją, która nie zwraca się, jeśli klient drukuje mało lub korzysta z nieoryginalnych materiałów eksploatacyjnych.

Cóż, nie jest tajemnicą, że w przypadku tanich drukarek prawdziwy biznes firmy robią na tuszach, których ceny są wysokie jak na klasę urządzenia. Czy jednak rzeczywiście producenci elektroniki nie tyle zarabiają mniej, ile wręcz tracą na tym, że użytkownik kupił ich drukarkę, ale nie korzysta z niej tak, jak życzyłby sobie tego producent? To już daleko idące stwierdzenie i trudno je jednoznacznie zweryfikować.

Nie sposób przyjąć, że normą jest kupowanie drukarki i niekorzystanie z niej przez bardzo długi czas. Mało świadomi użytkownicy mogą wprawdzie tak postępować, ale prędzej czy później zapewne przekonają się, że prowadzi to do zasychania tuszu, więc trudno uznać to za oszczędne działanie.

Źródło: pcgamer.com. Zdjęcie otwierające: HP / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw