LINKI AFILIACYJNE

Zaschnięty tusz w drukarce – co zrobić i jak wyczyścić?

6 minut czytania
Komentarze

Jeśli drukarka nie działa poprawnie i sprawdziliśmy już wszystkie najbardziej oczywiste usterki, warto dowiedzieć się, czy to nie sprawa związana z tuszem. W niektórych przypadkach w prosty sposób można bowiem naprawić i ponownie uruchomić urządzenie samodzielnie. Podpowiadamy, co zrobić, jeśli problemem jest zaschnięty tusz w drukarce.

Jak rozpoznać, że problemem jest zaschnięty tusz w drukarce?

Przede wszystkim na kartkach mogą pojawić się charakterystyczne paski, białe plamy, rozmazania, zabrudzenia lub całkowity brak czarnych lub kolorowych elementów.  Każdy z tych niepożądanych „cieni” może świadczyć o tym, że w dyszach kartridżów zalega zaschnięty tusz.

Z jakiego powodu tusz w drukarce zasycha?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ale najczęstszym powodem jest długi czas nieużywania drukarki – drukujemy rzadko, np. jedną kartkę na miesiąc, to bardzo prawdopodobne, że przy kolejnym uruchomieniu sprzętu, będziemy mieli kłopot. Problem dotyka nie tylko tanie drukarki. Nie można także udzielić jednej uniwersalnej rady na temat tego, co ile należy używać drukarki, aby mieć pewność, że tusz nie zaschnie – zależy to bowiem od tego, jaki jest model urządzenia, jak i typ czy marka tuszu. To, o czym możemy zapomnieć to na przykład sytuacja, w której przez kilka tygodni lub miesięcy drukujemy jedynie czarno-białe treści, a w tym czasie kolorowy tusz (zazwyczaj droższy niż monochromatyczny) ulega usterce. Niektórzy producenci rekomendują, aby korzystać z drukarki rozruchowo raz na 2-3 tygodnie, aby nie mieć problemu z zaschniętym tuszem.

Kolejnym problemem może być, no właśnie, coś, co zapewne zdziwi niejednego czytelnika – przekroczona data ważności tuszu. To tusz może się przeterminować? Otóż tak i wtedy skutki mogą być podobne – paski na kartkach, niewyraźne elementy na papierze etc.

Może kolejny raz was zaskoczymy, ale następny powód to… zbyt wysoka temperatura w miejscu, gdzie stoi urządzenie. Oczywiście nie posądzamy was o to, że sprzęty biurowe trzymacie na słońcu lub w pobliżu rozgrzanego piekarnika, ale zdarza się umieścić je np. koło grzejnika w pokoju. Długotrwała ekspozycja na ciepło zwiększa ryzyko wyschnięcia tuszu.

Źródło: Canon

Jak wyczyścić zaschnięty tusz w drukarce?

Jeśli chcecie wiedzieć, co zrobić z zaschniętym tuszem w drukarce, będziemy mieli dla przewrotną odpowiedź – nie doprowadzać do sytuacji, w których jest ryzyko, że urządzenie nie będzie działało prawidłowo z tego powodu. Wiemy, że łatwo się mówi, ale zapobieganie to najlepszy i najtańszy sposób na utrzymanie sprzętu w dobrej kondycji, a jedna czy dwie kartki na kilka tygodni to nie żadne marnowanie produktów – większą rozrzutnością wykażemy się, kiedy nowy tusz trzeba będzie wyrzucić do kosza. Żeby zaoszczędzić, zawsze można zdecydować się także na abonament na tusz do drukarki.

Ale nie kreśląc czarnych scenariuszy, są sposoby na zaschnięty tusz w drukarce – inne niż działania prewencyjne. Po pierwsze trzeba na początku skorzystać z tego, co oferuje producent – jeśli w samym urządzeniu lub po podłączeniu go do komputera znajdziemy funkcję automatycznego czyszczenia, warto z niej skorzystać i zobaczyć, czy to proste działanie nie rozwiąże naszego problemu. Zalecamy też przeczytanie instrukcji i sprawdzenie, co napisane jest o czyszczeniu sprzętu. Bardzo możliwe, że tam znajdziemy cenną wskazówkę – oczywiste, ale jakże pomocne.

Skoro tu jesteś, o drukarkach z całą pewnością wiesz już całkiem sporo. Ale pozwól, że spróbujemy zaskoczyć Cię dodatkową wiedzą – czy wiesz, jak włączyć druk dwustronny lub co oznacza drukarka w trybie offline? Jeśli nie, sprawdź nasze poradniki. 

Co rozpuszcza tusz w drukarce?

Kolejnym sposobem jest zakup płynu do udrażniania głowic drukarki. Powinniśmy znaleźć go bez problemu w sklepach sprzedających sprzęt elektroniczny. Należy postępować według zaleceń producenta produktu, jednak zwykle proces jest podobny. Najpierw nalewamy niewielką ilość płynu do małego spodka, a następnie kładziemy lub zanurzamy dysze kartridża, nie przekraczając ich poziomu. Pozostawiamy je w płynie na maksymalnie 12 godzin. Zawarte w roztworze składniki rozpuszczają zaschnięty tusz i przywracają dysze w głowicach do użytku. Na koniec można przeczyścić delikatnie dysze wacikiem lub gąbeczką.

Jeśli żadna z powyższych metod nie pomoże, warto zgłosić się do profesjonalnego punktu, gdzie możemy zlecić czyszczenie i udrożnienie dysz drukarki.

Jeśli interesuje cię temat drukarek, na pewno chętnie sprawdzisz także inne nasze rankingi dotyczące tych mniej znanych typów sprzętów. Podpowiemy zatem, która drukarka PIXMA jest warta zakupu, jaka drukarka A3 (wymiar większy od A4) i drukarka do naklejek (tak, są takie!) będzie najlepsza, a także jaki model drukarki do zdjęć będzie strzałem w dziesiątkę – do użytku dla Ciebie lub na prezent. 

Zaschnięty tusz w drukarce – pytania i odpowiedzi

Na koniec przygotowaliśmy odpowiedzi na pytania, które mogą pojawić się w związku z omawianym tematem. Mamy nadzieję, że znajdziecie tu odpowiedzi, których szukacie.

Źródło: oprac. własne

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw