telefon przy laptopie z otwartą aplikacją mObywatel
LINKI AFILIACYJNE

Nowa funkcja w aplikacji mObywatel to prawdziwy hit. Ministerstwo podało nam najnowsze dane

2 minuty czytania
Komentarze

W aplikacji mObywatel można zastrzec swój PESEL. Pozwala to wzmocnić bezpieczeństwo na wypadek sytuacji, w której ktoś próbowałby zaciągnąć zobowiązanie w naszym imieniu (np. wziąć kredyt). Wiemy, ile osób skorzystało z omawianego narzędzia — Ministerstwo Cyfryzacji przesłało redakcji Android.com.pl najnowsze dane.

PESEL zastrzeżony w mObywatelu. Nowe dane

11 stycznia pisaliśmy, że w okresie od 17 listopada 2023 roku do 7 stycznia 2023 roku ponad 1,2 mln osób zastrzegło swój PESEL. Były to zbiorcze dane obejmujące osoby, które dokonały zastrzeżenia w aplikacji mObywatel, jak te, które zrobiły to przez stronę internetową.

mobywatel grafika ze smartfonami i ekranami aplikacji
Fot. Ministerstwo Cyfryzacji / materiały prasowe

Redakcja Android.com.pl skontaktowała się z Ministerstwem Cyfryzacji, aby dowiedzieć się, ile osób zastrzegło PESEL w rządowej aplikacji, a ile innymi metodami.

Wg stanu na 19 stycznia 2024 r. zastrzeżonych zostało 1 549 500 numerów PESEL, z czego 415 tys. zostało zastrzeżonych w aplikacji mObywatel.

Monika Dębkowska, Biuro Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji dla Android.com.pl

Jak widać, aż prawie co trzecia osoba zastrzegająca PESEL zrobiła to w rządowej aplikacji. Trzeba jednak pamiętać, że ta funkcja pojawiła się w mObywatelu dopiero na początku stycznia 2024 roku, więc część osób mogła skorzystać z innych metod, bo były one dostępne wcześniej.

Jak zastrzec PESEL w mObywatelu i po co to robić?

Żeby zastrzec PESEL, powinniśmy uruchomić rządową aplikację i odnaleźć ikonę z kłódką oraz podpisem Zastrzeż PESEL. Widać ją na głównym ekranie mObywatela w sekcji usług. Można również wybrać z dolnej belki Usługi i odnaleźć omawianą funkcję na liście, która zostanie wyświetlona.

W ramach usługi możemy zastrzec PESEL, cofnąć to zastrzeżenie, a także sprawdzać, kto weryfikował nasz numer. Aplikacja informuje użytkownika, że firmy i instytucje będą miały obowiązek sprawdzać status numerów PESEL od czerwca 2024 roku.

Dzięki skorzystaniu z omawianej usługi PESEL nie zostanie wykorzystany bez naszej zgody. Jeśli ktoś zechce np. zaciągnąć kredyt, wziąć sprzęt na raty lub załatwić sprawę u notariusza, podszywając się pod nas, nie powinno mu się to udać. Bank lub inna instytucja sprawdzą bowiem, że nasz PESEL jest zastrzeżony.

Źródło: opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: mindea / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw