telefon przy laptopie z otwartą aplikacją mObywatel
LINKI AFILIACYJNE

Nowa funkcja aplikacji mObywatel robi furorę pośród Polaków

3 minuty czytania
Komentarze

Od kilku tygodni można zastrzec PESEL, by zadbać o swoje bezpieczeństwo. Ostatnio funkcja ta pojawiła się także w aplikacji mObywatel. Wiemy, ile osób już z niej skorzystało.

Ponad milion Polaków zastrzegło swój PESEL

Zastrzeżenie PESEL-u to rozwiązanie, które może nas uchronić przed negatywnymi konsekwencjami np. kradzieży dokumentu tożsamości. Gdy PESEL jest zastrzeżony, nie można zaciągać zobowiązań w naszym imieniu.

mobywatel grafika ze smartfonami i ekranami aplikacji
Fot. Ministerstwo Cyfryzacji / materiały prasowe

Funkcja została już wdrożona, jednak podmioty ujęte w ustawie (m.in. banki i firmy telekomunikacyjne) będą musiały sprawdzać odpowiednią bazę danych dopiero od 1 czerwca 2024 roku.

Kilkumiesięczny okres karencji jest potrzebny, aby właściwe instytucje mogły się dostosować do wymogów prawych. Warto jednak już dziś zadbać o to, by maksymalnie zabezpieczyć swoje dane. Możesz to zrobić w aplikacji mObywatel i na stronie internetowej mobywatel.gov.pl. Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zastrzeżenie — nie jest to działanie ostateczne. 

komunikat Ministerstwa Cyfryzacji

Z danych resortu cyfryzacji wynika, że od 17 listopada 2023 roku do 7 stycznia 2023 roku ponad 1,2 mln osób zastrzegło swój PESEL. To łączne dane obejmujące osoby, które dokonały zastrzeżenia w aplikacji oraz przez stronę internetową.

Jak zastrzec numer w aplikacji mObywatel?

Żeby zastrzec numer w mObywatelu, należy otworzyć rządową aplikację i odnaleźć ikonę z kłódką opisaną jako Zastrzeż PESEL. Jest ona widoczna na głównym ekranie mObywatela w sekcji usług. Można także z dolnej belki wybrać Usługi i odnaleźć omawianą funkcję na liście, która się pojawi.

Korzystając z usługi, mamy możliwość zastrzegania numeru, cofania tego zastrzeżenia, a także sprawdzenia, kto weryfikował nasze dane. Funkcja jest bezpłatna.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji, zastrzeżenie przeciwdziała wyłudzaniu pieniędzy oraz wyrabianiu duplikatów karty SIM, wykorzystanych do nielegalnego autoryzowania transakcji. Do tej pory ofiary kradzieży danych nieraz ponosiły konsekwencje związane np. z zaciągniętymi na ich dane pożyczkami.

Teraz poszkodowani będą zwolnieni z płacenia kredytów zaciągniętych przez złodziei. To firmy chcące odzyskać środki będą miały obowiązek udowodnienia, że dopełniły wszelkich formalności i właściwie zweryfikowały, czy kredyt mógł zostać udzielony na podane dane. 

Dodatkowo pamiętaj, że w przypadku zgubienia lub kradzieży smartfona, zawsze dobrze jest mieć włączoną funkcję lokalizacji telefonu, aby łatwo namierzyć jego położenie.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji. Zdjęcie otwierające: mindea / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw