Miejsce pracy z monitorem komputerowym wyświetlającym wideo rozmowę, klawiaturą, tablet z cyfrowym rysikiem i notatkami.

Nowe sprzęty z serii Lenovo ThinkBook to coś więcej, niż komputery do pracy [CES 2024]

6 minut czytania
Komentarze

Lenovo zasypało nas nowościami prosto z CES 2024. Wiemy już o kolejnych laptopach z serii Lenovo Yoga czy gamingowych Legionach, ale nie zapomniano także bardziej biznesowej serii Lenovo ThinkBook. Ta została dość mocno rozbudowana i tak samo, jak w przypadku innych sprzętów, duże znaczenie ma tutaj sztuczna inteligencja, która ma pomagać w pracy. Sprawdźmy, co nowego przygotowało dla nas Lenovo.

Lenovo ThinkBook Plus Gen 5 Hybrid

Konwertowalny laptop Lenovo ThinkBook z odłączaną klawiaturą ustawiony pod kątem na ciemnym tle.
Fot. Lenovo / materiały prasowe

Na pierwszy ogień pójdzie Lenovo ThinkBook Plus Gen 5 Hybrid czyli tak naprawdę połączenie laptopa z tabletem. I choć odłączane ekrany w tego typu urządzeniach nie są nowością, to ten model wynosi to na wyższy poziom. To bowiem laptop z systemem Microsoft Windows 11, ale także i tablet działający na Androidzie. Użytkownicy będą mogli się dowolnie przełączać się między systemami, ponieważ część z klawiaturą to tak naprawdę stacja hybrydowa. Można ją podłączyć do zewnętrznego wyświetlacza i wykorzystywać jako komputer, a odczepiany ekran staje się pełnoprawnym tabletem.

Tablet z ekranem dotykowym i rysikiem, wyświetlacz pokazuje interfejs użytkownika z ikonami aplikacji. Lenovo ThinkBook Plus 5 Hybrid
Fot. Lenovo / materiały prasowe

Wyświetlacz OLED 2,8K ma przekątną 14 cali, więc spokojnie będą mogli korzystać z niego graficy czy twórcy treści, a jako laptop sprzęt ma sprawdzić się dla analityków czy po prostu użytkowników szukających czegoś odrobinę innego. Komputer wykorzystuje moc AI, ale i procesora Intel Core Ultra. Sam tablet zarządzany jest już przez Snapdragon 8+ Gen 1 i wyposażony w 12 GB RAM oraz 256 GB na dane. Stacja ma za to 32 GB RAM oraz 1 TB. W obu urządzeniach mamy mocne akumulatory oraz możliwość korzystania z WiFi 6E.

Lenovo ThinkBook 13x Gen 4

Laptop Lenovo ThinkBook na białym tle z włączonym ekranem przedstawiającym górski krajobraz i zorzę polarną, z klawiaturą o szarym wykończeniu.
Fot. Lenovo / materiały prasowe

Laptop Lenovo ThinkBook 13x Gen 4 ma ważyć zaledwie 1 kg (grubość 12,9 mm), więc mówimy tutaj o naprawdę ultralekkim rozwiązaniu. Ten 13,5-calowy laptop wyposażony jest w baterię o pojemności 74 Wh, która może wytrzymać do 21 godzin odtwarzania wideo czy aż 8 godzin rozmów konferencyjnych. Specyfikacja powinna zadowolić nawet najbardziej wybrednych użytkowników, ponieważ dostępna będzie wersja z procesorami Intel Core Ultra, do 32 GB RAM LPDDR5x 8400 MHz, trzema portami Thunderbolt 4 i grafiką Intel Arc. Do tego cztery głośniki Harman/Kardon i cztery mikrofony 360-stopniowe z redukcją szumów.

Laptop Lenovo ThinkBook 13x Gen 4 wyposażony jest także w specjalny przycisk Copilot na klawiaturze, by lepiej wykorzystywać moc AI. Dodatkowo zintegrowany układ AI Lenovo LA3 wykorzystuje algorytm uczenia maszynowego, aby optymalnie dostroić parametry systemu pod kątem wydajności i czasu pracy baterii. Mówimy więc tutaj o naprawdę kompletnej maszynie, która powinna być idealna do pracy.

Lenovo ThinkBook 14 i Gen 6+

Srebrny laptop Lenovo ThinkBook z wyświetlonym ekranem startowym systemu Windows 11.
Fot. Lenovo / materiały prasowe

Kolejny laptop napędzany procesorami Intel Core Ultra, które umożliwiają korzystanie z funkcji AI. Te optymalizują pracę użytkownika korzystającego z narzędzi biurowych, do edycji zdjęć czy wideo i audio. Mamy tutaj do 32 GB, grafikę Intel Arc i baterię 85 Wh. Wyświetlacz 3K o przekątnej aż 14,5 cala oferuje częstotliwość odświeżania do 120 Hz. Laptopa Lenovo ThinBook z powodzeniem można podłączać do zewnętrznych urządzeń, a w tym do ThinkBook Graphics Extension poprzez port TGX. Mowa tutaj o stacji dokującej wyposażonej w NVIDIA GeForce RTX, która może posłużyć m.in. do znacznego zwiększenia wydajności.

Lenovo ThinkBook 16p Gen 5

Otwarty, srebrny laptop z zalogowanym ekranem startowym systemu Windows na jednolitym tle.
Fot. Lenovo / materiały prasowe

Tutaj na pokładzie mamy procesor Intel Core i9 (14. generacji) z funkcją AI Assist, a do tego dochodzi jeszcze karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 4060. To sprzęt, który z powodzeniem będzie używany przez grafików, ale także i graczy, którzy szukają wydajnych rozwiązań. Mamy tutaj też dwa porty Thunderbolt 4, trzy USB-A, HDMI czy dwa gniazda SSD. Lenovo ThinkBook 16p Gen 5 wyposażono również w przeprojektowaną klawiaturę ze wskaźnikami LED i nowym panelem dotykowym umieszczonym centralnie. Oczywiście tutaj też mamy dedykowany AI chip, który ma wpływać na lepszą wydajność całego sprzętu. Wisienką na torcie niech będzie ekran 3,2K o proporcjach 16:10 i maksymalnej jasności 430 nitów.

ThinkCentre neo Ultra

Monitor komputerowy, klawiatura, mini PC marki Lenovo i mysz na białym biurku przed jasnym tłem.
Fot. Lenovo / materiały prasowe

ThinkCentre neo Ultra to naprawdę mały komputer, który przyda się w biurach czy korporacjach, ale posiada wielkie możliwości. Procesor Intel Core i9, karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 4060 i do 64 GB RAM DDR5. O odpowiedni przepływ powietrza w tak małym sprzęcie (195 x 195 x 107 mm) odpowiada potrójny wentylator termiczny. Zadbano o to, by móc dalej rozbudowywać urządzenie o kolejne komponenty, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Przygotowano także komputery all-in-one, czyli Lenovo ThinkCentre neo 50a 27 Gen 5 oraz ThinkCentre neo 50a 24 Gen 5.  Znajdziemy w nich procesory Intel Core i7 i do 32 GB RAM DDR5, a wyświetlacze oferują odświeżenie do 100 Hz.

Ciekawe projekty na przyszłość

Klawiatura mechaniczna z podświetleniem RGB i mysz komputerowa na białym tle.
Fot. Lenovo / materiały prasowe

Lenovo na targach CES 2024 przedstawiło także ciekawą koncepcję pod nazwą Mechanical Energy Harvesting Combo. To mysz i klawiatura, które zasilane mają być tylko z wykorzystaniem ruchu oraz promieniowania słonecznego. Dzięki temu nie ma potrzeby dodatkowego ładowania urządzeń, które łączą się z komputerem z wykorzystaniem Bluetooth czy WiFi.   

Trzy połączone laptopy ustawione obok siebie tworzące panoramiczny wyświetlacz z niebieskimi strzałkami układającymi się w słowo "LINK".
Fot. Lenovo / materiały prasowe

Ciekawym projektem jest także ten pokazujący innowacyjne obudowy na laptopy Lenovo ThinkBook, które wykorzystują technologię E Ink Prism. Można więc będzie w czasie rzeczywistym zmieniać to, jak wygląda nasz sprzęt. Sama osłona na laptopa ma też być wyjątkowo energooszczędna i nie wpływać na czas pracy samego urządzenia. Zapowiada się naprawdę ciekawie.

Ceny i dostępność

  • Lenovo ThinkBook Plus Gen 5 będzie dostępny od drugiego kwartału 2024 r., a przewidywana cena to 1999 USD
  • Lenovo ThinkBook 13x Gen 4 będzie dostępny w pierwszym kwartale 2024 r., a przewidywana cena to 1399 USD
  • Lenovo ThinkCentre neo Ultra będzie dostępny od drugiego kwartału 2024 r., a przewidywana cena to 1499 USD.
  • Lenovo ThinkCentre neo 50a 24 Gen 5 i neo 50a 27 Gen 5 będą dostępne od pierwszego kwartału 2024 r., w cenach odpowiednio 799 i 899 USD
  • Lenovo ThinkBook 14 i Gen 6+ oraz ThinkBook Graphics Extension będą dostępne od drugiego kwartału 2024 r. na wybranych rynkach, a oczekiwana cena wywoławcza pakietu wyniesie 2199 USD
  • Lenovo ThinkBook 16p Gen 5 będzie dostępny od pierwszego kwartału 2024 r., a przewidywana cena to 1599 USD

Źródło: Lenovo / informacja prasowa. Zdjęcie otwierające: Lenovo / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw