Oddział banku ING w nocy, z pomarańczowym wnętrzem i firmowym logo nad wejściem.

Klienci banku ING muszą uważać na fałszywe strony. Tym razem bardzo łatwo się pomylić

1 minuta czytania
Komentarze

Jest wiele cyberzagrożeń, na które powinniśmy zwrócić uwagę w 2024 roku. Jednak fałszywe strony, podszywające się pod witryny banków lub różnych innych instytucji, krążą w sieci od dawna. Mają one na celu wyłudzenie danych do logowania. Tym razem cyberprzestępcy przygotowali niebezpieczne strony podszywające się pod bank ING.

Ostrzeżenie fałszywe strony logowania do ING. Osoba trzymająca smartfona z ekranem wyświetlającym aplikację bankową ING, z opcjami i powitaniem "Dzień dobry!" na ekranie głównym.
fot. ing.pl

Fałszywe strony banku ING

Na profilu w serwisie X Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF) wskazuje, z jakich domen korzystają cyberprzestępcy. Wizualnie sfałszowane witryny mogą wprowadzić w błąd, jednak sprawdzenie adresów, w tym przypadku hxxps://ing-pl.com czy hxxps://login-ing-pl.com pozwala wykryć, że jest to oszustwo.

Zagrożenia dla wszystkich instytucji finansowych

Oczywiście nie tylko klienci ING są celem cyberprzestępców. Praktycznie chyba każdy bank w Polsce w jakimś czasie był celem ataków. W ciągu ostatnich miesięcy wykorzystano fałszywe strony banku Pekao S.A., PKO BP, BNP Paribas, a także Alior Banku i Credit Acricole.

Co więcej, atak może przybrać nie tylko postać fałszywych stron do logowania do bankowości, ale także spoofingu, czyli fałszywych połączeń telefonicznych z wykorzystaniem numeru banku.

Źródło: CSIRT KNF / X. Zdjecie otwierające: ING

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw