fałszywy panel logowania pekao24

Podejrzany e-mail i fałszywy panel logowania do banku – uwaga na groźne oszustwo

2 minuty czytania
Komentarze

Cyberprzestępcy nie mają wakacji i co chwilę wymyślają nowe oszustwa. Charakterystycznym elementem wielu z nich jest fałszywy panel logowania. Tak też jest tym razem – oszuści podszywają się pod znany bank i próbują sprawić, by nieświadome ofiary przekazały im swoje dane logowania do bankowości online.

Pekao24 i fałszywy panel logowania do bankowości online

Zespół CERT Polska ostrzega przed oszustwem, którego autorzy wykorzystują wizerunek banku Pekao S.A. Celem cyberprzestępców jest kradzież środków finansowych, co chcą uzyskać poprzez zdobycie danych logowania do bankowości internetowej klientów banku.

Oszuści rozsyłają maile, w których udają… zatroskaną administrację banku ostrzegającą przed użyciem danych uwierzytelniających bez zgody klienta. W wiadomości można przeczytać, że trzeba kliknąć odpowiedni odnośnik, by przejść specjalną weryfikację niezbędną do odblokowania konta. Postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zweryfikować swoją tożsamość – piszą oszuści i ostrzegają, że niezastosowanie się do ich poleceń spowoduje zablokowanie dostępu do bankowości na czas nieokreślony.

Odnośnik z maila prowadzi do podrobionego panelu logowania do Pekao24. Wpisując na tej stronie swoje dane, trafią one do cyberprzestępców. Osoby uważnie patrzące na najważniejsze elementy maila oraz witryny powinny się jednak zorientować, że sprawa jest podejrzana. Cyberprzestępców zdradza dziwny adres e-mail, z którego piszą oraz bardzo podejrzany adres witryny z fałszywym panelem logowania do Pekao24.

Pamiętajcie, by nie klikać podejrzanych linków i dokładnie zwracać uwagę na to, kto pisze do was maile oraz jaki jest adres odwiedzanych przez was witryn. Jeśli nie macie absolutnej pewności autentyczności danej strony, nie wpisujcie na niej swoich danych. W razie wątpliwości sprawę można wyjaśnić, np. kontaktując się z bankiem drogą telefoniczną.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o obronie przed cyberprzestępcami, zachęcamy do zapoznania się z naszymi poradnikami o cyberbezpieczeństwie, phishingu oraz bezpiecznym korzystaniu z bankowości mobilnej. Różnego rodzaju oszustwa w sieci to ostatnio prawdziwa plaga i warto wiedzieć, jak się bronić przed tego typu przedsięwzięciami.

źródło: CERT Polska, zdjęcie główne: Facebook/CERT Polska

Motyw