Abstrakcyjne przedstawienie czasu i technologii z płynącymi cyfrowymi informacjami w tle i sylwetką ludzkiej głowy pośrodku, otoczone przez wirtualny zegar; na pierwszym planie nieostre okno czatu z pytaniami i odpowiedziami na temat stylu życia użytkownika.

Kalkulator śmierci ze „skutecznością” blisko 80%. Sprawdziłam, kiedy umrę i jestem przerażona

4 minuty czytania
Komentarze

„Pokaż mi swą dłoń, a powiem ci kiedy umrzesz” – mogłyby brzmieć słowa jasnowidza lub wróżki. Okazuje się, że rozwój sztucznej inteligencji sprawił, że aby poznać swoją przyszłość, nie trzeba korzystać z pomocy żadnego samozwańczego profety. Teraz przewidywaną datę końca twojego życia obliczy internetowy kalkulator śmierci. Oczywiście wszystko z przymrużeniem oka, choć i tak po wykonaniu testu czułam jakiś rodzaj lęku.

Kalkulator śmierci AI

Kalkulator śmierci. Zrzut ekranu interfejsu aplikacji "AI Death Calculator" z tekstem powitalnym, ostrzeżeniami i przyciskiem "ok" oraz zdjęciem uśmiechniętej blond kobiety o imieniu Dominika Kobialka.
Fot. Dominika Kobiałka / Android.com.pl

Sztuczna inteligencja przepowie ci przyszłość? Takie hipotezy możemy bez wątpienia wsadzić między bajki. Ale twórcy AI Death Calculator, znanego również jako Life2Vec AI, postanowili wykorzystać AI do prognozowania przewidywanej długości życia. Data śmierci szacowana jest na podstawie różnych czynników związanych ze stylem życia i zdrowiem użytkownika. System opiera się na zaawansowanych algorytmach, które analizują dane, takie jak statystyki zdrowotne, dane aktuarialne (matematyka ubezpieczeniowa), rejestry zgonów, historie zdrowia i inne.

Narzędzie to wykorzystuje neurony LSTM (ang. Long Short-Term Memory – długa pamięć krótkotrwała), które są szczególnie odpowiednie do przetwarzania danych sekwencyjnych i znajdowania wzorców w danych rozciągających się na długie okresy.

Algorytm lepszy niż w kalkulatorach ubezpieczeniowych

Jak możemy dowiedzieć się ze strony internetowej Life2Vec AI Death, skuteczność wyników wynosi około 79% w przewidywaniu ryzyka śmierci osoby w ciągu czterech lat. Model ten został wytrenowany na danych osobowych Duńczyków, obejmujących zdrowie, zatrudnienie i dane finansowe, a także takie informacje, jak wykształcenie, wizyty u lekarzy i szpitali, diagnozy, dochód i zawód. Twórcy twierdzą, że przewidywania kalkulatora przewyższają obecne metody stosowane przez inne modele AI lub firmy ubezpieczeniowe na życie o 11%. Algorytm działa zapewne podobnie jak przy obliczaniu wysokości ubezpieczenia turystycznego czy każdej innej polisy.

Reklama wizualna "AI Death Calculator - Life2vec", prognozująca przewidywaną datę śmierci i przegląd finansów, prezentująca grafikę czaszki i różnorodnych wskaźników, z przyciskiem "Wypróbuj za darmo".
Fot. Life2Vec – strona internetowa

Jak mierzona jest taka skuteczność? Przewidywania AI zestawione są z rzeczywistymi wynikami, tj. faktycznymi zgonami, które nastąpiły w badanej populacji. W praktyce oznacza to, że model został wytrenowany na historycznych danych, a następnie przetestowany na nowym, nieznanym wcześniej zestawie informacji, aby zobaczyć, jak dokładnie może przewidzieć zdarzenia. No dobrze, koniec „teorii”, przechodzimy do praktyki. Upiorny kalkulator śmierci postanowiłam bowiem sprawdzić na sobie.

Life2Vec AI przepowiedział mi, kiedy umrę

Nie powiem, że nie miałam wątpliwości przed korzystaniem z tego narzędzia, bo zwyczajnie nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać. Najpierw na stronie AI Death Calculator należy się zalogować, podając swój adres e-mail. Następnie zostajemy przekierowani do komunikatora, a naszym rozmówcą jest chatbot, który zaczyna zadawać nam pytania. Na każdym etapie „zabawy” (choć to raczej danse macabre «z fr. taniec śmieci») jesteśmy informowani, że wszystko, o czym informuje AI, służy celom rozrywkowym. Dodatkowo czytamy, że system nie jest wiarygodnym źródłem danych medycznych i nie ma możliwości przedstawiania prognoz ani porad dotyczących zdrowia.

Kalkulator śmierci. Treść wiadomości tekstowych wymienianych między dwoma użytkownikami, "AI Death Calculator" i "Dominika Kobiálka", dotyczących zabawnej ankiety na temat stylu życia i zdrowia, prowadzącej do oszacowania długości życia.
Fot. Dominika Kobiałka / Android.com.pl

Rozpoczęłam więc kwestionariusz. Chatbot zadał mi następujące pytania:

Jak często ćwiczysz w tygodniu?
Czy palisz papierosy?
Jak często spożywasz alkohol?
Ile godzin snu zazwyczaj śpisz każdej nocy?
Jak opisałbyś swój poziom stresu w skali od 1 do 10, gdzie 10 oznacza skrajny stres?

Odpowiedź chatbota AI Death Calculator

Odpowiedziałam zgodnie z prawdą, dostarczając informacji o regularnych ćwiczeniach 3-4 razy w tygodniu, niepaleniu papierosów, częstotliwość spożywania alkoholu 1-2 razy w tygodniu, spaniu 6-8 godzin na dobę i poziomie stresu 1-4. Chociaż spodziewałam się dalszych pytań, chatbot od razu wygenerował mi wiadomość, określającą wiek, w którym prawdopodobnie umrę – 75 lat.

Dziękuję za odpowiedzi, Dominika Kobiałka! Na podstawie Twoich odpowiedzi przeprowadziłem pewne obliczenia i szacuję, że przeżyjesz do 75. Pamiętaj, że to tylko zabawa, a nie prognoza medyczna. W przypadku problemów zdrowotnych należy zasięgnąć aktualnej porady lekarskiej. Jak się teraz czujesz?

Odpowiedź chatbota AI Death Calculator

Próbowałam wyciągnąć od chatbota dodatkowe odpowiedzi, ponieważ, szczerze mówiąc, zebrane dane wydawały mi się ubogie. Za każdym razem jednak kalkulator śmierci odpowiadał mi, że nic więcej nie może dla mnie zrobić. Mimo że to tylko zabawa, nadal informacja o przewidywanym wieku mojej śmierci sprawiła, że poczułam się nieswojo. W dodatku czasem przeraża fakt, do czego używana jest sztuczna inteligencja.

Skoro interesują cię takie nowinki, być może korzystasz też ze Snapchata? Jeśli tak, z pewnością przyda ci się nasz poradnik krok po kroku dotyczący tego, jak odzyskać dni na Snapie. Na koniec, pozostając w temacie funeralnym, dzieło Danse Macabre francuskiego kompozytora Camille’a Saint-Saënsa o tańcu ze śmiercią 🙂

Źródło: Life2Vec, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Dominika Kobiałka / Android.com.pl / obraz wygenerowany za pomocą DALL-E, montaż własny

    Motyw