Klientka płacąca smartfonem przy terminalu płatniczym, w tle widoczny trzymający kawę barista.
LINKI AFILIACYJNE

Portfel Google przestanie działać na niektórych smartfonach. Jeśli masz któryś z nich – czas na zmiany

2 minuty czytania
Komentarze

Portfel Google, a więc aplikacja pozwalająca na zarządzanie płatnościami oraz ich dokonywanie z wykorzystaniem telefonu, przejdzie niebawem duże zmiany. Tym razem nie chodzi o nowe funkcje, a o to, że część osób korzystających z rozwiązania Google, zostanie pozbawionych dostępu do usługi. Jeżeli więc ktoś korzysta z Portfela Google i ma jednocześnie starszego Androida, musi przygotować się na utrudnienia.

Portfel Google z ograniczeniami

Dłoń trzymająca smartfon z wyświetlonym logotypem Google Wallet (Portfel Google), w tle częściowo widoczny laptop.
Fot. [email protected] / Depositphotos

Dostęp do wszystkich podpiętych kart kredytowych w jednym miejscu to tylko jedna z możliwości, którą oferuje aplikacja Portfel Google. Rozwiązanie od Google przejdzie jednak 10 czerwca 2024 roku sporą zmianę, która związana jest z chęcią zwiększenia bezpieczeństwa. Otóż osoby, które używają nadal starszych smartfonów mających jeszcze system Android 8 (Oreo) lub niższą wersję, nie będą mogły korzystać z Portfela Google. Według danych na stronie StatCounter mowa tutaj o około 3% wszystkich użytkowników systemu Android.

Od 10 czerwca 2024 r. Portfel Google będzie wymagać Androida w wersji 9 lub nowszej na telefonie oraz systemu Wear OS 2.x lub nowszego na zegarku. Aby funkcje Portfela, takie jak płatności zbliżeniowe, były bezpieczne, musimy mieć możliwość wysyłania aktualizacji zabezpieczeń na Twoje urządzenie. Aktualizacje zabezpieczeń nie są dostępne na urządzeniach z Androidem w wersji starszej niż 9.

Google, strona pomocy
Wykres linii pokazujący udział wersji systemu Android na rynku światowym od kwietnia 2023 do kwietnia 2024 roku, z różnymi kolorowymi linią reprezentującymi różne wersje systemu.
Fot. Statcounter / zrzut ekranu

Może się wydawać, że to niewielka liczba osób, ale zmiana wymuszona przez Google może zostać w niedalekiej przyszłości jeszcze rozszerzona. Firma zdecydowała się na ten ruch ze względów bezpieczeństwa, a tymczasem sam Android 9 jest z nami od 2018 roku. Niewykluczone więc, że za rok lub wcześniej, także posiadacze tego oprogramowania będą musieli je aktualizować lub kupić nowszy telefon.

Nie tylko smartfony będą miały problem

Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Zmiany dotyczące Portfela Google dotyczą również smartwatchy, które korzystają jeszcze z systemu Wear OS 2.x. Tutaj również zostanie wyłączona możliwość korzystania z aplikacji, co przy płatnościach zbliżeniowych z wykorzystaniem inteligentnego zegarka może być sporym problemem. Plusem jest to, że większość najlepszych smartwatchy jest dość regularnie aktualizowana i może nie dotknąć to zbyt dużej liczby użytkowników.

Źródło: Google. Zdjęcie otwierające: Ekkasit A Siam / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw