Zastrzegłeś numer PESEL? Możesz mieć kłopoty

3 minuty czytania
Komentarze

Liczba zastrzeżonych numerów PESEL stale rośnie. Polacy decydują się na to, ponieważ chcą chronić się przed różnymi rodzajami nadużyć, na przykład oszustwami finansowymi, wyłudzeniami kredytów czy fałszerstwem dokumentów. Ale nie każdy wie, że taki krok ma także negatywne konsekwencje.

Problemy z zastrzeżonym numerem PESEL – Spis treści

Milion Polaków z zastrzeżonym numerem PESEL

Reklama aplikacji mObywatel 2.0 z hasłem "Zastrzeż PESEL" pokazująca smartfona z otwartą aplikacją i grafikami ilustrującymi ochronę numeru PESEL, na błękitnym tle z delikatnym wzorem przypominającym fale.
Fot. gov.pl

Zastrzeganie numeru PESEL w mObywatelu stało się bardzo proste, odkąd ta funkcja pojawiła się w aplikacji 17 listopada 2023 roku. Jak podaje portal Money.pl, już prawie milion Polaków zdecydowało się na utajnienie numeru PESEL, a liczba ta stale rośnie.

Na dzień 29.12.2023 r. zastrzeżono 999 800 numerów PESEL.

Biuro Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji cytowane przez money.pl.

W maju 2023 roku Janusz Cieszyński, ówczesny (a obecnie były) Minister Cyfryzacji, informował, że usługa ma zobligować podmioty do weryfikacji zastrzeżenia numeru PESEL przy czynnościach najbardziej narażonych na kradzież tożsamości. W praktyce trzeba dodać, że ta ochrona będzie działać dopiero od 1 czerwca 2024 roku.

To na instytucjach finansowych spoczywał będzie obowiązek sprawdzenia, czy dana osoba zastrzegła swój PESEL. Pozwoli to potwierdzić, czy to rzeczywiście ona ubiega się przykładowo o kredyt, czy ktoś się pod nią podszywa.

Janusz Cieszyński, ówczesny Minister Cyfryzacji, cytowany przez gov.pl w maju 2023 roku

Powody takiego działania są znane. Zastrzeżenie numeru PESEL w bazach danych może zapobiegać jego wykorzystaniu do fałszowania tożsamości, co jest szczególnie ważne w dobie rosnącej liczby transakcji internetowych. W przypadku utraty dokumentów, takich jak dowód osobisty, zgłoszenie tego faktu i zastrzeżenie numeru PESEL pozwala na szybkie podjęcie odpowiednich działań prewencyjnych. Łatwiej jest wtedy śledzić i identyfikować nieautoryzowane próby jego użycia. I choć do tego działania wystarczy nam kilka kliknięć, okazuje się, że nie jest to wolne od konsekwencji.

Jakie skutki ma takie działanie?

Ekran aplikacji z informacją o zablokowaniu numeru PESEL, z zielonym znakiem zaznaczającym i przyciskami do nawigacji.
Fot. Zdjęcia własne / Android.com.pl

Jeśli zdecydowaliśmy się na nieujawnianie danych, możemy ponieść tego konsekwencje przy braniu kredytu. Wiceprezeska Związku Banków Polskich, Agnieszka Wachnicka, cytowana przez Money.pl informuje, że w związku z wprowadzeniem nowych przepisów, przy każdym wniosku banki będą musiały sprawdzać, czy numer PESEL jest zastrzeżony czy nie. Jeśli jest, najprawdopodobniej nie dostaniemy kredytu. Tyczy się to także innych działań, które wykonujemy w banku – zawarcia umowy rachunku, pożyczki czy leasingu oraz świadczenia usług płatniczych.

Efektem takich przepisów będzie obligatoryjna weryfikacja przez banki tego, czy klient ma zastrzeżony PESEL. Jeśli okaże się, że numer jest zastrzeżony, klient nie powinien dostać kredytu

Agnieszka Wachnicka, wiceprezeska Związku Banków Polskich, cytowana przez Money.pl

Co więcej, sprawdzenie numeru PESEL będzie także konieczne przy wypłatach większej ilości gotówki. Większa w tym przypadku oznacza sumę przekraczającą trzykrotność minimalnego wynagrodzenia. Dla klientów z zastrzeżonym numerem wypłata będzie możliwa po upływie 12 godzin od złożenia przez posiadacza rachunku wniosku, nawet jeśli zastrzeżenie zostanie cofnięte.

Źródło: Money.pl, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Andrankin2017 / Depositphotos / zdjęcia własne Android.com.pl, montaż własny

Motyw