Wnętrze przezroczystej obudowy komputera z widoczną kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX i zasilaczem Seasonic.
LINKI AFILIACYJNE

Aby podłączyć kable do RTX 4090 będziesz potrzebować… suszarki. Seasonic aktualizuje zalecenia

3 minuty czytania
Komentarze

Karta graficzna RTX 4090 debiutowała pod koniec 2022 roku. Układ oferuje bezkompromisową wydajność, ale też boryka się z kilkoma istotnymi problemami. Rozwiązanie jednego z nich proponuje Seasonic. Producent zaleca używanie suszarki do podłączenia przewodów zasilania.

Seasonic sugeruje nietypową metodę instalacji

Ilustracja przedstawiająca prawidłowy (zielony znak ✔️) i nieprawidłowy (czerwony znak ❌) sposób poprowadzenia przewodów elektrycznych z zachowaniem odstępu 35 mm.
Fot. Materiały prasowe Seasonic

Firma Seasonic znana jest z produkcji wysokiej jakości zasilaczy komputerowych. Topowe z nich oferują nawet 1600 watów mocy i wysoką sprawność energetyczną. Producent ma więc autorytet w temacie przewodów zasilania. Seasonic znalazł rozwiązanie problemu z topiącym się 16-pinowym złączem zasilania, którym dzieli się w instrukcjach, na stronach produktowych oraz w materiale wideo. Poza prezentacją przewodów producent pokazuje jak prawidłowo je zagiąć.

Mało która obudowa komputerowa umożliwia podłączenie przewodów bez ich wyginania. Seasonic sugeruje, że przed instalacją, przewody 12VHPWR lub 12V-2×6 (które są podłączane do zasilacza) powinny być delikatnie zginane przy użyciu źródła ciepła takiego jak suszarka do włosów. Ciepło z suszarki pozwala na odpowiednie ukształtowanie przewodów, co ma zapobiec topnieniu podczas użytkowania. Producent podkreśla też, że zagięcia od złącza powinno dzielić minimum 35 milimetrów odległości. W przeciwnym razie zagięcie przewodu może poskutkować jego uszkodzeniem.

Problemy z RTX 4090

Karty graficzne NVIDIA RTX 4090, ze względu na swoją moc i wagę, narażone są na szereg problemów. Producent zasilaczy ma eliminować wadę związaną z topieniem się 16-pinowych złączy lub przewodów. Niedawno informowaliśmy też o wrażliwości na pękanie wśród największych modeli RTX 4090. Problemy te prawdopodobnie wynikają z nadmiernego obciążenia mechanicznego, które powstaje głównie podczas przenoszenia komputera z podłączoną kartą graficzną. Trzeba przyznać, że jak na kartę za blisko 10 tysięcy złotych, jest to dość problematyczny model.

Jakie karty wymagają 16-pinowego złącza?

Karty graficzne Palit RTX 4080, 4070 i 4060
Fot. Krzysztof Wilamowski/Android.com.pl

16-pinowe złącze pojawiło się wraz z premierą RTX 3090 w 2020 roku, natomiast karty od innych producentów skutecznie się przed tym opierały. Większość układów korzystała z dwóch, a czasami nawet trzech 8-pinowych złączy PCIe. 16-pinowe złącze zostało spopularyzowane wraz z serią 40 i spotkać je można w kartach RTX 4070 Ti, 4080 i 4090. Porównanie kart graficznych i ich mocy maksymalnej dowodzi, że RTX 4070 Ti może być zasilona za pomocą dwóch złączy PCIe. Złącze 12VHPWR zostało wprowadzone, aby sprostać rosnącym wymaganiom energetycznym nowoczesnych kart graficznych. Największą zaletą jest dostarczenie dużej mocy nawet 600 watów za pomocą jednego przewodu.

Źródło: ithardware. Zdjęcie otwierające: Materiały prasowe Seasonic

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw