Dłoń trzymająca smartfon z wyświetlonym logo systemu operacyjnego "Android 15" na ekranie, w tle niewyraźne elementy biurowe oraz klawiatura laptopa.

Android 15 zmieni sposób, w jaki korzystasz ze smartfona. Oto co już wiemy o systemie

13 minut czytania
Komentarze

Kilka tygodni temu zadebiutowała finalna wersja systemu Android 14. Przyniosła wiele zmian, zarówno w warstwie wizualnej, jak i modyfikacji związanych z optymalizacją systemu, bezpieczeństwem i sztuczną inteligencją. Jest to też dobry czas, by zastanowić się, jakie nowości pojawią się w kolejnej odsłonie systemu operacyjnego od Google.

Figurka maskotki Androida w kolorze zielonym na pierwszym planie, w tle częściowo widoczny czarny smartfon z klawiaturą QWERTY. Zapowiedź nowych funkcji w systemie android 15
Fot. Depositphotos/Primakov

Popularność systemu Android

Każda premiera nowej wersji systemu Android, każda nowa funkcja, każda beta i każda modyfikacja jest szeroko omawiana i komentowana w mediach. Nic dziwnego, skoro, według danych ze strony Statista, system ten używany jest przez 70% użytkowników smartfonów na całym świecie. To, co zmieni się w przyszłości, dotyczy więc potencjalnie miliardów smartfonów.

Wykres liniowy przedstawiający zmianę udziału w rynku systemów operacyjnych dla smartfonów od pierwszego kwartału 2009 do pierwszego kwartału 2023. Android i iOS dominują z rosnącą tendencją, podczas gdy Symbian OS, Series 40 Nokia, BlackBerry OS i Windows Phone cechują stale malejące tendencje, a Samsung i kategoria Unknown/Other mają bardzo mały udział.
Udział smartfonów z Androidem wynosi 70,5%, zaś z iOS – 28,8%.
Fot. Statista.com,

Obydwa dominujące systemy: Android firmy Google i iOS firmy Apple ewoluowały dzięki stopniowym aktualizacjom, które wprowadziły nowe funkcje i możliwości. Najnowsza wersja iOS, iOS 17, została wydana we wrześniu 2023 r., natomiast najnowsza wersja Androida, Android 14, została udostępniona w październiku 2023 r.

Kluczowa różnica między obydwoma systemami dotyczy sprzętu. iOS jest dostępny tylko na urządzeniach Apple, podczas gdy Android jest dostarczany z urządzeniami różnych producentów. Nie sposób jednak nie zauważyć, że Apple jest w stanie skuteczniej egzekwować aktualizacje systemu. W przypadku smartfonów z Androidem tylko niewielki procent użytkowników korzysta z nowszych wersji.

Nieoficjalna kontynuacja słodkiej tradycji

System Android 15 otrzymał słodki przydomek, a konkretnie jest to Vanilla Ice Cream. Choć nazwa ta nie będzie stosowana oficjalnie, fajnie, że Google nie porzucił tak do końca deserowego nazewnictwa.

Informacja o tym, jak nazywać się będzie nowy system operacyjny od Google — czyli Vanilla Ice Cream (lody waniliowe) — pojawiła się w internecie już w marcu 2023 roku, czyli wiele miesięcy przed premierą aktualnego systemu Android 14.

Prawdopodobne nowości w systemie Android 15

Czego możemy spodziewać się po systemie, który ujrzy światło dzienne w 2024 roku? Oczywiście obecnie nie możemy liczyć na żaden oficjalny komunikat od Google, ale o niektórych nowościach można wnioskować, przeglądając zmiany, jakie pojawiają się w wersji Android 14 QPR2 Beta 2. To kwartalne wydania platformy (QPR), które zawierają głównie poprawki błędów oraz ulepszenia stabilności, ale pojawiają się tu też nowe funkcje.

W ten sposób użytkownicy modeli Google Pixel (tylko na tych sprzętach można zainstalować tę aktualizację oprogramowania) dostają ulepszone wersje systemu bez konieczności czekania na kolejną główną odsłonę Androida. A my możemy dowiedzieć się, jakie zmiany mogą pojawić się w przyszłej wersji standardowego Androida.

Bezpieczny folder

Android 15 może wprowadzić jedną z najlepszych funkcji prywatności, które znana jest (już) użytkownikom smartfonów Samsunga. Teraz potencjalnie opcja ta zostanie udostępniona na wszystkich smartfonach z Androidem. Otóż podobno Google pracuje nad nowością o nazwie Prywatne przestrzenie (Private Spaces), w której w bezpiecznej strefie ukryte byłyby ważne aplikacje i pliki. Działałoby to podobnie jak Secure Folder w smartfonach koreańskiego producenta. Funkcja ta pojawiła się na razie w systemie Android 14 QPR2 Beta 2. Można ją znaleźć w ustawieniach, w zakładce Bezpieczeństwo i prywatność / Prywatna przestrzeń.

Będzie to działać na zasadzie nowego profilu w Androidzie, który jednak będzie połączony z profilem głównego użytkownika. Pozwoli na wybór między użyciem istniejących zabezpieczeń telefonu — takich jak biometria lub PIN — a wybraniem nowego hasła do zablokowania Prywatnej przestrzeni.

Śledzenie kondycji baterii

Żaden telefon nie istniałby bez akumulatora, ale często to baterie są pierwszą częścią smartfona, która ulega zużyciu i wymaga wymiany. Dlatego Android 15 może przynieść bardziej zaawansowane informacje o jej stanie, bazujące na zaawansowanym monitorowaniu zużycia i prognoz dotyczących tego, ile pozostało jej jeszcze życia.

Ostatnia beta Androida 14 QPR2 Beta 2 daje wgląd w nowe opcje związane z zasilaniem oraz stronę stanu baterii, która udziela bardziej szczegółowych danych o ogniwie — dacie produkcji, liczbie cykli ładowania oraz innych parametrach. Na stronie stanu baterii będzie można zobaczyć, ile pozostało jeszcze żywotności baterii, a także informacje o tym, jak wydajnie akumulator jest wykorzystywany.

Dwa smartfony wyświetlające ustawienia baterii, lewy pokazuje poziom naładowania 84%, czas działania od ostatniego pełnego naładowania i różne opcje oszczędzania energii, prawy ekran przedstawia informacje o zdrowiu baterii z sugestią, aby dowiedzieć się więcej o utrzymaniu dobrego stanu baterii.
Fot. Google News / Telegram

W najnowszej wersji systemu dla smartfonów Pixel w aplikacji Settings Services znalazła się nowa strona stanu baterii — nie jest domyślnie włączona, trzeba ją aktywować ręcznie. Wyświetla statystyki dotyczące zużycia baterii i jej stanu, pozwala przeprowadzić diagnostykę, a także wskazuje, czy włączone są takie funkcje jak Battery Saver, Adaptive Charging i Battery Share. Jest tu też zakładka Battery Health, ale na razie nie zbiera i nie wyświetla żadnych informacji. Jest tu jedynie tekst mówiący o tym, że baterie z czasem ulegają degradacji i wytrzymują mniej godzin między ładowaniami.

Sprawdzenie oryginalności baterii

Google pracuje również nad innymi funkcjami związanymi z zasilaniem, takimi jak odczytywanie numerów seryjnych baterii w celu rozróżnienia między oryginalnymi a nieoryginalnymi akumulatorami.

Nowa odsłona systemu od Google może nie tylko pomóc oszacować, ile pozostało pojemności i jaka jest przewidywana żywotność baterii. Standardowo ogniwa nie powinny drastycznie tracić żywotności przez co najmniej 2-3 lata. Taki jest bowiem typowy okres żywotności akumulatorów litowo-jonowych wykorzystywanych w telefonach. Ale przecież najnowsze smartfony Google Pixel mają dostawać aktualizacje przez 7 lat, więc osoby, które będą planowały korzystanie z danego modelu aż do zakończenia wsparcia, w którymś momencie będą musiały wymienić baterię.

Nowe funkcje w Android 15 pozwolą dokładniej stwierdzić, kiedy nadszedł czas wymiany baterii w telefonie. Nie trzeba będzie używać do tego zewnętrznych aplikacji — odpowiednie dane będzie gromadził system operacyjny — i to od pierwszego uruchomienia. Okazuje się, że Google poszedł o krok dalej — informacje o swoim stanie ma udostępniać sama bateria.

Zrzut ekranu z informacjami o telefonie i baterii na dwóch smartfonach pokazany obok siebie. Lewy ekran pokazuje model telefonu i wersję systemu operacyjnego Android, prawy ekran wyświetla datę produkcji akumulatora i liczbę cykli ładowania.
Fot. Mishaal Rahman / Android Authority

Wraz z wydaniem Pixel Feature Drop (tj. cykliczne aktualizacje dla telefonów Pixel) w grudniu 2023 roku Google przygotował nową stronę z informacjami o baterii, pokazująca datę jej produkcji i liczbę cykli ładowania. Ale Google pracuje też nad udostępnieniem większej porcji informacji o baterii systemowi operacyjnemu, takich jak status i numer seryjny. Status dotyczyć ma trzech wartości:

 • UNSUPPORTED — urządzenie nie ma wspieranej baterii albo system nie może jej rozpoznać,
 • ORIGINAL — urządzenie ma oryginalną baterię,
 • REPLACED — w urządzeniu została wymieniona bateria.

Na razie nie wiadomo, do czego producent chciałby wykorzystać te informacje — czy chodzi tylko o to, by użytkownik miał większą świadomość, jakie części wchodzą w skład urządzenia i jaki jest ich stan, czy (używając informacji o statusie i numerze seryjnym) planuje przyjąć podobną politykę jak Apple i utrudniać samodzielne naprawy smartfonów.

Archiwizacja aplikacji

Wraz z Androidem 15 Google podobno zamierza wprowadzić archiwizację aplikacji dla systemu operacyjnego. Funkcja ta jest obecnie ukryta w najnowszej wersji Android 14 QPR2 beta 2. Dotyczy ona archiwizacji i rozpakowywania aplikacji bezpośrednio przez system — aplikacje rzadko używane zostaną zarchiwizowane, aby zaoszczędzić miejsce w pamięci. Obecna funkcja przenoszenia aplikacji do archiwum w sklepie Google ma ograniczenia, takie jak usuwanie aplikacji z profilu i brak dedykowanego przycisku w Ustawieniach. Możliwe, że zmieni się to wraz z Androidem 15.

Zrzut ekranu ustawień smartfona z zaznaczoną opcją "Automatically archive apps", przy której jest wyłączony przełącznik.
Fot. Piunikaweb

Archiwizacja aplikacji powinna ułatwić użytkownikom zarządzanie zasobem aplikacji, który z czasem potrafi się naprawdę poważnie rozrosnąć. Pozwoli ona użytkownikom zachować rzadko używane aplikacje bez poświęcania pamięci. Kiedy użytkownicy będą ich potrzebować, będą mogli je łatwo rozpakować.

Tryb PC dla smartfonów z Androidem 15

Według wpisu na profilu Telegram Google może też planować wprowadzenie trybu PC. Zostało to przetestowane na modelu Pixel 8 z zewnętrznym wyświetlaczem. W tym konkretnym przypadku użyto kabla USB-C do USB-C z obsługą DisplayPort, ale podobno działa też przy użyciu adaptera USB-C do HDMI.

Obecnie funkcja ta tylko odzwierciedla obraz z telefonu, ale możliwe, że Google wprowadzi do Androida 15 tryb dekstopowy (PC mode). Warto dodać, że aby włączyć obsługę wyjścia USB-C DisplayPort, potrzebny będzie root urządzenia.

Ochrona przed phishingiem

Serwis Android Police sugeruje też, że w nowej wersji systemu operacyjnego pojawi się funkcja związana z ochroną użytkowników przez instalowaniem złośliwych aplikacji — na razie odszukano ją w kodzie źródłowym systemu Android 14 QPR2 jako nowy systemowy serwis o nazwie „ContentProtection”. Będzie automatycznie wykrywać potencjalnie niebezpieczne aplikacje, aby chronić użytkowników przed atakami phishingowymi.

Funkcja ta opiera się na skanowaniu aktywności aplikacji w poszukiwaniu oznak podejrzanego zachowania. Następnie będzie wysyłać informacje o aplikacji do Google Play Protect, jeśli zostanie potwierdzone zagrożenie. Nie wiemy, jak dokładnie będzie to działać, ale możliwe, że sprawdzane będą ciągi znaków związanych z hasłami i polecenia sugerujące podawanie poufnych danych (np. password, login, telefon, zaloguj się, logowanie, hasło, kod itp). Możliwe, że Android będzie wtedy korzystał z list tego typu określeń, aby blokować podejrzane działania. Ma też sprawdzać, czy program jest aplikacją systemową lub czy prosi o dostęp do internetu.

NFC jako moduł główny

W Androidzie 15 Google może odłączy NFC od aktualizacji systemowych. Sugeruje to zauważona zmiana kodu AOSP. To by wskazywało na wybranie bardziej modułowego podejścia do Androida. O co dokładnie chodzi? Dziennikarz Mishaal Rahman wskazuje, że w Androidzie 15 pojawi się coś, czego nie wdrożono w aktualnej wersji systemu. Otóż, podobnie jak moduły Bluetooth, Wi-Fi czy UWB, także i NFC znajdzie się wśród modułów głównych systemu Android.

W Androidzie wiele podstawowych funkcji jest przekazywanych do tzw. modułów głównych. Dzięki temu Google może aktualizować te składniki bez pełnej aktualizacji systemu i mogą one trafiać na telefony, które już nie otrzymują aktualizacji (np. w postaci łatek bezpieczeństwa). Od aktualizacji systemowych odłączone są już takie moduły jak Bluetooth i Wi-Fi, więc dodanie do pakietu kolejnego standardu łączności — w tym przypadku NFC — ma sens.

Jest to też istotna korzyść dla użytkowników systemu Android. Na przykład, jeśli Google odkryje błąd bezpieczeństwa w komponencie NFC, będzie mógł wydać aktualizację dla tego składnika bez konieczności wydawania pełnej aktualizacji systemu dla wszystkich urządzeń z Androidem 15 i będzie mógł ją dostarczyć także dla starszych modeli, dla których zakończyło się wsparcie systemowe.

Smartfony, które mogą liczyć na Androida 15

W przyszłości ta sekcja mocno się rozbuduje, ale na razie pewniak jest jeden — smartfony Google Pixel. Oczywiście pierwszymi urządzeniami, które otrzymają stabilną wersję Androida 15, będą Pixele, a dokładniej seria Pixel 9, a także inne modele ze smartfonowej oferty Google:

 • Google Pixel 6 / 6 Pro / 6a
 • Google Pixel 7 / 7 Pro / 7a
 • Google Pixel 8 / 8 Pro

Dopiero później aktualizacja zacznie trafiać na inne urządzenia. Zdrowy rozsądek podpowiada, że aktualizację otrzymają w pierwszej kolejności najnowsze flagowce.

Niemniej oto lista kandydatów do otrzymania aktualizacji do Androida 15, zbudowana na podstawie strony Android Update Tracker:

Asus

 • Zenfone 10
 • ROG Phone 7 Ultimate
 • ROG Phone 7

Honor

 • Honor 90
 • Honor Magic V2
 • Honor Magic Vs
 • Jonor Magic5
 • Honor Magic5 Pro
 • Honor Magic5 Ultimate

Motorola

 • Edge (2022)
 • Edge 30 Ultra
 • Edge 40
 • Edge 40 Neo
 • Edge 40 Pro
 • Edge Plus 2023
 • Lenovo ThinkPhone
 • Moto G54
 • Moto G73
 • Moto G84
 • Moto X40
 • Razr 40
 • Razr 40 Ultra

Nokia

 • Nokia X30
 • Nokia XR21
 • Nokia G42
 • Nokia G60 5G

Nothing

 • Nothing Phone 1
 • Nothing Phone 2

OnePlus

 • OnePlus 12
 • OnePlus 11R / 11, 11R
 • OnePlus 10 Pro
 • OnePlus Nord 3,
 • OnePlus Nord CE 3 Lite
 • OnePlus Ace 2V
 • OnePlus Open

Oppo

 • Oppo A1 Pro
 • Oppo F23
 • Oppo Find N2 / N2 Flip
 • Oppo Find N3 Flip
 • Oppo Find X6 / X6 Pro
 • OnePlus Reno 10 / 10 Pro / 10 pro+
 • Oppo Reno 8T / 8T 5G
 • Oppo Reno 9 / 9 Pro / 9 Pro+

Realme

 • Realme GT2
 • Realme GT2 Pro
 • Realme GT3 (240W)
 • Realme Narzo 60x
 • Realme 10 Pro / 10 Pro+
 • Realme 11 (5) / 11 Pro / 11 Pro+ / 11x

Samsung

 • Galaxy Z Fold5 / Z Fold4 / Z Fold3
 • Galaxy Z Flip5 / Z Flip4 / Z Flip3
 • Galaxy Xcover6 Pro
 • Samsung Galaxy S23 / S23 Plus / S23 Ultra / S23 FE
 • Samsung Galaxy S22 / S22 Plus / S22 Ultra
 • Samsung Galaxy S21 / S21 Plus / S21 Ultra / S21 FE
 • Galaxy M34
 • Galaxy F14 / F34 / F54
 • Galaxy A05 / A05s
 • Galaxy A14 (4G) / A14 (5G) / A24
 • Galaxy A33 / A53 / A73
 • Galaxy A34 / A54

Sony Xperia

 • Xperia 1 V
 • Xperoa 1 IV
 • Xperia 5 V
 • Xperia 10 V

Xiaomi

 • Xiaomi 12 / 12 Lite 5G / 12 Pro
 • Xiaomi 13 / 13 Lite / 13 Pro / 13 Ultra
 • Xiaomi 13T / 13T Pro
 • Poco F5 / F5 Pro
 • Poco M6 Pro
 • Redmi 12
 • Redmi Note 12 (4G) / 12 Pro (4G) / 12 Turbo / 12S / 12T Pro
 • Redmi Note 13 / 13 Pro / 13 Pro+

Z systemem Android 15 mogą zadebiutować flagowce, których premiera planowana jest na ostatni kwartał 2024 roku.

Kiedy premiera systemu Android 15?

A kiedy może nastąpić debiut nowego systemu? Spójrzmy, jak to wyglądało dla poszczególnych wersji w przeszłości:

Nazwa WersjaData wydania
Apple Pie1.023 września 2008
Banana Bread1.19 lutego 2009
Cupcake1.527 kwietnia 2009
Donut1.615 września 2009
Eclair2.0-2.126 października 2009
Froyo2.2-2.2.320 maja 2010
Gingerbread2.3-2.3.76 grudnia 2010
Honeycomb3.0-3.2.622 lutego 2011
Ice Cream Sandwich4.0-4.0.418 października 2011
Jelly Bean4.1-4.3.19 lipca 2012
KitKat4.4-4.4.431 października 2013
Lollipop5.0-5.1.112 listopada 2014
Marshmallow6.0-6.0.15 października 2015
Nougat7.0-7.1.222 sierpnia 2016
Oreo8.0-8.121 sierpnia 2017
Pie96 sierpnia 2018
Android 10 (Quince Tart)103 września 2019
Android 11 (Red Velvet Cake)118 września 2020
Android 12 (Snow Cone)12-12L4 października 2021
Android 13 (Tiramisu)1315 sierpnia 2022
Android 14 (Upside Down Cake)144 października 2023

Pierwsze wersje deweloperskie systemu Android 15 (który znany będzie też jako Vanilla Ice Cream) spodziewane są dopiero w lutym lub marcu 2024 roku. W tym czasie pojawiły się one bowiem w odniesieniu do Androida 14. Czegoś możemy też dowiedzieć się podczas dorocznej konferencji Google I/O w maju 2024 r. Ale data samej premiery Androida 15 to na razie wielka niewiadoma, choć obstawiamy, że będzie to wrzesień lub październik 2024 roku.

Podsumowanie

Android 15 mógłby dostarczyć nam też innych nowości — a konkretnie funkcji, które znamy choćby z One UI czy iOS. Fajnie, gdyby pojawiły się widgety na ekranie blokady, przydatne byłyby też stosy widgetów (gotowa kolekcja widżetów) na ekranie głównym, skuteczniejszy i bardziej intuicyjny backup telefonu czy wprowadzenie funkcji podobnej do Screen Distance z iOS (wykorzystuje przednią kamerę, aby sprawdzić, czy użytkownik nie trzyma telefonu zbyt blisko oczu). Podejrzewam, że macie swoje typy, co jeszcze mogłoby się znaleźć w najnowszej wersji systemu Android.

Na pewno oprócz wymienionych zmian, które mogą, ale nie muszą pojawić się w systemie Android 15, spodziewać możemy się pewnych modyfikacji w wyglądzie widgetów, ekranu głównego czy ekranu blokady — tutaj jeszcze jednak nie mamy żadnej wiedzy, plotek ani przecieków na temat tego, czym zaskoczy nas Google.

Źródło: Android Authority, Telegram, Statista, Android Police (1, 2, 3), Piunikaweb. Zdjęcie otwierające: seemantaduttaskv / Depositphotos, montaż własny

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.