Duży, zielony pomnik Androida na zewnątrz z czarną twarzą i symbolem błyskawicy, otoczony tabliczkami rejestracyjnymi i zielenią w tle.

Google świętuje 15 lat Androida. I przypomina, jak wyglądały początki systemu

4 minuty czytania
Komentarze

Ponad 3 miliardy ludzi na świecie codziennie korzysta z Androida. System od Google cieszy się olbrzymią popularnością i jest znacząco ulepszany z każdą kolejną odsłoną. Google ma co świętować — Android obchodzi swoje 15 urodziny. Tak zabawnie się składa, że nasz serwis w niemal tym samym czasie świętuje identyczny jubileusz. I choć od dawna do nowych technologii podchodzimy znacznie bardziej kompleksowo niż tylko w kontekście mobilnego systemu operacyjnego, to początki Android.com.pl są ściśle powiązane z zielonym robocikiem.

google android

Zadebiutował bowiem w 2008 roku, 15 lat temu. Pierwsza wersja systemu operacyjnego Android z Android Market (obecnie Google Play) pojawiła się w urządzeniu T-Mobile G1.

pierwszy telefon z systemem google

Słodkie nazewnictwo

Każda kolejna wersja zyskuje słodki przydomek, np. KitKat czy Oreo — najpierw były to oficjalne nazwy nowych wersji systemów, ale z czasem zrezygnowano z tej tradycji.

Każda nowa wersja świętowana jest nową rzeźbą, obrazującą przypisany do niej deser. W ten sposób na trawniku w Mountain View co roku pojawia się nowa rzeźba, odsłaniana wraz z każdą coroczną premierą nowego wydania systemu. Ostatnia rzeźba, nawiązująca do Androida 14, przedstawia odwróconego robota, z ramieniem balansującym na odwróconym torcie.

rzeźby kolejnych wersji robota android

Te słodkie nazwy mają też olbrzymie znaczenie marketingowe — gdy debiutował Android K, firma Kitkat wydrukowała bugdroida Androida na milionach opakowań KitKata na całym świecie, podczas gdy Android Oreo zadebiutował w czasie zaćmienia słońca.

system google android nazwy deserów
źródło: futuristicandroidsystem.wordpress.com

W 2008 roku pojawił się Android 1.0 – fundament dla przyszłych wersji systemu. Od Androida 2.0 zaczęło się nadawanie słodkich przydomków. Mieliśmy więc Eclair, Froyo i Gignerbread, w kolejnym roku Honeycomb, dalej Ice Cream Sandwich, Jelly Bean i Kitkat. W 204 pojawił się Android 5.0 Lollipop, później był Marshmallow, Nougat i Oreo. Ostatnia wersja Androida, która oficjalnie miała deserową nazwę, to Android 9 Pie.

Od 2019 roku porzucono ten zwyczaj, choć wewnętrznie Google wciąż chrzciła nowe wersje nazwami deserów. I tak Android 10 to Quince Tart, Android 11 to Red Velvet Cake, Android 12 to Snow Cone, a Android 13 to Tiramisu. Ostatnia wersja, Android 14, który zadebiutował na początku miesiąca, to Upside Down Cake, a przyszłoroczna wersja ma być określana jako Vanilla Ice Cream.

Projektowanie interfejsu

Pierwsze przymiarki do zaprojektowania interfejsu Androida oraz wyglądu i rozmieszczenia ikon nie odbywały się na komputerze, ale na tablicy, rysowane ręcznie.

pierwsze wersje interejsu systemu google android

Trzeba przyznać, że od pierwszych wydań Androida system przeszedł naprawdę długą drogę, choćby w samym aspekcie wizualnym:

Android Studio, zintegrowane środowisko programistyczne (IDE) stworzone dla systemu Android, zaprezentowano na targach I/O 2013. Ale Android Studio mogło nazywać się inaczej. Rozważano takie nazwy jak Android Coding Environment (ACE), Android Developer Environment (ADE), Android Omicron i Android Maker.

Pracownicy wspominają też, jak prezentowały się pierwsze ikony dla Androida IDE.

google android ide ikony projektowanie

Z jakimi problemami musi zmierzyć się Google?

Z uwagą będziemy śledzić rozwój Android, który obecnie jest jednym z najpopularniejszych systemów operacyjnych na świecie.

Wciąż jednak stoi przed nim wiele wyzwań, związanych przede wszystkim z fragmentacją — ze względu na ogromną ilość różnych urządzeń, producentów i wersji systemu Android na rynku, jest trudno zapewnić jednolite doświadczenie użytkownika i aktualizacje dla wszystkich urządzeń. Producent musi popracować też nad aktualizacjami — smartfony Google Pixel mają je pierwsze niejako z automatu, potem dość szybko dostają je flagowce, ale użytkownicy pozostałych telefonów muszą czekać — to sprawia, że wiele urządzeń działa na przestarzałych wersjach Androida.

Google musi też zająć się jakością aplikacji w swoim sklepie — nie bez przyczyny iOS uchodzi za bezpieczniejszy system (oczywiście nie w 100%), podczas gdy użytkownicy instalujący aplikacje ze sklepu Google Play są celem przestępców i oszustów. Złośliwe oprogramowanie, adware, wirusy i fałszywe aplikacje pojawiają się tu zdecydowanie zbyt często.

Źródło: Blog Google

Jeżeli masz dla nas jeszcze chwilę, to Android.com.pl bierze udział w ogólnopolskim badaniu preferencji użytkowników smartfonów i Twój głos w poniższej ankiecie jest dla nas niezwykle istotny!

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw