Ikona aplikacji Google Maps na ekranie smartfona z widocznymi ikonami innych aplikacji w tle.

Google Maps przestaje przechowywać lokalizację użytkowników. Ogromna zmiana dotycząca zbieranych danych

2 minuty czytania
Komentarze

Google Maps to nie tylko użyteczny GPS, ale również pełna historia miejsc, w których przebywaliśmy. To oznacza, że w wypadku popełnienia przestępstwa, Policja mogłaby np. poprosić Google o udostępnienie danych z naszego konta na temat historii lokalizacji, by określić jej zgodność z naszym zeznaniem. Firma z Mountain View dba o prywatność użytkowników niezależnie od ich relacji z prawem i za chwilę nie będzie mogła takiej operacji wykonać.

Google Maps przestanie zbierać dane o historii lokalizacji na serwerach

Ikona aplikacji "Google Maps" na ekranie smartfona po lewej stronie i napis "POLICJA" na dachu radiowozu na tle nocnego oświetlenia po prawej stronie.
Fot. Pexels / Brett Jordan / Policja

Naczelna zmiana w Google Maps polega na tym, że użytkownicy dalej będą mogli przechowywać historię lokalizacji, lecz będzie to odbywać się wyłącznie na smartfonach. Dotychczas podlegało to standardowej synchronizacji z resztą urządzeń i serwerów Google, które miały dostęp do przekazywanych przez nas informacji.

Dzieje się to po tym, jak 42 przedstawicieli Partii Demokratycznej w Parlamencie i Senacie USA podpisało list do Sundara Pichaia, CEO Google z prośbą o zaprzestanie gromadzenia danych na temat historii lokalizacji użytkowników. Apele odniosły skutek pozytywny, bo już teraz, nawet w Polsce, możecie usunąć historię lokalizacji z Google Maps. Poniżej pokażę Wam, jak to dokładnie zrobić.

Usuwamy historię lokalizacji z Google Maps

Ikona aplikacji Google Maps na ekranie smartfona z widocznymi ikonami innych aplikacji w tle.
fot. Pexels/ Brett Jordan

Po odpaleniu aplikacji z mapami, musimy kliknąć ikonkę naszego profilu i stamtąd wybrać opcję Twoje dane w aplikacji Mapy. Następnie odnajdujemy panel Historia lokalizacji i potwierdzamy wybór, najlepiej przez opcję Wyłącz i usuń aktywność.

Wtedy będziemy mieć pewność, że nie usunęliśmy wszelkie dane z przeszłości, a firma z Mountain View nie będzie zbierać ich w przyszłości. Nie tylko na smartfonie, ale też i na swoich serwerach. Dla pewności możemy jeszcze spojrzeć na pole Zarządzaj historią. Jeżeli żadne dane tam się nie pokażą, oznacza to, iż prawidłowo wykonaliśmy operację.

Na koniec przypominamy także, jak wylogować się z konta Google oraz jak wyłączyć asystenta Google na urządzeniach mobilnych z Android i iOS oraz komputerze.

zdjęcie główne: Pexels / Brett Jordan

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw