Zestaw różnych modeli smartfonów iPhone wyświetlających różne aplikacje i funkcje, takie jak muzyka, dzwonki, kalendarz oraz śledzenie aktywności.
LINKI AFILIACYJNE

Pamiętnik w stylu Apple, czyli aplikacja Dziennik w iOS 17.2

2 minuty czytania
Komentarze

Firma Apple zaprezentowała nową aplikację Dziennik, którą opisuje jako narzędzie do ułatwiania refleksji nad codziennością i utrwalania ważnych momentów. Czyli, w praktyce, może być to multimedialna forma pamiętnika (albo formy znanej jako scrapbook) dla użytkowników Iphone’ów.

Dwa smartfony iPhone wyświetlające interfejs aplikacji do prowadzenia dziennika, z różnymi wpisami i fotografiami na ekranie. Aplikacja Dziennik w nowej wersji iOS 17.2
Fot. Apple materiały prasowe

Co oferuje aplikacja Dziennik?

Aplikacja Dziennik jest przeznaczona dla wszystkich użytkowników iPhone’ów. Pozwala ona rejestrować i opisywać codzienne chwile i wyjątkowe wydarzenia, które mają miejsce w życiu użytkownika. Ponadto można wzbogacić wspomnienia o zdjęcia, filmy, nagrania dźwiękowe i informacje o lokalizacji.

Nie jest to po prostu aplikacja do notowania tego, co wydarzyło się w ciągu dnia. Producent zaprzągł tu bowiem do pracy wewnętrzne algorytmy uczenia maszynowego, dzięki którym generuje spersonalizowane sugestie zachęcające do dodawania wpisów.

Pamiętnik ze wsparciem technologii

Technologia uczenia maszynowego zapewnia prywatne, spersonalizowane sugestie zachęcające do dodawania wpisów. Sugestie są generowane na podstawie ostatniej aktywności użytkownika, w tym zdjęć, osób, miejsc czy treningów. Mogą one dotyczyć nowych miejsc, które odwiedził użytkownik, zrobionych zdjęć, odtworzonych piosenek czy ukończonych treningów.

Producentowi zależy, aby użytkownicy regularnie dzielili się z telefonem swoimi doświadczeniami (jakby już tego nie robili w wystarczającym stopniu). Dlatego pojawią się tu też konfigurowalne powiadomienia, pomagające wypracować nawyk regularnego pisania, możliwość przeglądania poprzednich wpisów, dodawania do nich zakładek oraz stosowania różnych filtrów, a także możliwość dodawania treści takich jak artykuły prasowe, muzyka czy podcasty z innych aplikacji.

Wszystko można zaszyfrować

Zadbano też o prywatność — niepowołane osoby nie powinny przecież zerkać do naszych intymnych spraw, a dziennik czy pamiętnik jest przecież bardzo osobistą rzeczą — czy w formie materialnej, czy w postaci aplikacji. Dlatego gdy iPhone jest zablokowany za pomocą hasła, wpisy w aplikacji Dziennik są szyfrowane. Można też włączyć dodatkową metodę uwierzytelniania oraz zabezpieczać aplikację Dziennik za pomocą kodu urządzenia, Face ID lub Touch ID. Wpisy są też kompleksowo szyfrowane podczas przechowywania Dziennika w iCloud. 

Aplikacja Dziennik i interfejs API Journaling Suggestions (narzędzie, które deweloperzy mogą wykorzystać do sugerowania użytkownikom chwil wartych opisania) są dostępne wraz z premierą systemu iOS 17.2 – nowa wersja oprogramowania przynosi zresztą znacznie więcej nowości.

Źródło: Apple

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw