Telewizja w tle. Ręka trzymająca pilot do telewizora skierowanego na nieostry ekran z mężczyzną w garniturze.
LINKI AFILIACYJNE

Telewizja w Polsce znów się zmieni. Mieliście 10 lat, by się przygotować

3 minuty czytania
Komentarze

Mija 10 lat od kiedy telewizja analogowa zaczęła być wyłączana w Polsce. Ostatnio przypomniało o tym Play, które po przejęciu UPC Polska, zaczęło intensywniej zajmować się samą telewizją. Operator zaczął bowiem przypominać swoim klientom, że wyłącza telewizję analogową w Warszawie. To kolejne miasto, które zostanie odcięte od technologii, o której zapewne niewiele osób jeszcze w ogóle pamięta.

Telewizja analogowa — czas o niej zapomnieć

Osoba trzymająca pilot do telewizora z widocznymi przyciskami, z rozmytym ekranem telewizora w tle.
Fot. Depositphotos Autor Armastus

Wygląda na to, że wcześniejsze obietnice UPC Polska zostaną dotrzymane, a sygnał analogowy od tego operatora zostanie całkowicie wyłączony do końca 2023 roku. W Polsce telewizja analogowa dostępna była od lat 80. ubiegłego wieku, ale wraz z pojawieniem się cyfrowej telewizji kablowej, „analog” szybko odszedł w odstawkę.

Sam proces przełączania się na sygnał cyfrowy zaczął się jeszcze w 2012 roku, a samo UPC przestało oferować swoje pakiety z dostępem do telewizji analogowej w 2013 roku. Mija więc dekada od momentu, kiedy faktycznie zaczęliśmy żegnać się z telewizją analogową, choć większość z nas może już nawet nie pamiętać, że coś takiego istniało.

Nie oznacza to jednak, że nikt z niej dalej nie korzysta. Nieliczni klienci operatorów dalej mogą korzystać z telewizji analogowej, ale to już naprawdę ostatnie chwile, kiedy taka możliwość będzie dostępna. Po wyłączeniu trzeba będzie już przesiąść się na sygnał cyfrowy, a konkretniej DVB-T2/HEVC.

Zmiany nie tylko w UPC: kanały TVP mogą zniknąć z dekoderów naziemnych

W 2022 roku nastąpiła bowiem kolejna zmiana dla Polaków, którzy musieli kupić dekodery do swoich starszych telewizorów lub też nowe odbiorniki, by móc oglądać naziemną telewizję cyfrową. W grudniu dalej część z mieszkańców naszego kraju może stracić dostęp do kanałów TVP, więc sam rynek telewizji w ciągu ostatniej dekady przeszedł dużo zmian (mamy przecież też telewizję przez internet). Ci, którzy zatrzymali się jeszcze na telewizji analogowej, zostaną niejako zmuszeni do tego, by przejść na cyfrowy odpowiednik.

Cyfrowa telewizja to sporo korzyści

W wersji cyfrowej operatorzy oferują więcej kanałów, a przede wszystkim w lepszej jakości (HD czy 4K). Do tego jednak potrzebny jest odpowiedni telewizor lub dekoder, choć praktycznie każdy nowszy telewizor już taki posiada. Operatorzy telewizyjni mają w swoich pakietach możliwość dostarczenia też odpowiedniego dekodera, który pozwala na odbiór naziemnej telewizji cyfrowej. Obecnie nie ma żadnego rządowego programu, który pozwalałby na zakupie takiego dekodera oszczędzić, jak miało to miejsce w 2022 roku. Jeżeli więc ktoś jeszcze korzysta z analogowej telewizji, to dobrze, by już zaczął rozglądać się za jej następcą. Dobrze też sprawdzić, jaki telewizor 55-calowy kupić, jeżeli szukamy też nowego sprzętu.

Źródło: Opracowanie własne

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw