Biały pojazd z dużym logo Telewizji Polskiej TVP i napisem "TELEWIZJA POLSKA". Likwidacja TVP oznacza, że może zniknąć

Znamy terminy „wyłączenia” TVP. Sprawdź, czy będziesz odbierać programy

3 minuty czytania
Komentarze

W połowie grudnia nastąpi zmiana standardu telewizji multipleksu MUX-3, który odpowiada za odbiór większości programów TVP. Przejście na nowy system DVB-T2/HEVC obejmie cały kraj, więc warto zawczasu dowiedzieć się, czy nasz odbiornik będzie odbierał kanały, takie jak TVP1, TVP2, TVP3, TVP Historia, TVP Sport i TVP Info.

Zmiana standardu nadawania programów TVP

fot. Depositphotos/ borisenkoket88

Niedawno informowaliśmy, że niedługo pojawią się terminy zmiany standardu nadawania z MUX-3, w ramach którego Polacy oglądają większość programów Telewizji Polskiej. Zarząd TVP zatwierdził decyzję o przejściu na nowy standard, który ma optymalizować pasmo i umożliwiać nadawanie w wyższej jakości, przydzielając część częstotliwości na potrzeby sieci 5G. Jest to związane z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na dla telefonii komórkowej.

Planowane przejście na DVB-T2/HEVC może sprawić, że niektórzy widzowie zobaczą na telewizorach komunikat o braku sygnału lub czarny ekran. Wymiana sprzętu (telewizorów i dekoderów) będzie konieczna dla użytkowników telewizji naziemnej, aby nadal odbierać kanały, takie jak TVP1, TVP2, TVP3, TVP Historia, TVP Sport i TVP Info. A według obliczeń ok. pół miliona Polaków może nie mieć dostępu do odpowiedniego sprzętu.

Szacuje się, że nawet 500 tys. gospodarstw domowych z naziemną telewizją cyfrową nie ma telewizorów lub dekoderów, które obsługują standard DVB-T2 z kodekiem HEVC

– podaje serwis Wirtualne Media.

Pozostałe multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej MUX-1 i MUX-2 nadawane są w nowym standardzie od I połowy 2022 roku. 

Kiedy nastąpi przejście na nowy system?

Telewizja Polska informuje także, że zmiana standardu nadawania poprzedzona zostanie kampanią informacyjną, z udziałem Krzysztofa Ziemca i Tomasza Wolnego. Przejście na nowy system nastąpi w dwóch etapach:

  • Województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie – noc z 14 na 15 grudnia 2023 r.
  • Województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie – noc z 18 na 19 grudnia br.

Jak sprawdzić, czy odbiornik będzie odbierał na nowym standardzie?

Wspomniana kampania informacyjna, która pojawi się przed zmianą standardu, będzie zawierała instrukcje przeznaczone dla widzów, którzy już dzisiaj odbierają programy telewizyjne w nowym standardzie (np. TVP ABC, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Dokument czy TVP Nauka). Ta grupa odbiorców będzie musiała jedynie przestroić swoje odbiorniki i zaktualizować listę kanałów jeśli ta nie zaktualizuje się automatycznie.

fot. marcociannarel

Jeśli natomiast chodzi o sprawdzenie, czy nasz sprzęt umożliwia odbiór nowej naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC, rządowy portal gov.pl radzi, aby zobaczyć, czy telewizor umożliwia odbieranie obrazu i dźwięku programów nadawanych na MUX-1 i MUX-2, którymi są np.: TV Trwam HD i Stopklatka HD dla MUX-1 oraz Polsat HD i TVN HD dla MUX-2. 

W przypadku braku prawidłowego odbioru programów nadawanych w standardzie DVB-T2/HEVC, dla dalszego odbioru programów Telewizji Polskiej S.A. nadawanych na MUX-3 konieczna będzie dokonana we własnym zakresie wymiana telewizora lub zakup dekodera telewizyjnego umożliwiającego odbiór telewizji w nowym standardzie.

gov.pl

Weryfikację odbiornika można również przeprowadzić korzystając z wyszukiwarki dostępnej na stronie telewizjanaziemna.pl. W międzyczasie możecie sprawdzić nasze propozycje telewizorów 55 cali i oraz ranking telewizorów 65 cali.

Źródło: TVP, gov.pl, oprac. własne

Motyw