Widok dwóch osób w odblaskowych kamizelkach stojących na budowie farmy fotowoltaicznej, z zainstalowanymi panelami słonecznymi i rozpościerającymi się przewodami ostrzegawczymi, na tle zimowego, lekko zaśnieżonego krajobrazu.
LINKI AFILIACYJNE

Fotowoltaika w bardzo nietypowym wydaniu. Polacy rozwiązali kluczowy problem

3 minuty czytania
Komentarze

Fotowoltaika jest niezwykle popularna w Polsce. Ale nie każdy sektor gospodarki wykorzystuje ją w różnym stopniu. Postanowiła to zmienić jedna z polskich uczelni wyższych.

Mobilna fotowoltaika - konstrukcja z panelami słonecznymi umieszczona na zewnątrz na lekko oszronionym terenie, z widocznymi osobami w odblaskowych kamizelkach pracującymi przy urządzeniu.
Źródło: Politechnika Bydgoska / Facebook

Rolnictwo – tak jak i inne sektory gospodarki – potrzebuje coraz więcej energii. Obserwujemy, że fotowoltaika marginalizuje część gruntów, co stanowi dla nich zagrożenie pod kątem upraw.

prof. Anna Wenda-Piesik, dziekan Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii Politechniki Bydgoskie

Dlatego powstała instalacja Agro-PV, czyli mobilny system agrofotowoltaiczny Politechniki Bydgoskiej (udział w jego tworzeniu miało też Ministerstwo Edukacji i Nauki). To innowacyjne rozwiązanie, które ma pomóc gospodarstwom rolnym w produkcji roślinnej.

Pracownicy w odblaskowych kamizelkach przeprowadzają inspekcję lub konserwację instalacji fotowoltaicznej na otwartym terenie.
Źródło: Politechnika Bydgoska / Facebook

Mobilna fotowoltaika dla rolnictwa

System agrofotowoltaiczny (AgroPV) zaprezentowano 28 listopada 2023 roku w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Politechniki Bydgoskiej. Składa się z mobilnej instalacji o mocy 415 kW wykorzystującej technologię bifacjalną, dwóch falowników hybrydowych, magazynów energii oraz modułów PV wyposażonych w optymalizatory. Cały układ instalacji jest samobieżny i w pełni zautomatyzowany, wyposażony w napęd 4 x 4, lokalizatory GPS, kamery i mobilną kontrolę toru jazdy. 

System jest sterowany zdalnie. Ze względu na swoją mobilność może być wykorzystywany na polach uprawnych, nie wyłączając przy tym gruntów na produkcję roślinną jak w przypadku instalacji stacjonarnych. Umożliwia jednoczesne pozyskiwanie energii fotowoltaicznej oraz jej gromadzenie w magazynach w czasie wegetacji roślin.

prof. Anna Wenda-Piesik, Dziekan Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii PBŚ, autorka projektu AgroPV

Instalacja została wykonana przez firmę Apply Engineering z Lublewa Gdańskiego, która działa na rynku już od 17 lat. Nie wyklucza ona gruntów z uprawy. Kosztowała 950 tys. złotych i jest pierwszą tego typu instalacją w Polsce.

Instalacja będzie służyć do zacienienia upraw rolnych, a zarazem produkować energię. Jest wyposażona w wiele czujników, które będą sprawdzać stan gleby. Dodatkowo za jej pomocą możemy podlewać i nawozić uprawy (…). Instalacja przemieszcza się zgodnie z zegarem astronomicznym; kiedy słońce wstaje ona wyjeżdża na pole i chroni uprawy przed nadmiarem słońca, a jak kończy się dzień to zjeżdża do miejsca postoju. W ten sposób całkowicie zmienimy sposób pozyskiwania energii ze słońca.

Jakub Touściuk, prezes Apply Engineering

https://www.facebook.com/pbs.bydgoszcz/posts/pfbid02Y7JwKQeVoX3YphJoAYfVDH36uBtU4V6v6w24Kcdit3oxw1G61JddSDnAj5MKeihul

Instalacja do badań

Testy systemu rozpoczną się wiosną. Mobilna instalacja fotowoltaiczna ma pracować w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Minikowie. Zespół naukowców z Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej będzie prowadził badania nad wykorzystaniem mobilnej instalacji fotowoltaicznej w uprawie czterech gatunków roślin dla celów konsumpcyjnych, paszowych i specjalnych w systemie o obiegu zamkniętym.

Konstrukcja stalowa na podnośnikach w trakcie montażu, z dźwigiem w tle, na budowie z podmokłym terenem.
Źródło: Politechnika Bydgoska / Facebook

To rozwiązanie może być przełomowe dla rozwoju gospodarstw rolnych w Polsce. Pozwala ono na produkcję energii elektrycznej bez wyłączania gruntów na produkcję roślinną, co jest szczególnie ważne w przypadku gospodarstw ekologicznych.

Źródło: Metropolia Bydgoska, Politechnika Bydgoska, Apply Engineering

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw