Logo Microsoft na fasadzie budynku.

Nad Microsoftem wisi gigantyczna kara. Mogą zapłacić nawet 211 mln złotych w związku z rozwojem AI

3 minuty czytania
Komentarze

Komisja Europejska bacznie przygląda się ruchom Microsoftu w dziedzinie rozwoju AI. Okazuje się, że na giganta z Redmond może zostać nałożona kara finansowa wynosząca nawet 211 milionów złotych. Co przeskrobali Amerykanie?

Microsoft z ogromną karą za rozwój sztucznej inteligencji?

Tablica z logo firmy Microsoft przed budynkiem biurowym otoczonym zielenią.
Fot. Microsoft / materiały prasowe

Microsoft stanął przed poważnym wyzwaniem prawnym w Unii Europejskiej. Okazuje się bowiem, że Komisja Europejska (KE) ma wątpliwości w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji w wyszukiwarce Bing. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez agencję Reuters KE obawia się, że AI może prowadzić do dezinformacji oraz innych zagrożeń, które mogłyby wpłynąć na użytkowników i rynek.

Generatywna sztuczna inteligencja, czyli ta stosowana w Bing może automatycznie generować odpowiedzi na zapytania użytkowników, co niesie ze sobą ryzyko, że niektóre z nich będą nieprecyzyjne lub mylące. Komisja Europejska zaznaczyła, że takie wydarzenia mogą prowadzić do rozpowszechniania fake newsów, co stanowi istotne zagrożenie w kontekście zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Co ciekawe, KE informowała Microsoft o swoich obawach już kilka miesięcy temu, jednak wciąż nie otrzymała odpowiedzi na prośbę o informacje wysłaną 14 marca tego roku. W związku z tym władze Unii Europejskiej zagroziły Amerykanom, że nałożą na wyszukiwarkę Bing karę w wysokości do 1% jej całkowitego rocznego dochodu oraz okresowe kary w wysokości nawet 5% średniego dziennego dochodu.

Dalsza część materiału znajduje się pod wideo

Według raportu Microsoft za rok fiskalny 2023 całkowite przychody firmy wyniosły 211,91 miliarda dolarów. Dział More Personal Computing, w skład którego wchodzą dochody z wyszukiwania, reklam oraz systemu Windows, wygenerował około 54,41 miliarda dolarów.

Jeżeli założymy, że wyszukiwarka Bing stanowi około 5-10% całkowitych przychodów tego działu, możemy przyjąć, że Bing generuje między 2,7 a 5,4 miliarda dolarów rocznie. Przy tych założeniach 1% rocznego dochodu wyszukiwarki Bing wynosiłby między 27 a 54 miliony dolarów. W przeliczeniu na naszą walutę daje to widełki 105-211 milionów złotych.

Microsoft nie przestaje wspierać usług z AI

Logo "Copilot" w kształcie trójwymiarowej nieregularnej bryły z gradientem kolorów, na tle z fakturą przypominającą drobny piasek.
Fot. Copilot, montaż własny

Sytuacja Microsoftu pokazuje, jak ważne dla regulatorów jest zapewnienie, że rozwój technologii AI odbywa się w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Wezwanie UE do wyjaśnień w sprawie AI w wyszukiwarce Bing podkreśla znaczenie przejrzystości i odpowiedzialności w zarządzaniu nowymi technologiami. Microsoft musi teraz odpowiedzieć na te wyzwania, aby uniknąć potencjalnych sankcji i zapewnić, że jego działania są zgodne z wymogami regulacyjnymi UE.

Oczywiście Amerykanie nie przestają rozwijać technologii AI, czego najlepszym przykładem jest ostatnia aktualizacja Copilot. Przypomnijmy, że dzięki sporej łatce usługa jest już dostępna w języku polskim, co z pewnością zadowoli wszystkich użytkowników, którzy często korzystają z Worda, Excela czy PowerPointa.

Źródło: Reuters. Zdjęcie otwierające: Xackery Irving / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw