Dwie osoby pracujące na laptopie z kolorową grafiką na ekranie w jasnym wnętrzu.

Paint zyskuje nowe supermoce. Kultowa aplikacja zintegrowana z modelem DALL-E 3

3 minuty czytania
Komentarze

To nowy etap dla niemal 40-letniej aplikacji, która jest jednym z najprostszych i najpopularniejszych aplikacji do edycji grafiki. Program — dawniej jako Paintbrush — był dostarczany wraz z kolejnymi edycjami systemu Windows od 1985 roku. I przez te wszystkie lata Paint pokazał, że, mimo swojej prostoty i ograniczonych możliwości, a także zwiększającej się konkurencji, potrafi przetrwać próbę czasu.

Ekran programu Paint z fantastycznym krajobrazem inspirowanym pięknem świata, z magicznym wodospadem, zorzą polarną, wysokimi drzewami, kwiatami i roślinami oraz niebem w odcieniach różu, żółci i błękitu; na ekranie widoczne jest także okno "Cocreator" z opisem do stworzenia obrazu i wyborem stylu "Malowanie olejne".
Źródło: Microsoft

Kilka lat temu wydawało się, że los Painta został przypieczętowany. W 2017 roku Microsoft ogłosił, że aplikacja zostanie pozbawiona wsparcia i nie pojawi się w przyszłych wydaniach systemu Windows 10. Miał ją zastąpić Paint 3D. Ostatecznie Microsoft wycofał się ze wszystkich wcześniej zapowiadanych zmian i postanowił zaktualizować program wraz z wydaniem Windowsa 11. Teraz okazało się, że zyskał funkcję, która sprawi, że na nowo go pokochacie. Paint został mianowicie stuningowany za pomocą AI.

Paint Cocreator ze wsparciem DALL-E

Program Microsoft Paint zystał nową funkcję, Cocreator, która umożliwia współpracę z zaawansowanym modelem AI o nazwie DALL-E. Dzięki temu może generować różnorodne i realistyczne obrazy z dowolnego wprowadzonego opisu tekstowego. Aby użyć cocreatora, wystarczy otworzyć program Microsoft Paint i wybrać ikonę Cocreator na pasku narzędzi, aby wyświetlić dodatkowy panel boczny. Następnie w polu tekstowym trzeba wprowadzić opis obrazu, który użytkownik chce utworzyć.

Obrazek przedstawia interfejs programu do malowania z otwartym oknem, w którym znajduje się rysunek małego pirata biegnącego przez wodę.
Źródło: Microsoft

Im dokładniejszy i bardziej szczegółowy będzie opis, tym wygenerowany obraz będzie bliższy oczekiwaniom.  Po wprowadzeniu tekstu można też wybrać styl, w którym ma zostać utworzony obraz, a następnie kliknąć przycisk Utwórz. Cocreator wygeneruje trzy różne warianty żądanego obrazu w zasadzie działa to podobnie do generatora obrazów w przeglądarce Bing (Bing Image Creator). Następnie można kliknąć dowolny z wariantów, aby zastosować ten obraz do kanwy programu Paint i rozpocząć dalszą obróbkę.

Ograniczenia i dostępność

Warto zaznaczyć, że by korzystać z funkcji Cocreator, należy zalogować się w Paincie za pomocą konta Microsoft. Współtworzenie korzysta z usługi opartej na chmurze, która wymaga uwierzytelniania i autoryzacji. Logowanie się za pomocą konta Microsoft umożliwia również dostęp do środków, które są potrzebne do generowania obrazów za pomocą popularnego i intensywnie rozwijanego generatora DALL-E. 

Interfejs użytkownika programu do grafiki z szkicem radosnego biegnącego psa w stylu tuszu na środkowym ekranie, z paletą kolorów i narzędziami po lewej stronie oraz opcjami "Describe what you'd like to create" i "Choose a style" po prawej stronie.
Źródło: Windows Central / Kevin Okemwa

Warto dodać, że wygenerować można ograniczoną liczbę obrazów. Microsoft używa tu kredytów — to swoista waluta, za pomocą której można wygenerować obrazy. Pojedynczy obraz to jeden kredyt — w oknie Cocreatora można sprawdzić, ile jeszcze zostało środków do wykorzystania. Po dołączeniu do programu Cocreator użytkownik otrzyma 50 kredytów na utworzenie obrazów.

Cocreator był początkowo dostępny tylko dla użytkowników programu Windows Insider, ale nowa aktualizacja programu Microsoft Paint dodaje przycisk Cocreator, więc teoretycznie może skorzystać z niego każdy użytkownik systemu Windows 11. Dlatego teoretycznie? Jak informuje Microsoft na swojej stronie, Cocreator w programie Paint jest dostępny tylko w następujących regionach: Stanach Zjednoczonych, we Francji, w Wielkiej Brytanii, Australii, Kanadzie, Włoszech i Niemczech. Obsługiwany jest tylko język angielski, a dodatkowo na początku obowiązuje lista oczekujących na korzystanie z tej funkcji.

Źródło: Microsoft, Windows Central

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw